ÜYE OL        GİRİŞ   
İstenmeyen Bebek Kıbrıs Cumhuriyeti % 35indirim

İstenmeyen Bebek Kıbrıs Cumhuriyeti

Kıbrıs Sorununu Yeniden Okuma: Kıbrıslı Türk Basını, EOKA ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kuruluşu (1955-1959)

Nikolaos Stelya

Kalkedon Yayıncılık

18,00 TL 11,70 TL
3 adet stoklarımızda

Kıbrıs Sorununu Yeniden Okumak: Kıbrıslı Türk Basını, EOKA ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kuruluşu (1955-1959)

Modern Kıbrıs tarihçiliğinin en önemli noksanlarından bir tanesi 20.yy. modern Kıbrıs tarihinin önemli evrelerini kapsayan cemaatler arası çalışmaların sayısının oldukça az olmasıdır.

Yunan ve Türk dillerine vakıf olamama tarihçilerin elini kolunu bağlamakta ve bütüncül çalışmaların önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra akademik ve ideolojik zorlamalar modern Kıbrıs tarihine ilgi duyan genç tarihçilerin işini zorlaştırmaktadır. Bu şekilde modern Kıbrıs tarih yazımı tekrarlardan ve zorlamalardan oluşan bir demet halini almıştır. Bugün Kıbrısta arşiv ve birincil nitelikte kaynak bolluğu yaşanmaktadır. Buna karşın bilgi zenginliğine sahip gazetelerin arşivlenip kategorik şekilde ele alınması çok sık rastlanan bir olgu değildir. Çeşitli sorulara sistematik şekilde cevap verebilecek olan önemli tarih evrelerine ışık tutan çalışmalara ihtiyacımız vardır.

Bu çalışmamız çerçevesinde cevaplayamaya çalışacağımız başlıca bir soru söz konusudur 1955 1959 döneminde EOKAnın faaliyetleri hangi şekilde Kıbrıslı Türk gazetelerinin sayfalarında yankı buldu Bu sorunun cevabı hiç de azımsanmayacak öneme sahip olan diğer bazı soruların cevaplarıyla ilgilidir Kıbrıslı Türk toplumunun EOKA'nın faaliyetine tepkisi ne olmuştur

EOKA'nın faaliyete geçmesi ile beraber Kıbrıslı Türk toplumunda hangi dinamikler ve bakış açıları gündeme taşınmıştır

Kıbrıslı Türk köşe yazarların perspektifi ne olmuştur EOKA'nın faaliyetlerinin yeni boyutlar kazanmasıyla beraber Kıbrıslı Türk toplumunun duruşunda ne gibi değişiklikler gözlemlenmiştir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2013
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 121
Barkod : 9786054511860

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Ömer Tatlısu

Hazırlayan
Münür Rahvancıoğlu

Babil.com  
SU