Babil.com
Kadim Halk Süryaniler'den Şlomo % 40indirim

Kadim Halk Süryaniler'den Şlomo

Derleme Makale - Hikayeler

Musa Ergin

YAY - Yeni Anadolu Yayınları

30,00 TL 18,00 TL
 
4/5 (5 kişi)
Tükendi

Mezopotamya'nın kadim halkı olan Süryaniler, altı bin yıldır yaşadıkları topraklarda varlıklarını, dillerini ve kültürlerini koruyup yaşatmaya çalışmışlardır. Tarihsel süreçte yaşanan gel gitlere rağmen, Süryaniceyi ve bu dilde üretilmiş eserleri, hem kullanımda hem yazımda korumuş, sanatsal ve kültürel metinleri kapsayan zengin bir birikim sağlamışlardır.

1915'in karanlık dönemi ve sonrasında gelen göç dalgalarında çoğu şey tahrip olsa da; başını din adamlarının çektiği aydınlar, önceliği liturji olmak üzere felsefi ve bilimsel eserleri nesilden nesile aktarabildiler.
Yaşanan trajik göç olgusu ile birlikte, dünyaya dağılmış olan Süryaniler, anadillerini kullanma ve koruma gayretinden vazgeçmediler. Gerek Turabdin'de gerek Diaspora'da bir arada yaşadıkları toplumların dil ve kültürleri içinde, kendi köklerine bağlılıkları ve özlemleri ile yine Süryaniliği yaşatmaya ve anlatmaya devam ettiler.

Bu kitap; Süryaniliğe içeriden bakan yazarlarımızın Süryani kimliğini, kültürünü, yerleşim yerlerini, Orta Doğu'dan Batı'ya, Batı'dan Türkiye'ye, ''geri dönüşün kokusunu'' anlattıkları yazılarının bir harmanıdır. Tarihsel ve kültürel köprülerin inşasına verdiğimiz değer ve hassasiyetle; Musa Ergin’in derlediği bu makale ve hikâyeler ışığında yeni neslin duyarlılığını arttırmayı ve hasret duygularına tercüman olmayı temenni ettik.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2020
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 20,00 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 226
Barkod : 9786050683561
Memleket kokusu taşıyan kitap

Her makalede, duygudan duyguya taşındım. Birçok konuya zihnimde pencereler açtı. Belki etnik kökenlerle ilgilendiğim içindir ama onun dışında da yüreğe dokunan bir tarafı var. Okuyun okutunuz efendim...

Ö
Özgenur İnan  -   07.10.2020
Takdir edilecek bir çalışma.

Kitabı okudum, emeğinize sağlık. Çok kapsamlı bir çalışma, tebrik ederim.

A
Ari Taştan  -   06.10.2020
Babil.com  
ATES