75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Kaybolan Bağlar

Depresyonun Gerçek Nedenleri ve Beklenmedik Çözümler

Johann Hari

4,0
1 değerlendirme
42,78 TL 62,00 TL %31
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 01-03 Aralık
Babil’in Yorumu

Kendisi de çocukluğundan beri ağır bir depresyondan mustarip olan başarılı İngiliz gazeteci Johann Hari, uzun yıllar üzerinde çalıştığı Kaybolan Bağlar’la hem depresyona ve psikiyatriye dair bildiklerimizi sorgulatıyor, hem de bu konulara dair yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. Çok akıcı bir üslupla kaleme alınan kitap, bir yönüyle şahsî bir yönüyle de toplumsal olan bu soruna bilimsel olgu ve araştırmalara dayanan çözümler bulmayı amaçlıyor. İşe yarayıp yaramadığı belli olmayan ilaçlarda çare aramak yerine gerçek anlamda sağaltıcı çözümlere kapı aralıyor.

Kitap Hakkında

“Ben kendi hayatımda depresyon hakkında iki hikâyeye inanmıştım. Hayatımın ilk on sekiz yılında bunun ‘tamamen kafamın içinde’ olduğunu düşünmüştüm – yani gerçek değildi, hayaldi, sahteydi, şımarıklıktı, utanç vericiydi, zayıflıktı. Sonraki on üç yılda ise yine ‘tamamen kafamın içinde’ olduğuna inanmıştım ama bu defa çok farklı bir şekilde: Beyindeki bir arızadan kaynaklanıyordu. Ama bu hikâyelerin ikisinin de doğru olmadığını öğrenecektim. Depresyon ve kaygının bu kadar yükselişte olmasının öncelikli sebebi kafamızın içinde değildi. Ben bu sebebin büyük ölçüde etrafımızdaki dünyada ve o dünyada nasıl yaşadığımızda yattığını keşfettim.”

Kaybolan Bağlar, gazeteci yazar Johann Hari’nin kendisinin de uzun yıllar mücadele ettiği depresyonun altında yatan nedenleri ve olası çözümlerini bulmak üzere çıktığı yolculuğun hikâyesini anlatıyor. Şahsi olduğu kadar toplumsal da olan, deneyimler kadar bilimsel olgu ve araştırmalara da dayanan bu hikâye, mutsuzluğumuzu kanıksamak ve ilaçlar yoluyla bastırmaya çalışmak yerine daha kalıcı, daha sağaltıcı çözümlere yönelebileceğimizi gösteriyor.

“Depresyon ve kaygının nedenlerine ilişkin okuma yapmanın ilk bakışta göz korkutucu geldiğini biliyorum, zira bu nedenler kültürümüzün derinliklerine kadar uzanıyor. Benim de gözüm korkuyordu. Ama yolculuğuma devam ettikçe diğer tarafta yatanın ne olduğunu fark ettim: gerçek çözümler. Bunlar pek çoğumuzda işe yaramayan o kimyasal antidepresanlara benzemiyor. Satın aldığınız ya da yuttuğunuz şeyler değiller. Ama ıstırabımızdan gerçek bir çıkış yolunun başlangıç noktasını oluşturuyor olabilirler.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  4
 • Sayfa sayısı
  368
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  368,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786053161639
 • Basım tarihi
  Mart 2021
 • Boyutlar
  13,50cm x 19,50cm
 • Kategoriler

Öne Çıkan Yorumlar

 • H********* G*****

  24 Kasım 2021, Çarşamba

  1. Muhakkak çok faydalı ve binbir emekle hazırlanmış bir kitap. Okurken altını çizeceğiniz ve bitirdikten sonra da dönüp bakmak isteyeceğiniz bilgilerle, araştırmalarla dolu. Bununla birlikte okuması uzun zaman alıyor. Konunun ağırlığından mıdır bilinmez ben bir çırpıda okuyamadım. Acaba biraz daha kısa tutulabilir miydi diye düşünmeden edemedim. Ancak depresyonun fizyolojik değil de psikolojik ve sosyal nedenlerini ve çözümlerini çok detaylı ve vaka örnekleri üzerinden anlatıyor. Bu da güzel bir şey elbette.

  2. Devamını Oku
Babil.com