ÜYE OL        GİRİŞ   
İslam Dünyasında Kitabın Tarihi % 30indirim

İslam Dünyasında Kitabın Tarihi

The Arabic Book

Johannes Pedersen

Klasik Yayınları

28,70 TL 20,09 TL
Stoktan Teslim

İslam Dünyasında Kitabın Tarihi, İslam dünyasında kitabın yeri konusundaki başlıca modern klasiklerden biridir. “Matbaanın gelişinden önce kitaplar nasıl çoğaltılıyordu? Taklit ve korsan neşirler karşısında alınan tedbirler nelerdi? Kitapların fiyatını ne belirliyordu? Kitaplar hangi vasıtalarla topluma ulaştırılıyordu? Kitapçılar nasıl işliyordu?” vb. sorulara cevap arayan Pedersen, İslam dünyasında kitap üretimiyle alakalı tüm alanları kuşatmaya özel çaba sarf etmiştir. Böylece okuyucu kitapların nasıl telif edildiğini, yazma haline getirildiğini, nasıl yayınlanıp çoğaltıldığını, üzerine çizimler yapıldığını, nasıl ciltlendiğini, satıldığını, saklandığını ve yüzyıllar sonra matbaalarda nasıl basıldığını görebilmektedir. Ancak Pedersen, kitap üretiminin yalnızca fiziki yönüyle ilgili değildir.

O aslında, İslam toplumunda ilmin ve edebiyatın rolü hakkında umumi bir tasvir yapma peşindedir. Pedersen’ in İslam toplumunu derin bir vukûf ile incelemesi, kitabın o toplum içindeki yerine dair değerlendirmelerini ikna edici kılmaktadır.

Bu eser, kapsamlı bir el kitabı olarak taşıdığı değerin yanında, alanında ilk örnek olmasına rağmen son derece başarılı bir özet olma vasfına da sahiptir. Kaynaklara hakkıyla nüfuz eden Pedersen, bilgileri kolay ve anlaşılır bir tarzda sunmaktadır. Böylece eserin detayları konunun uzmanlarına hitap ettiği halde, üslubunun sadeliği genel okuyucunun da kendisinden istifade etmesini sağlamaktadır.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 174
Barkod : 9786055245023

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Mustafa Macit Karagözoğlu

Editör
Halit Özkan

Kapak Tasarım
Salih Pulcu

Hazırlayan
Mustafa Demiray

Önemli bir giriş kitabı

1914 yayın tarihli Danca bir Kuran tercümesi sahibi de olan müellifin 1946'da yine Danca neşrettiği bu eser 1984 yılında İngilizceye tercüme edilerek Princeton University Press tarafından yayınlanmış. Türkçe tercüme de bu İngilizce baskıdan yapılmış. İlk neşrinin üzerinden yaklaşık 70 yıl geçmesi hasebiyle çeşitli noktalarda güncelliğini yitirmiş olsa da, dizi editörü Halit Özkan'ın takdim kısmında verdiği bilgiler ve işaret çalışmalar ve de mütercimin dipnotlarda verdiği bilgiler ile bu boşluğu

B
Bilal Degirmenci  -   04.02.2016
Babil.com