95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Doğan Cüceloğlu” 23 Ürün Listeleniyor

Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, on bir çocuklu bir aileden çıkıp da Türkiye’de psikoloji alanında en çok tanınan, belki de en çok sevilen bilim insanlarından biri olur. Psikoloji biliminin ana malzemesi insandır. Doğan Cüceloğlu da bu malzemeyi Türk kültürünün nüveleriyle çok iyi yoğurur; insana dair konularını psikoloji kavramları üzerinden, günlük örneklerle yalın ve anlaşılır bir dille anlatır. Sorunlara açık ve samimi yaklaşımı en çok okunan yazar olmasını sağlamıştır.

Doğan Cüceloğlu Hayatı

9 Şubat 1938 tarihinde Mersin'in Silifke ilçesinde on bir çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybetti. İlköğretimi Silifke'de, liseyi Kırklareli Lisesi ve Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. Lisede öğretmenlerinin yönlendirmesiyle üniversitede Psikoloji bölümünü tercih etti. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Hemen ardından akademik kariyerine Mümtaz Turhan asistanlığında başladı. 1964’te Amerikan Psikoloji Derneği bursu ile Amerika'ya gitti; Illinois Üniversitesi’nde Charles E. Osgood danışmanlığında dil psikolojisi üzerine doktora yaptı. Amerika’da bulunduğu esnada bir evlilik yaptı; bu evliliği on bir yıl sürdü ve üç çocuğu oldu. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İstanbul ve Hacettepe Üniversitelerinde çalıştı. 1975 yılında doçent oldu. Ardından Fulbright Araştırma Bursu’na başvurdu ve Kaliforniya Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Doğan Cüceloğlu Kimdir?

1979 yılında ilk kitabı İnsan İnsana’yı yayınladı. 1980 yılında yeniden Amerika’ya döndü. Emekli olana kadar da Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde görev yaptı. Amerika’da yaşarken de Türkçe kitaplar yayınladı. 1996 yılından itibaren Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konferanslar, seminerler, eğitimler verdi. Türkiye’ye döndükten sonra da kitaplar yazmaya devam etti.

1999 yılında televizyon için “Temiz Aile, Temiz Gelecek” isimli bir sohbet programı yaptı. Hem yazdığı kitaplarla hem de televizyon programları ile Türkiye çapında tanındı. 16 Şubat 2021 tarihinde, İstanbul’da, 83 yaşındayken hayatına gözlerini yumdu.

Doğan Cüceloğlu Kitapları

1979 yılında yayınladığı ilk kitabı İnsan İnsana’dan bu yana tek başına kaleme aldığı kitaplar, söyleşi kitapları ve onun hakkında yayınlanmış biyografi kitabı bulunmaktadır. Doğan Cüceloğlu asıl popülerliğini 1992’de yayınlanan İçimizdeki Çocuk kitabı ile kazandı. ‘Miş’ Gibi Yetişkinler: Yetişkin Çocuklar (1994), İçimizdeki Biz (1996), İyi Düşün Doğru Karar Ver (1998), Savaşçı (1999), ‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim: İletişim Donanımları (2002), Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Ana Babalık (2006), Bir Kadın Bir Ses (2006) Korku Kültürü: Niçin ‘Mış Gibi’ Yaşıyoruz? (2008), Onlar Benim Kahramanım (2009), İnsan İnsana (2011), Gerçek Özgürlük (2014), Öğretmenim Bir Bakar Mısın?- Öğretmen’in Gücü Üzerine (2018), Var Mısın? (2021), Geliştiren Anne-Baba (2021) diğer kitaplarıdır. İnsan, çocuk, anne-baba rolleri, iletişim konularında kitaplar yayınladı. Doğan Cüceloğlu, kitaplarında Türk insanının davranış biçimlerini hikâyelerle desteklenmiş şekilde anlattı. Canan Dilâ, İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog isimli kitabında Doğan Cüceloğlu’nun yaşam öyküsünü anlattı.

Babil.com