95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
Filtrele
  1. Filtrele

“Behiç Ak” 51 Ürün Listeleniyor

Behiç Ak

Behiç Ak, farklı disiplinlerde eserler vermiş çok yönlü bir sanatçıdır. Yetişkinler için yazdığı Yıldızların Tembelliği ve Uyku Şehir isimli iki romanı bulunsa da Ak’ın yapıtlarının büyük bir bölümünü hem yazarı hem çizeri olduğu çocuk kitapları oluşturur.

Behiç Ak Kimdir?

Ahmet Behiç Ak, 1 Ocak 1956 tarihinde Samsun’da dünyaya geldi. Annesi Selanikli, babası İstanbullu Behiç Ak’ın ailesi Samsun’da tanışıp evlendiler, ancak Behiç beş yaşına gelince İstanbul'a taşındılar. Behiç Ak’ın çocukluk yılları İstanbul’da geçti. Çocukluğundaki mahalle ortamı, kütüphaneler, sinema ve tiyatrolar yazarın sanat hayatında önemli bir role sahiptir. Çizime de meraklı olan Behiç Ak, ilk ve orta öğreniminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı.

Behiç Ak Hayatı

Yazar, bir dönem mimarlık yaptıktan sonra 1982 yılında çocuk kitabı yazmaya ve Cumhuriyet gazetesinde “Kim Kime Dum Duma” köşesinde karikatür çizmeye başladı. Yazarlık ve çizerliğin dışında belgesel film alanında da çalışmalar yaptı. Behiç Ak, ilk karikatürünü Mimarlık Dergisi’nde yayımladı. Karikatürleri Türkiye ve Almanya’da yayınlandı. Ayrıca Behiç Ak’ın karikatürleri Türkiye dışında da Avrupa’nın pek çok şehrinde sergilendi.

Yazarın kız kardeşi Sevim Ak da Behiç Ak gibi çocuk kitapları yazmaktadır. Sanatçı, bugün İstanbul’da yaşayıp yazmaktadır.

Behiç Ak Ödülleri

Behiç Ak, 1991 ve 1996 yıllarında Gazeteciler Cemiyeti Karikatür Ödülü’nü aldı. 1993 yılında Bina isimli tiyatro oyununa Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü verildi. 1994 yılında Ankara Film Festivali’nde Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde isimli belgeseli “En İyi Belgesel Film Ödülü” ve “Kültür Bakanlığı Özel Ödülü” sahibi oldu. Behiç Ak, 1996 yılında Afife Jale Ödülleri’nde Ayrılık isimli tiyatro oyunuyla “En İyi Yazar” ödülünün sahibi oldu. 2004 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından “En İyi Yazar” seçildi. 2010 yılında X. Lions Tiyatro Ödülleri’nde İki Çarpı İki isimli oyunuyla “En İyi Yazar” ödülünü kazandı.

2012 yılında Behiç Ak’ın çevre ve mimarlık konularında karikatürleri ve diğer eserleri TMMOB Mimarlar Odası tarafından verilen “Mimarlığa Katkı Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Bu yıl sanatçının 30. Sanat Yılı’ydı. Yazar, 2014’de Astrid Lindgren Ödülü’ne aday gösterildi. Aynı yıl Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği adlı romanı ile Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ilk kez verilen “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü”nü aldı. 2016 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü’nün sahibi oldu.

Behiç Ak Eserleri

Behiç Ak’ın ilk çocuk kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı yayınlanmadan önce uluslararası bir sergiye gönderilmişti, yazarın serginin aynı zamanda bir yarışma olduğundan haberi yoktu. Kitap sergiden ödülle döndü. Bunun yanı sıra serginin Japonya ziyareti sırasında kitap Japonların yoğun ilgisine ve övgüsüne mazhar oldu. Böylece Behiç Ak’ın kitapları Türkiye’den Japonya’da basılmaya başlandı, okullarda öğrencilere ödev olarak verildi. Behiç Ak’ın çocuk kitapları Japonya’nın yanında Kore, Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde de okunmaktadır.

Behiç Ak Kitapları

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği kitabında internet, sosyal paylaşım ve hızlı tüketime bir çocuğun gözüyle yaklaşırken, Bebek Annem kitabında “normal” olmanın ne demek olduğuna eleştirel bir bakış açısı getiren ve sevgi bağı kurulan ilişkilere değinmiştir yazar. Ak, Tombiş Kitaplar Dizisi’nde okuma serüvenine yeni başlayan çocuk okurlar için felsefeye giriş niteliğinde kitaplar kaleme almıştır.

Daha büyük yaş gruplarını hedefleyen Gülümseten Öyküler Dizisi ise Galata’nın Tembel Martısı, Alaaddin’in Geveze Su Boruları, Kedilerin Kaybolma Mevsimi, Havva İle Kaplumbağa, Akvaryumdaki Tiyatro, Güneşi Bile Tamir Eden Adam, Pat Karikatür Okulu, Buzdolabındaki Köpek, Geçmişe Tırmanan Merdiven, Vapurları Seven Çocuk kitaplarından oluşmaktadır.

Behiç Ak’ın yetmişe yakın çocuk kitabının yanı sıra tiyatro metinleri ve karikatür kitapları ve yetişkinler için yazdığı iki romanı da bulunmaktadır.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç