Babil.com
İmparatorluklar Arası Türkler (1856-1914) % 35indirim

İmparatorluklar Arası Türkler (1856-1914)

Turks Across Empires

James H. Meyer

İş Bankası Kültür Yayınları

28,00 TL 18,20 TL
 
5/5 (1 kişi)
3 adet stoklarımızda

“İmparatorluklar Arası Türkler, Rusça, Osmanlıca, Tatarca ve Azerice arşivlerden, süreli yayınlardan, anılardan ve diğer belgelerden derlenmiş çok zengin bir bilgi külliyatı sunuyor…

Bunun sonucu olarak, Meyer’in anlatısı birçok boşluğu doldurduğu gibi, Osmanlı sonu/Romanovlar sonu dönemi hakkındaki, bu çağda hem kendi kimliklerini hem de daha geniş Türki kimlikleri şekillendiren Türkler hakkındaki giderek genişleyen literatüre çok güzel bir katkı yapıyor.”

Middle East Studies

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında, özellikle de İttihat ve Terakki İstanbul’unda siyasi ve kültürel yaşamın önemli çekim merkezlerinden biri Pan-Türkçüler ve Türk Yurdu dergisi çevresiydi. İmparatorluklar Arası Türkler. Osmanlı-Rus Sınır Boylarında Müslüman Kimliği Pazarlama Stratejisi (1856-1914) bu çevrenin hikâyesini, imparatorluklar arası daha geniş bir bağlama oturtarak anlatıyor. James H. Meyer, Türk milliyetçiliğinin de kurucuları arasında sayılan Yusuf Akçura, İsmail Gasprinskiy ve Ahmet Ağaoğlu’nun Çarlık Rusyası ve Osmanlı İmparatorluğu’ndaki dünyalarını mercek altına alırken, eşmerkezli üç çevreye odaklanıyor: En içerideki çemberde Türk Yurdu var; bir sonraki daha geniş çemberde, Rusya taşrasında eğitim reformu için idareyle olduğu kadar kendi cemaatleri içinde de mücadele veren “usul-i cedid” taraftarları yer alıyor; en geniş üçüncü çember ise, “imparatorluklar arası Müslümanlar”dan, yani imparatorluklar arasında gidip gelen, kâh birinde kâh diğerinde yaşayan tüccarlar, hacılar, mülteciler ve sayısız Müslümandan oluşuyor.

James H. Meyer, Akçura ve arkadaşlarının  bu imparatorluklar arası cemaatin de ayrılmaz bir parçası olduklarını savunurken, arşivlerden kişisel mektuplara kadar geniş bir belge yelpazesinden yararlanıyor.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 15,50 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 336
Barkod : 9786254052187

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Renan Akman

Editör
Ali Berktay

Önemli

Çok önemli bir çalışma lakin dipnotların sonda yer alması o kadar can sıkıcı bir durum ki anlatamam. Gerçi Türkiye İş Bankası ve Kültür Yayınları'nın tarih alanında yayımladığı kitapların büyük çoğunluğu, arada birkaç istisna örneği olsa da, bu şekilde. Bence, son not usulü yerine dipnot usulünün tercih edilmesi çok daha yerinde ve isabetli bir tercih olacaktır. Böylelikle okurun canını sıkmadan metnin daha kolay bir şekilde okunması ve anlaşılması sağlanacaktır diye düşünüyorum. Tabii bunlar naçizane bir istek ve öneri... Bu değerli çalışmanın Türk okurunun ilgisine ve istifadesine sunulmasında emeği geçenleri kutluyorum.

İ
İbrahim Ünver  -   15.02.2021
Babil.com  
ANDUIN