ÜYE OL        GİRİŞ   
Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri % 30indirim

Hicret Bağlamında Tarih ve Hadis Metodolojileri

Fuat İstemi

Ankara Okulu Yayınları

42,00 TL 29,40 TL
Stoktan Teslim

İslam tarihi kaynaklarına başvurmaksızın sadece hadis kaynaklarından hareketle Hz. Peygamber’in hayatının yazılması neredeyse imkansızdır. Çünkü hadis kaynakları Hz. Peygamber’in hayatını kronolojik olarak aktarmayı hedeflemediklerinden onun hayatını bir bütün halinde nakletmezler. Hz. Peygamber’in hayatına dair rivayetler hadis kaynaklarında bağlamından ve tarihi kronolojisinden koparılmış bir vaziyette yer almaktadırlar.

Bu durumdan kaynaklanan boşluğu kapatabilmek amacıyla söz konusu rivayetlerden Hz. Peygamber’in kastının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla rivayetlerin bağlamlarının ve sebebi vurudlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu da ancak tarih kaynaklarının araştırılması ile mümkün olabilecek bir durumdur.

Şayet tarih kaynaklarındaki rivayetler hadisçi bakış açısıyla değerlendirilerek munkatı oldukları veya ravilerinin adalet problemleri olduğu gerekçesiyle itibara alınmayacak olursa bu durumda hadis kaynaklarındaki rivayetler de yeterince doğru anlaşılamayacak hatta yanlış bile anlaşılabilecektir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2017
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 416
Barkod : 9786059281492
Babil.com