ÜYE OL        GİRİŞ   
Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini % 35indirim

Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini

Antik Dinler ve İnançlar

Ali Narçın

Edduba Yayınları

33,00 TL 21,45 TL
Stoktan Teslim

Hazineler hazinesi olarak değerlendirilen Anadolu’nun eski sahiplerinden bir krallık olan Urartular, bölgede 300 yıl oldukça hareketli bir dönem yaşadıktan sonra Medler ve Asurların askeri baskıları nedeniyle yıkıldılar. Özellikle Asurlularla 300 yıl savaşlar içinde bir yaşam sürdürürken inançlarından da ödün vermeden oldukça sade bir tapınım gerçekleştirdiler. Hatta Harran bölgesindeki çoğu tanrı kültlerine ev sahipliği yaptıkları gibi Hurri, Mitanni ve Hititlerin de tanrı kültlerine aynı hassasiyeti gösterdiler.

Baş tanrıları Haldi’ye savaş tanrısı şeklinde tapınarak onun adına Sığır ve koyunların kurban edildiğini görmekteyiz. Özellikle resmi tanrılarını guruplandıran Urartu hükümeti bu tanrıyı ilk sırada göstererek devlet tanrısı olduğunu belirtmişlerdi. Tanrı Haldi’nin ilk sırada yer aldığı Meherkapı tanrılar listesinde belirtilen kurbanlıkların aylık mı yoksa yıllık mi oldukları hakkında ayrıntılı bir açıklama görememekteyiz.

Ali Narçın, bu eserinde Urartuların gelenek ve yaşam tarzlarından kısaca söz ederek, inançlarındaki bilinmeyen tanrı ve tanrıçaların da kültlerini ele aldığı gibi Hititlerin dağıldıktan sonra boşta kalan tanrı kültlerine de sahiplendiklerini belirtmektedir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 14,00 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 224
Barkod : 9786058034334
Babil.com  
ANDUIN