95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“George Orwell” 315 Ürün Listeleniyor

George Orwell

Hayvan Çiftliği, 1984 ve bu romanda yarattığı Big Brother kavramıyla ünlü İngiliz romancı, denemeci ve eleştirmen George Orwell, emperyalizm, faşizm ve komünizm dâhil olmak üzere zamanının belli başlı siyasi hareketlerinden bazılarını ele alan güçlü fikirlere sahip bir yazar.

George Orwell Hayatı

George Orwell, 25 Haziran 1903'te Hindistan'ın Motihari kentinde Eric Arthur Blair olarak doğdu. Bir İngiliz devlet memurunun oğlu olan Orwell, ilk günlerini babasının görev yaptığı Hindistan'da geçirdi. Annesi onu ve ablası Marjorie’yi doğumundan yaklaşık bir yıl sonra İngiltere'ye getirdi ve Henley-on-Thames’e yerleşti. Babası Hindistan'da kaldı ve nadiren ziyaret etti. Küçük kız kardeşi Avril ise 1908'de doğdu. Orwell, babasını 1912'de emekli olana kadar gerçekten tanımıyordu. Emeklilikten sonra bile ailesi hiçbir zaman güçlü bir bağ kurmadı. Orwell babasını sıkıcı ve muhafazakâr bulurdu.
Çoğu edebiyatçının biyografisinde alışık olduğumuz bir özellik: Orwell sık sık bronşit ve griple mücadele eden hasta bir çocuktu. Belki o da bu sebeple edebiyata çok erken yaşta sığınmak durumunda kaldı. Çok erken yaşta yazmaya başladı hatta ilk şiirini dört yaşındayken yazdığı söylenir. 11 yaşına geldiğinde yerel bir gazetede şiiri yayınlandı. Bu Orwell’in resmi olarak ilk edebi başarısıydı.

George Orwell Kimdir?

İngiltere’deki diğer birçok çocuk gibi Orwell de yatılı okula gönderildi. 1911’de sahil kasabası Eastbourne’daki St. Cyprian’s’a gitti ve burada İngiltere'nin sınıf sistemini ilk kez birebir yaşadı. Kısmi burslu olan Orwell, okulun zengin öğrencilere fakir olanlardan daha iyi davrandığını fark etti. Akranları arasında popüler değildi ve kitaplar onun sığındığı bir limandı. Eğitimine devam etmek için Wellington Koleji ve Eton Koleji’ne burs kazandı. Eton’da eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin üniversite eğitimi için ödeyecek parası olmadığından 1922'de Hindistan İmparatorluk Polis Gücü'ne katıldı. Burma'da beş yıl geçirdikten sonra görevinden istifa etti ve İngiltere'ye döndü. Yazar olmak arzusundaydı. İngiltere’ye dönünce hayatını kazanmak ve yazarlık kariyerine başlamak için türlü işlerde çalıştı. 1933 yılına geldiğimizde ise ilk kitabı Paris ve Londra’da Beş Parasız’ı yayımladı. Ailesini utandırmak istemediği için kitabı George Orwell takma adıyla yayımlamıştı. Sonraki bütün kitaplarında da bu ismi kullandı.

George Orwell Kitapları

1934’te Hint imparatorluğu’nun bir parçası olan Burma’daki İngiliz sömürgeciliğine karanlık bir bakış sunan Burma Günleri’ni yayımladı. Orwell'in siyasi konulara ilgisi, bu romanın yayınlanmasından sonra hızla arttı. Aralık 1936'da, İspanya İç Savaşı’nda General Francisco Franco’ya karşı savaşan gruplardan birine katıldı ve İspanya'ya gitti. Orwell, milislerle birlikte olduğu süre boyunca boğazından ve kolundan vurularak ağır yaralandı. Birkaç hafta boyunca konuşamadı. Orwell ve eşi Eileen, İspanya'da vatana ihanet suçlamasıyla suçlandı.

İngiltere’ye döndükten kısa bir süre sonra Orwell’i başka sağlık sorunları rahatsız etmeye başladı. 1938’de tüberküloz teşhisi kondu. Birkaç ayını Preston Hall Sanatoryumunda geçirdi, ancak hayatının geri kalanında tüberkülozla savaşmaya devam edecekti. Orwell, romanlarının yanı sıra yıllar boyunca çok sayıda makale ve inceleme yazdı. İyi hazırlanmış edebi eleştiri üretme konusunda haklı bir ün kazandı. 1941’de, BBC’de yapımcı olarak işe girdi. Britanya İmparatorluğu’nun doğu kesimindeki izleyiciler için haber yorumları ve şovlar geliştirdi.

1945’te bir çiftlik bahçesinde geçen ama Stalin’in Rus Devrimi’ne ihanetine dayanan politik bir masal olan Hayvan Çiftliği’ni yayımlandı. Orwell’in adını çok geniş kitlelere duyuran ve maddi olarak rahatlamasını sağlayan bu yapıtı oldu. Dört yıl sonra hayali bir totaliter gelecekte geçen 1984’ü yayımladı. Sağlığı giderek kötüleşen Orwell, 21 Ocak 1950'de tüberkülozdan öldü.

Babil.com