95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Amin Maalouf” 19 Ürün Listeleniyor

Amin Maalouf

Yazar, yayıncı ve gazeteci. Arap dünyasının en bilinen ve etkili isimlerinden biri. Amin Maalouf Türkiye’de her ne kadar romanlarıyla bilinse de kurgu dışı eserleriyle de uluslararası alanda rüştünü ispatlamış bir yazar. 40’tan fazla dilde okunabilen kitapları Maalouf’un milyonlarca insana ulaşmasını sağladı. Romanlarını Fransızca yazmakta olan ve Fransız Akademisi üyeliğine seçilen Maalouf, ünlü müzisyen Ibrahim Maalouf’un da amcasıdır.

Amin Maalouf Hayatı

Amin Maalouf, 25 Şubat 1949’da, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Lübnan’ın Beyrut kentinde, Türk kökenli Mısırlı bir annenin ve Melkit Katolik cemaati üyesi bir babanın ikinci çocuğu olarak doğdu. Çocukluğu Beyrut’un merkezindeki Badaro adlı mahallede geçti. İlköğrenimini annesinin ısrarıyla Beyrut’ta bulunan Notre Dame de Jamhour Kolejinde tamamladı. Yükseköğrenimini yapmak üzere bir diğer frankafon okulu Saint-Joseph Üniversitesinin Sosyoloji bölümüne kaydoldu. Buradaki eğitiminin ertesinde Lübnan’ın önemli gazetelerinden biri olan An-Nahar’da gazetecilik yapmaya başladı. Lübnan İç Savaşı’nın patlak verdiği 1975 yılına dek buradaki görevini sürdüren Maalouf 1976’da savaş sebebiyle ailesi ile birlikte Paris’e taşındı. Burada da önce Jeune Afrique isimli dergide yazılar yazmaya başladı ve sonrasında derginin editörlüğünü üstlendi. Haçlı Seferlerini ihtiva eden literatürün hep aynı bakış açısıyla yazıldığını fark ederek ilk kitabı Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri’ni 1983’te yayınladı. Kitap oldukça ilgi gördü ve onlarca baskı yaptı.

Amin Maalouf Romanları

Öteden beri kurgu bir eser kaleme almak isteyen Maalouf 1986’da ilk romanı Afrikalı Leo’yu yayınladı. Kitap 16. yüzyılda yaşamış gezgin ve diplomat Hassan al-Wazzan’ın, yahut bilinen ismiyle Leo Africanus, hikâyesine dayanıyordu. Maalouf ilk romanıyla yayınlandığı yıl Fransız-Arap Dostluk Ödülü’nü kazandı. 1988’de yayınlanan ikinci romanı Semerkant’la yakaladığı başarıyı ivmelendirdi. Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ı çevresinde, bir elyazmasının hikâyesini anlattığı bu roman da ilgiyle karşılandı. 1991’de bu kez Maniheizm’in kurucusu Mani’nin etrafında kurguladığı romanı Işık Bahçeleri’yle okurun karşısına çıkan Maalouf, yönünü geçmişten geleceğe çevirdiği Beatrice’ten Sonra Birinci Yüzyıl romanını 1992’de, ona Fransa’nın en nitelikli edebiyat ödüllerinden biri olan Goncourt Edebiyat Ödülü’nü kazandıran ve Osmanlı’nın hırçın valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Mısır’ında geçen hikâyeyi anlattığı Tanios Kayası’nı 1993’te, yıkılmaya yüz tutan Osmanlı İmparatorluğu’nu, dönemin Beyrut’unu ve Fransası’nı bir isyanın etrafından dönerek anlattığı Doğunun Limanları’nı 1996’da, gizemli bir kitabın peşine düşen ve Konya’da vebaya, İzmir’de Sebetay Sevi’nin isyanına, Londra’da tarihin en büyük yangınlarından birine tanık olan antika tüccarını anlattığı Yüzüncü Ad’ı 2000’de, yaşamının köklerini okurlarına açık ettiği Yolların Başlangıcı’nı 2004’te, eve dönmeye çalışan ve Lübnan İç Savaşı’nın yıkımıyla yüzleşecek bir grup arkadaşın hikâyesini anlattığı Doğu’dan Uzakta’yı 2012’de, yaklaşan nükleer bir salgının, yaşanan küresel bir terör saldırısının etrafında kurgulanan Empedokles’in Dostları’nı ise 2021’de yayınladı.

Amin Maalouf Kitapları

Bunlarla birlikte Amin Maalouf, yalnızca yazdığı romanlarla değil denemeleriyle de okurlarını tatmin eden metinler ortaya çıkarmıştır. 1998’de yayınladığı Ölümcül Kimlikler sonrasında yazacağı denemelerinin ilkidir. Maalouf bu kitabındaki metinlerle insanın kim olduğuna, Doğu’yla Batı arasında sıkılıp kalan insanın trajedisine eğildi. 2009’da yayınlanan Çivisi Çıkmış Dünya’da ise dünyaya hâkim olan politik düşüncelere getirdiği eleştirileri derledi. Bu eleştirilerini 2019’da yayınlanan Uygarlıkların Batışı’nda daha da katmerlendirdi. 2017’de, Fransız Akademisi’ne seçildiğinde yaptığı konuşma Fransız Akademisi’ne Kabul Konuşması başlığıyla yayınlandı. 29 Numaralı Koltuğun Hikâyesi, bu akademiye seçilme şartlarından biri olan Fransız tarihine dair çalışma yapmak gereğini yerine getirdiği çalışma olarak 2018’de yayınlandı. Bu eserlerin dışında dört tane de libretto yazmış olan Amin Maalouf’un Türkçede, 2002’de yayınlanan Uzaktan Aşk ve 2006’da okurla buluşan Adriana Mater isimli librettoları bulunmaktadır. Amin Maalouf, 2020’de Fransız hükûmeti tarafından verilen National Order of Merit nişanının da sahibi olmuştur. Hâlen Paris’te yaşamaktadır.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç