ÜYE OL        GİRİŞ   
İki Dirhem Bir Çekirdek % 20indirim

İki Dirhem Bir Çekirdek

Bütün Eserleri - 21

İskender Pala

Kapı Yayınları

19,00 TL 15,20 TL
Stoktan Teslim

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kılmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler... Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilin bünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir.

Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir. Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikayesiyle karşılaşmak mümkündür.

Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 212
Barkod : 9789758950379

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Utku Lomlu

Keyifli

Deyim ve atasözlerinin tarihi hikayelerle çok güzel ifade edilmiş. Pişman olmazsınız.

D
Dilek Çetin  -   22.02.2016
geçmiş hikayeler

geçmiş zamanlardan güzel hikayelere dalmak ister misiniz.bu hıkayelerın konusu gunluk hayatta kulllanmış olduğumuz deyim ve atasözlerinin nasıl ortaya çıktığını anlatmaktadır.gerçekten herkesin okumasını düşündüğüm bir eser.

U
Uğur Yazıcı  -   10.02.2016
Babil.com