1. Filtrele

“Cahit Zarifoğlu” 50 Ürün Listeleniyor

Cahit Zarifoğlu

Türk şiirinin son elli yılı içerisindeki en etkili şairlerden biri Cahit Zarifoğlu. Ancak o da büyük şairlerin çoğu gibi yalnızca şiir yazmamış, romandan çocuk kitaplarına kadar çok geniş bir yelpazede eser vermiştir.

Cahit Zarifoğlu Hayatı

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, 1 Temmuz 1940 tarihinde Maraşlı Niyazi Bey ile yine Maraşlı Şerife Hanım’ın çocuğu olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babasının annesi Şerife Hanım ile evlenmeden önce iki evlilik yaptığı ve bu evliliklerinden iki kız ve bir erkek çocuğu olduğu bilinmektedir. Niyazi Bey’in Şerife Hanım’la evliliğinden ise Sait, Cahit, Abid ve Fevziye isminde dört çocuğu olmuştur. Niyazi Bey Siverek'te hâkimlik yaparken Şerife Hanım’ın üzerine bir evlilik daha yaptı. Bu evlilik şairin babası ile arasının açılmasına neden oldu.

Cahit Zarifoğlu Kimdir?

Cahit Zarifoğlu babasının tayini nedeniyle ilköğrenimini farklı şehirlerde devam ettirmek zorunda kaldı. İlkokula 1947 yılında kardeşi Sait ile birlikte Siverek’te başladı, ikinci sınıfı Maraş’ta 3, 4 ve 5. sınıfları ise Ankara’da İsmetpaşa ve Necatibey ilkokullarında okudu. 1951 yılında ailenin Maraş’a yerleşmesinin ardından Kızılcahamam’da başladığı ortaokulun 2. ve 3. sınıflarını burada okudu. 1961 yılında Maraş Lisesinden mezun oldu. Lisede tanıştığı, Alâeddin ve Rasim Özdenören kardeşler, Erdem Beyazıt, Ali Kutay gibi isimlerle daha sonra Urfa Lisesi’nden naklen gelen Akif İnan ile ömür boyu sürecek bir dostluk kurdu. İlerleyen yıllarda birlikte icra edecekleri pek çok edebi faaliyetin temeli de bu lisede atıldı.

Lisenin ardından 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisine kaydoldu. Üniversite hayatı on yıl sürdü. 1967 yılında iki aylığına dil kursu için gittiği Almanya’dan otostopla Avrupa’yı gezdi. Üniversiteden mezun olunca önce Dalaman Kâğıt Fabrikasında çalıştı, ardından İstanbul’da özel bir lisede bir yıl Almanca öğretmenliği yaptı. 1973 yazında yeniden dil kursu için Almanya’ya gitti. Almanya dönüşü İstanbul-Tuzla, Sarıkamış ve Kıbrıs’ta askerlik görevini tamamladı. 1975 yılında askerlik dönüşünde Ankara Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nda çevirmen olarak göreve başladı. Burada bir yıl çalıştıktan sonra TRT Genel Müdürlüğü’nde mütercim-teknik sekreter olarak görev yaptı. Ankara'dan sonra 1983'ten itibaren İstanbul Radyosunda çalışmaya başladı; ölümüne kadar da bu kurumda çalıştı.

1976 yılında Necip Fazıl Kısakürek’in tanıştırmasıyla Berat Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Betül, Ayşe Hicret ve Arife adında üç kızı ve Ahmet adında bir oğlu oldu. 1976 yılında Ankara’da arkadaşlarıyla Mavera Dergisi çıkarmaya başladılar, Akabe Yayınevini kurdular.

1983 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. 7 Haziran 1987 tarihinde İstanbul’da hayata veda etti.

Cahit Zarifoğlu Şiirleri

Cahit Zarifoğlu’nun edebiyata ilgisi ilk olarak lise yıllarında başladı. Üniversite yıllarında yoğun bir şekilde devam etti. İlk şiirlerini ve denemelerini Hamle adlı okul dergisinde yayınladı, bu derginin yayınlanmasında görev aldı. Alâeddin Özdenören ile birlikte Hizmet gazetesine on beş günde bir “Fikir-Sanat” sayfası hazırladı. Liseyi arkadaşlarından üç yıl daha geç bitirmiş olan Zarifoğlu, bu yıllarda mahalli İnkılâp gazetesinde gazetecilik yaptı; deneme, öykü ve şiirlerini bu gazetede yayınladı.

Üniversite yıllarında önce Sezai Karakoç ile daha sonra onun vasıtasıyla Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştı. 1962 yılında Açı isimli tek sayıda kalan bir dergi çıkardı. Yol dergisi, Bâbıâlide Sabah, Hâkimiyet gazetelerinde düzeltmenlik, teknik sekreterlik yaptı. Yeni İstiklâl gazetesinde Abdurrahman Cem takma adıyla, sonra düzenli olarak Diriliş, aralıklarla Yeni Dergi, Papirüs, Soyut dergilerinde şiirler yayınladı. Zarifoğlu ilk şiir kitabı İşaret Çocukları’nı kendi imkânlarıyla 1967 yılında bastırdı. 1960'ların sonunda Nur Pakdil’in çıkardığı Edebiyat dergisine eserlerini göndermeye başladı. Türk Dili, Mavera, Yönelişler gibi dergi ve Yeni Devir, Milli Gazete, Zaman gibi gazetelerde şiir ve yazı yayınladı. 1973 yılında Yedi Güzel Adam adlı ikinci şiir kitabı Edebiyat Dergisi Yayınları tarafından basıldı.

Cahit Zarifoğlu Kitapları

1974 yılında şair askerdeyken kendisinden habersiz olarak çeşitli yerlerden yayınlanan öyküleri İns adıyla Edebiyat Dergisi Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Zarifoğlu evlendikten bir süre sonra 1977 yılında Menziller isimli üçüncü şiir kitabını yayınladı. Bu kitapta yayıncılık, dergicilik ve evlilik tecrübelerinin şiirini nasıl değiştirdiği gözlemlenmektedir.

Zarifoğlu’nun günlüklerinden oluşan Yaşamak adlı kitabı 1980 yılında yayınlandı. Cahit Zarifoğlu şair olarak tanındı, ancak bunun dışında çocuk kitapları da kaleme aldı. Attar’ın Mantıku’t-Tayr’dan uyarladığı Kuşların Dili ve Gülücük gibi dokuz çocuk kitabı yazdı. 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Çocuk Edebiyatı Dalında Yılın Yazarı” ödülünü Yürekdede ve Padişah isimli çocuk kitabıyla aldı.

1985 yılında Afganistan’ın Ruslar tarafından işgalini ve işgale direnişin hikâyesini anlattığı Savaş Ritimleri isimli romanı yayınlandı. Zarifoğlu 1986 yılında tasavvufi söz varlığının yoğunlukta olduğu Korku ve Yakarış isimli şiir kitabını yayınladı. 1986 yılında denemelerinden oluşan Bir Değirmendir Bu Dünya adlı kitabını yayınladı. Cahit Zarifoğlu 1987 yılında İmam adlı bir tiyatro eseri de kaleme aldı. Şairin ölümünden sonra da röportajları 1991 yılında Konuşmalar adıyla, denemeleri 1999 yılında Zengin Hayaller Peşinde adıyla kitaplaştırıldı. Ayrıca çocuk şiirleri Ağaç Okul adıyla kitap haline getirildi.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç