95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Franz Kafka” 471 Ürün Listeleniyor

Franz Kafka

Franz Kafka, her ne kadar döneminde yeterince tanınmamış ve ilgi görmemiş de olsa kendinden sonraki kuşaklarda pek çok yazarı derinden etkilemiş, sanatın hem görsel hem yazınsal alanlarında kendi ile bağdaşmış “kafkaesk” akımının doğuşuna neden olmuş bir yazardır. Arkadaşı Max Brod’a vasiyeti gereği, bir sabah uyanıldığında eserlerinin küle dönüşmesini istemişse de Brod kendisini dinlememiş ve eserleri edebiyat dünyasının ölümsüzleri arasında katılmıştır.

Franz Kafka Hayatı

Kafka, 3 Temmuz 1883 tarihinde, günümüzde Çek Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Bohemya Krallığı’nın başkenti Prag’da dünyaya geldi. Ailesi, ticaretle uğraşan orta sınıf bir Yahudi ailesiydi. Almanca konuşuyorlardı. Franz, Hermann ve Julie’nin altı çocuğunun en küçükleriydi. İki erkek arkadaşı çok erken yaşlarda vefat etmişlerdi. Hem babası hem annesi kendi şirketleriyle meşgul olduğundan oldukça yalnız bir çocukluk geçirdi yazar. Babasıyla ilişkisi hiçbir zaman iyi olmamıştı, otoriter babanın etkileri daha sonra eserlerine de yansıdı. Önce Alman erkek çocuklarına eğitim veren bir okula, ardından da anadili Almanca olan bir liseye gitti. 1901 yılında Prag'ın Deutsche Karl-Ferdinands Üniversitesi’nde kimya okumaya başladıysa da hukuk bölümüne geçti. Okuldaki ilk yılında Max Brod ile tanıştı. Beraber çeşitli entelektüel kulüplere katıldılar. Brod ile beraber Grekçe Platon'dan Fransızca Flaubert'e uzanan okumalar yaptılar. 1906 yılında mezun olduktan sonra bir yıl hukuk ve ceza mahkemelerinde zorunlu hizmet yaptı. Daha sonra yazmaya müsait bir iş arayışı ile iş değiştirdi, en sonunda Bohemya İş Kazası Sigortacılığı Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Burada artan zamanı yazılarına ayırıyordu. Babası aile dükkânlarını devralmasını istiyordu, ancak ne işçi kaza sigortacılığını ne de babasının işini uzun süre devam ettirebildi. 13 Ağustos 1912’de Kafka, Brod’un akrabası Felice Bauer ile tanıştı. Sonraki beş yıl boyunca Kafka ve Felice mektuplaştılar, çok seyrek buluşmalar da oldu, iki kere nişanlanmalarına rağmen evlenmediler.

Franz Kafka Kimdir?

1915 yılına kadar işine devam eden Kafka, I. Dünya Savaşı’yla birlikte askere çağrıldı, önce işi yüzünden ertelendi, ardından da 1917’de konulan tüberküloz tanısı yüzünden askere alınmadı. Yine bu hastalıktan ötürü emekliye ayrıldı. Kız kardeşinin yanına taşındı, bir çiftlikte yaşayan kardeşiyle geçirdiği birkaç ay onun hayatının en iyi anları olarak kaldı. 1920 yılında, gazeteci ve yazar olan Milena Jesenka ile bir ilişki kurdu. Bu ilişki mektuplar üzerinden ilerledi ve bu mektuplar çok sonraları Milena’ya Mektuplar adıyla yayınlandı. 1923’te Yahudi bir ailenin kızı olan Dora ile tanışınca Berlin’e taşındı ve birlikte yaşamaya başladılar. Çok kısa süren bu birlikteliğin ardından Kafka Prag’a geri döndü. Hastalığı iyice kötüleşmişti; sanatoryuma yatırıldı ancak burada tüberküloza bağlı olarak besin yetmezliği nedeniyle 3 Haziran 1924 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Franz Kafka Kitapları

Kafka’dan geriye Max Brod’a yakması için bıraktığı ve yaşarken yayınlanmış çok az sayıdaki eser dışında bir şey kalmadı. Taslaklarının ve yazdıklarının pek çoğunu Berlin’de Dora ile yaşarken yaktı. Yazar, bazı mektupları dışında tüm eserlerini Almanca kaleme aldı. Yaşadığı dönemde zaten az sayıda olan eserleri pek dikkat çekmedi. 1904’te Bir Savaşın Tasviri’ni yazdı. Bu eseri okuttuğu Brod onu hikâyeyi yayınlaması konusunda ikna etti ancak kitap yazılmasından beş yıl sonra yayınlanabildi. 1908’de Gözlem adıyla Hyperion isimli edebiyat dergisinde yayımlanan sekiz hikâye, Kafka’nın yayımlanan en eski çalışmalarından oluşuyordu. 1912’de Yargı adında bir hikâye yayınladı ve Felice Bauer’e ithaf etti. 1915 yılında Dönüşüm ismiyle bilinen meşhur hikâyesini yayınlandı. Eleştirmenler tarafından 20. yüzyılın çığır açan eserleri arasında gösterildi bu eser. 1914’te Ceza Sömürgesi hikâyesini yazdı, hikâye 1919’da yayınlandı. Dava adlı romanında erişilemez bir otorite tarafından tutuklanan, suçunun niteliği ne kendisine ne okuyucuya açıklanan bir adamın öyküsünü ele aldı. Aynı yıl Şato isimli romanını planlamasına rağmen kitabı ancak 1922 yılında yazmaya başlayabildi. Romanda köyü yöneten bir şatonun gizemli otoritelerine erişmeye çalışan K. isminde bir kadastrocunun sebebi bilinmeyen mücadelesini anlattı.

Franz Kafka Romanları

Kafka romanlarının neden olduğu “Kafkaesk” akımı, otoriteler tarafından sıkıştırılmış, anlamsızlık ve çaresizlik içinde, doğru yönlendirilmemiş, kaçmak için bir planı olmaksızın kâbusun içinde kıvranan insanların olduğu bir evreni tanımlar. Kafkaesk, anlaşılmaz derecede karmaşık, tuhaf yahut mantıksız olayları gerçek yaşantının içinde yerleştirerek edebiyatın/sanatın sınırlarını zorlar.

Kafka’nın ölümünün ardından yakılmasını vasiyet ettiği yayınlanmamış evraklarını Brod 1939’da Filistin’e kaçırdı; vefat edene kadar bu eserlerin düzenlenip yayınlanmasıyla meşgul oldu. Eserler Brod döneminde büyük yankı uyandırdılar. 1961’de Malcolm Pasley, Kafka’nın orijinal el yazısıyla yazılmış eserlerinin çoğunu Oxford Bodleian Kütüphanesi için satın aldı ve burada kurduğu ekiple yeni edisyonlu hallerini yayınladılar.

Babil.com