Katip Bartleby

Bartleby, The Scrivener A Story of Wall-Street

5,0
1 değerlendirme
15,13 TL Bu alışverişten kazancınız: 6,87 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 06-07 Aralık
Babil’in Yorumu

Yaşadığı dönemde değeri pek anlaşılmayan, Moby Dick’in yazarı Herman Melville, Kâtip Bartleby romanını 1853’te tefrika halinde yayınlar. Bu kısa ama çarpıcı hikâyede “en iyi hayat en kolay hayattır inancına derinden bağlı” bir Wall Street avukatının, “yapmamayı tercih eden” Bartleby’yi işe almasıyla bu inancının ve hayatının temellerinden sarsılmasını anlatır. 20. yüzyıl edebiyatının simge ismi olan Bartleby, toplumun bize sunduğu tüm mecburiyetlere karşı vurulan sağlam bir iradenin tokadı olarak günümüze kadar güncelliğini koruyan bir anti-kahraman.

Kitap Hakkında

Herman Melville (1819-1891): Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından biridir. Küçük yaşta çalışmak zorunda kaldı, dört yılını denizlerde geçirdi. Bu tecrübesi tüm eserlerine, özellikle de en büyük eseri sayılan Moby Dick’e yansıdı. Moby Dick, Katip Bartleby, Benito Cereno, Billy Budd gibi bugün hepsi birer klasik olan eserler vermesine rağmen yaşarken pek ilgi görmeyen Melville, yirminci yüzyılın ilk yarısında adeta yeniden keşfedildi. İlk kez 1853 yılında Putnam’s Monthly Magazine’de tefrika edilen Katip Bartleby, 1856’da Piazza Tales adlı hikaye kitabında yayımlanmıştır. Melville bu kısa ama çarpıcı hikâyesinde “en iyi hayat en kolay hayattır inancına derinden bağlı” bir Wall-Street avukatının, “yapmamayı tercih eden” Bartleby’yi işe almasıyla bu inancının ve hayatının temellerinden sarsılmasını anlatır. Yirminci yüzyıl edebiyatını derinden etkileyen Bartleby dünya edebiyatının simge karakterlerinden biri, hayata karşı takınılan alabildiğine net bir tavrın ismidir. Katip Bartleby bir reddedişin, bir direnişin, nihayet insanın kendisi olarak kalma iradesinin ölümsüz simgesidir.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  8
 • Sayfa sayısı
  72
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  72,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786053328674
 • Basım tarihi
  Ocak 2021
 • Boyutlar
  12,50cm x 20,50cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Deniz Aras

  26 Ekim 2021, Salı

  1. Hayatıma okuduğum andan itibaren efektif bir şekilde kullandığım mottoyu armağan eden stereotip: Katip Bartleby. Bireye bir tercih hakkının olduğunu ve şayet o hakkı cesur bir şekilde kullanabilirse herkesin o netlik karşısında zorla da olsa saygı duymak zorunda kaldığını öğrendiğimiz bir stereotip. Karakterin ele alındığı çok parametre var fakat ben hayır demeyi çok geç yaşlarda öğrendiğim için bu perspektifte ele aldım kitabı. Hatta Hayır’ın en nazik biçimiyle: “Yapmamayı tercih ederim”. Bu kalıp aslına bakarsanız karşı tarafta bir iletişim manipülasyonu yapıyor, üzerine çok konuşulur, incecik bir kitap ve tek bir olgu nasıl bu kadar evrensel diyaloglar açıyor?

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç