95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

İri Memeler ve Geniş Kalçalar

2012 Nobel Edebiyat Ödülü

2,0
2 değerlendirme
71,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 29,00 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 26-30 Mayıs
Babil’in Yorumu

Dev hacimli kitapların okurun gözünü korkuttuğu bir gerçek. Uzayan hikâyenin takibi, çoğalan detayların fark edilmesi, karakterlerin hafızada yer tutması kolay değil. İri Memeler ve Geniş Kalçalar’ı özel yapan şey burada çıkıyor ortaya; Mo Yan, aynı sıklette pek çok romanın başaramadığını hayranlık uyandıran bir ustalıkla kotarıyor. Uzakdoğu’nun birçoğumuz için sırlarla bezeli yakın tarihini, bilhassa Mao Zedong’un on yıl süren acılı Kültür Devrimi boyunca Çin’de yaşananları çırılçıplak biçimde anlatmaya gayret ediyor. Erkek egemen düzenin vardığı ifradı, savaş ve yoksulluğu, baskı ve otoriteyi, deliliğe varan saplantıları, halkın değişmeyen yazgısını sözünü sakınmadan anlatıyor. Korkunç hikâyelerden alelade birer sahneymiş gibi bahsederek yaklaşıyor gerçekliğe Mo Yan, ısrarlı mizahıyla da şaşırtıyor okurunu. İri Memeler ve Geniş Kalçalar, klasik olmaya aday çarpıcı bir roman olmanın ötesinde, bir edebiyat olayı.

Kitap Hakkında

Nobel ödüllü Mo Yan, Çin toplumunun tüm değerlerini altüst eden Kültür Devrimi sırasında yaşananları, dokuz çocuklu bir ailenin başından geçenlerle yansıtıyor. Çocuklar doğdukları andan büyüyünceye kadar o süreçteki olaylardan her birinin dolaylı ya da dolaysız öznesi veya tanığı oluyorlar. Romanın en önemli kişilerinden biri de o çocukların annesi.

Mo Yan, kitabı nasıl yazdığını ve o anne karakterini nasıl oluşturduğunu şöyle aktarıyor:

“Romanı yazarken hiç çekinmeden annemin kişisel deneyimlerinden yararlandım; ama kitaptaki annenin duygusal deneyimleri kurgusaldır ve Gaomi Kuzeydoğu Bucağı’ndaki pek çok annenin deneyimlerine dayanır. Kitabın girişinde, bu kitabı annemin ruhuna adıyorum, diyorum; ama bu kitabı aslında dünya üzerindeki tüm annelere ithaf ediyorum; tıpkı benim şu kibirli ve vahşi hırsımla o küçücük Gaomi Kuzeydoğu Bucağı’nı Çin’in ve dünyanın mikrokozmosu olarak gördüğüm gibi.”

 

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  5
 • Sayfa sayısı
  1040
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  1040,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9789750721755
 • Basım tarihi
  Kasım 2020
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 19,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • M**** F*******

  14 Nisan 2016, Perşembe

  1. Mo Yan ın okuduğum ilk kitabı biraz uzun olmasına rağmen akılda kalıcı bitirdikten sonra hala olaylar aklınızda yer etmekte öneririm. kitabı okuyunca aynı anadolu kadının hayatını görebilirsiniz

  2. Devamını Oku
 • Deniz Aras

  27 Ekim 2021, Çarşamba

  1. Kurguyu bu isimle evrensele sunmak çok ilginç bir tercih olmuş. Bastırılmış her arzu şayet sahibi kontrol etmeyi başarırsa nitelikli bir meziyete dönüşebilir ve bence Mo Yan bunu çok iyi başarmış. Psikolojide mizah için en olgun savunma mekanizması derler, kitabın birçok yerinde okurun gülmesi yazarın bu savunma mekanizmasını nasıl başarıyla işlettiğini gösterir. Tuğla gibi bir kitap ve artan kitap fiyatlarını göz önüne alınca kitapta da Çin evreninde mekik dokunan komünizm, kapitalizm arasında gidip geliyorsun. O parayı verince herkes biraz komünist olarak başlayabilir.

  2. Devamını Oku
Babil.com