ÜYE OL        GİRİŞ   
İtikadda Orta Yol % 30indirim

İtikadda Orta Yol

El-Gazzali

Klasik Yayınları

42,00 TL 29,40 TL
Stoktan Teslim

İslam düşünce tarihinin en etkili isimlerinden biri olan ve Hüccetü’l-İslam unvanıyla tanınan Gazzali, ehl-i sünnet kelamının önemli kaynaklarından olmakla birlikte geçmişte yeterince rağbet görmeyen İtikadda Orta Yol’da itikadî meseleleri aktarıp lehte ve aleyhte ortaya atılan fikirleri naklettikten sonra en doğru görüşün orta yola (iktisad) bağlı olan ehl-i sünnet tarafından temsil edildiğinin altını çizer ve konuları hem aklî hem de naklî esaslar çerçevesinde izah eder. Bu bakımdan eser, mantık kurallarının itikadî konulara uygulandığı ilk eserlerden biridir.

Gazzalî’nin -kendi ifadesiyle- bu eserde ortaya koyduğu deliller, itikadî/manevî hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar hükmündedir ve bunu uygulayan doktorun (kelamcı) yetenekli, sağlam görüşlü ve keskin zekalı olması gerekir. Bu sebeple, eserin girişinde geniş bir metodoloji kısmına yer verir.

Kısacası, İtikadda Orta Yol bir yandan yeterli miktarda kelam bilgisine sahip olmak isteyenler için sahih itikadın çerçevesini belirlemekte, diğer taraftan, bid’at ve dalaletlere karşı çıkarak şüpheleri gidermek ve avamın itikadını savunmak isteyenlere kılavuzluk etmektedir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 24,00 cm
Basım Dili : Arapça
Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 419
Barkod : 9786055245030

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Osman Demir

Editör
M. Cüneyt Kaya

Kapak Tasarım
Salih Pulcu

Hazırlayan
Semih Atiş

Babil.com