95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Ayşe Kulin” 78 Ürün Listeleniyor

Ayşe Kulin

Çok okunan ve eserleri çok satan bir yazar olarak Ayşe Kulin, popülaritenin ağır yükünü omuzlamak zorunda kalmış bir isim. Biyografik romandan tarihi romana kadar çok geniş bir yelpazede eser veren yazarın toplumsal konulara duyarlılığıyla da oldukça dikkate değerdir. Ancak Ayşe Kulin’in bu kadar çok okunmasının asıl sebebi, günlük konuşma dilini çok büyük rahatlıkla, sade, akıcı ve samimi bir şekilde okura geçirmesinden kaynaklanıyor.

Ayşe Kulin Hayatı

Muhittin ve Sitare Kulin çiftinin tek çocuğu olan Ayşe Kulin, 7 Eylül 1941’de İstanbul’da doğdu. Ayşe Kulin’in baba tarafı Boşnak, anne tarafı Çerkez’dir. İlkokulu 4. sınıfa kadar büyük dedesi bir Osmanlı paşası olan Reşat Bey’in yanında okudu. Ardından babasının işi nedeniyle Ankara’da kaldı. Hem Osmanlı kuşağının adet ve göreneklerini hem de modern Türkiye’yi, Cumhuriyet Türkiye’sini tecrübe etme fırsatı buldu böylelikle. Ayşe Kulin çocukluktan itibaren resim, müzik ve bale dersleri aldı. İlkokulu Ankara Maarif Koleji’nde, liseyi Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı.

1960 yılında evlenip İngiltere’ye gitti. Burada London of Economics’te sosyoloji dersleri aldı. Dört yıl sonra eşinden ayrılıp Ankara’ya döndü. Bir müddet Doğuş Sanat Galerisi’nde müdürlük yaptı. İstanbul’a taşındı, burada Otomobil Dergisi’nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1967’de yeniden evlendi, bu evlilik de on yıl sürdü. Bu sırada çeviriler yaptı, dergilere yazılar yazdı. 1978-83 yılları arasında bir reklam ajansında sanat yönetmenliği yaptı.

Ayşe Kulin Romanları

Ayşe Kulin, Amerikan Koleji’nde kendisi gibi geleceğin parlak kadın edebiyatçıları olacak arkadaşları Nazlı Eray, Pınar Kür, Tomris Uyar, İpek Ongun ile beraber yazıp okuyarak gelişti. Buna rağmen Ayşe Kulin, çok geç bir yaşta edebiyat dünyasına giriş yaptı. İlk öykü kitabı Güneşe Dön Yüzünü’nü yayınladığında 43 yaşındaydı.

“Haldun Taner Öykü Ödülü” ile birlikte adı daha çok duyulur oldu, bu ödülleri alan öykülerine başka öyküler de ekleyip Foto Sabah Resimleri ismiyle 1996 yılında yayınladı. 1998 yılında Geniş Zamanlar, 2009 yılında Bir Varmış Bir Yokmuş isimli öykü kitaplarını yayınladı. Uzun yıllar sonra Sessiz Öyküler isimli bir öykü kitabı daha yayımladı.

Edebiyat dünyasına öykü ile girmesine rağmen asıl başarısını romanda göstermiş olan Ayşe Kulin, Adı Aylin isimli romanıyla edebiyat dünyasında kendine güçlü bir yer buldu. Biyografik roman türünde oldukça başarılı eserler veren Ayşe Kulin’in bilinen diğer eserleri Füreya (2000) ve Türkân Tek ve Tek Başına (2009) kitaplarıdır. Ayşe Kulin’in başarılı örneklerini verdiği bir diğer roman türü de tarihi romanlardır: Sevdalinka (1999), Veda (2008), Umut (2008), Her Yerde Kan Var (2019).

Ayşe Kulin Kitapları

İngilizce olarak Last Train to İstanbul ismiyle yayınlanan ve otuz dört dile çevrilen Nefes Nefese (2004) romanı uluslararası alanda tanınmasında önemli bir rol oynadı. Yalnızca Amerika’da iki yüz binin üzerinde satıldı. Öykü ve romanlarının dışında Babama ve Saklı Şiirler isimli iki şiir kitabı vardır.

Güneşe Dön Yüzünü kitabından “Gülizar” isimli öyküsü Bir Kırık Bebek adıyla sinemaya uyarlandı. Bu film “Kültür Bakanlığı Ödülü”nü kazandı. 1996 yılında “Haldun Taner Öykü Ödülü”nü kazandı, aynı yıl Haldun Taner ödüllerini alan hikâyelerin de içinde bulunduğu Foto Sabah Resimleri kitabı “Sait Faik Hikâye Armağanı” ödülünü kazandı. Nefes Nefese isimli romanı 2008’de “European Council of Jewish Communities Roman Ödülü”nü kazandı. Aynı kitabı 2016 yılında İtalya’da “Premio Roma En İyi Yabancı Roman Ödülü”nü aldı.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç