Kayıp Aydınlanma

Arap Fetihlerinden Timur'a Orta Asya'nın Altın Çağı

Lost Enlightenment: Central Asia's Golden Age

94,80 TL Bu alışverişten kazancınız: 25,20 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 22-24 Mart
Babil’in Yorumu

Aydınlanma kavramıyla çoğu zaman Avrupa menşeli olana işaret edilir, fakat insanlığın bu ortak çabası birbirini izleyen pek çok aydınlanmanın bir neticesi olarak okunmalı esasen. Türkiye’deki bir arkeolojik kazıda görev aldıktan sonra Türk dünyasına olan ilgisi katmerlenerek artan S. Frederick Starr da Kayıp Aydınlanma’yla bunun altını çiziyor. 8. yüzyılı takip eden dört yüz yıllık bir Orta Asya tarihini ihtiva ediyor kitap; arkeoloji ve mimariye dayalı okumasıyla da kıymetini daha artırıyor. İslam’ın bu aydınlanmadaki rolüne ise özellikle eğiliyor. Starr, yöntemi ve üslubuyla eserini yalnızca tarihçiler yahut onu akademi bağlamında dert edinen meraklılar için yazmadığını da hissettiriyor kitap boyunca.

Kitap Hakkında

Orta Asya’nın Düşünce, Kültür Ve Siyasi Tarihine Bambaşka Bir Bakış...

Kayıp Aydınlanma göz kamaştırıcı bir biçimde, asırlar boyunca dünya medeniyetinin kıyısında değil tam merkezinde olan Orta Asya dünyasını bizim için yeniden canlandırıyor. Nereye bakacağını gayet iyi bilen ve geniş tarih alanındaki yetkinliği sorgulanamaz olan Frederick Starr uzun yıllar kaynak olarak kullanılacak önemli bir kitap yazmış bulunuyor.”
Francis Fukuyama

Görsellerle zenginleştirilmiş bu sürükleyici kitap Orta Asya’nın orta çağdaki karanlıkta kalmış olan Aydınlanma Çağı’nı tarihi sıralamaya sadık kalarak ama kuru bir anlatımdan çıkartarak ortaya koyuyor. Dönemin en büyük zihinlerinin maceralı hayatları, büyüleyici başarıları ve modern dünyanın oluşumunu nasıl hazırladıklarını açık bir dille anlatan eser, olup biteni sebep-sonuç dairesi içinde okura sunarak zihinlerdeki sorulara cevap veriyor. Kitaba konu olan neredeyse tüm isimlerin Arapça yazmış olmasından ötürü Arap oldukları yönündeki yanılgıyı bertaraf eden kitap bugün Kazakistan’dan Afganistan’a ve Sincan’a kadar uzanan Orta Asya’da Türkî ve İranî halkların nasıl büyük medeniyetler inşa ettiklerini gözler önüne seriyor.

Kayıp Aydınlanma 800 ilâ 1200 seneleri arasında en büyük ve gelişmiş kentlere, en zarif sanata ve hemen her alanda en ileri bilgi ve teknolojiye sahip olan Orta Asya’nın dünya ticaretini ve ekonomisini nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Orta Asyalılar gökbilimi, matematik, jeoloji, tıp, kimya, musiki, sosyal bilimler, felsefe ve ilahiyat başta olmak üzere hemen her alanda başarı elde etmişlerdi. Cebire ismini veren, hayal edilemeyecek bir isabetlilik ile dünyanın çevresini hesaplayan, daha sonra Avrupa’da tıbbın temelini oluşturacak eserler veren ve dünya üzerindeki en muhteşem şiirlerin birçoğunu yazan Orta Asyalılardı. Hatta Birûni keşfinden beş asır önce Amerika kıtasının varlığını öngörmüştü. Tarihte aynı mekân ve zamanda bu kadar çok bilim adamının bir arada olduğu başka bir dönem pek yoktur. Yazdıkları Thomas Aquinas’ın döneminden bilimsel devrime kadar Avrupa’yı derinden etkilemişti. Aynı şekilde Asya’nın büyük bir kısmı ile Hindistan’da da büyük bir tesir bırakmıştı.

“Kayıp Aydınlanma” tarihin unutulmuş bir devrinin izini sürmekte, Asya’nın Aydınlanma Çağı’nın yükselişini anlatmakta ve neden sona erdiğine ilişkin farklı teorileri değerlendirmektedir. Geniş bir kaynak ve arşiv yelpazesinden istifade edilerek yazılan kitap akıcı üslubundan dolayı herkese hitap etmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  7
 • Sayfa sayısı
  702
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  688,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786057635013
 • Basım tarihi
  Mayıs 2021
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç