1. Filtrele

“İlber Ortaylı” 81 Ürün Listeleniyor

İlber Ortaylı

Günümüz gençliği İlber Ortaylı’yı genellikle ekranlardan tanıyor. Çatık kaşları, zekâ dolu bakışlarıyla adeta yaşayan bir kütüphane olan İlber Ortaylı’yı su gibi içtiği tarihi anlatırken izliyoruz. Bazen de bir metni sanki kendi lisanından okuyup spontane çevirebilmek çok basit, çok normalmiş gibi davranırken görüyoruz. Sosyal medyada çok konuşulan ama bilgisayarla ve belki sosyal medyayla pek az ilişkisi olan büyük ilim insanlarından İlber Ortaylı.

İlber Ortaylı Hayatı

İlber Ortaylı, 21 Mayıs 1947 tarihinde Avusturya’nın Bregenz şehrinde Kırım Tatarı bir ailede dünyaya geldi. İki yaşındayken ailesi Türkiye’ye gelen İlber Ortaylı, ilkokula İstanbul’da başlayıp Ankara’da tamamladı. Ortaokulu ise yine İstanbul’da Saint Georg Lisesi’nde okuduktan sonra lise için yeniden Ankara’ya döndü. Bu defa da liseyi Atatürk Lisesi’nde okudu. Ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Tarih bölümünden 1970 yılında mezun oldu. Burada Halil İnalcık, Şerif Mardin, Mümtaz Soysal gibi tanınmış tarihçilerin öğrencisi oldu. Üniversiteden sonra Viyana’ya gitti, burada Slav ve Doğu dilleri üzerine eğitim gördü. Yüksek Lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık hocanın danışmanlığında gerçekleştirdi. “Tanzimat Sonrası Mahallî İdareler” başlıklı tezi ile 1974 yılında doktor unvanını aldı. 1979’da ise “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfusu” başlıklı tezi ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde doçent oldu.

İlber Ortaylı Kimdir?

1981 yılında evlendi, bu evlilikten bir kızı oldu, 1999 yılında boşandı. 1982 yılında üniversiteden istifa etti. İstifasının ardından, yurtdışındaki pek çok üniversiteden misafir öğretim üyesi sıfatıyla davet aldı. Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strasbourg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus’ta ders ve konferanslar verdi, seminerler düzenledi. 1989 yılında yeniden ülkeye döndüğünde profesör oldu. 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler Fakültesinin İdare Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüttü. 2002 yılında Galatasaray Üniversitesi’ne geçti. Bir müddet Bilkent’te misafir öğretim üyeliği yapmıştır. 2005 yılında Topkapı Sarayı müdürü oldu. Buradan emekli oldu. İlber Ortaylı’nın Avrupa İranoloji Cemiyeti ve Avusturya-Türk Bilimler Forumu gibi pek çok uluslararası dernekte üyeliği bulunmaktadır. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na danışmanlık da yapmıştır. İlber Ortaylı, televizyon için “İlber Ortaylı ile”, “İlber Ortaylı ile Yakın Tarih Dersleri”, “İlber Ortaylı ile Zaman Kaybolmaz” isimleriyle zikredilen tarih programları yaptı. İlber Ortaylı ileri seviyede Almanca, Rusça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Farsça; ayrıca iyi seviyede Latince bilmektedir.

İlber Ortaylı’nın Ödülleri

İlber Ortaylı’nın dünya tarihine katkıları hem ülkemizde hem de dünyada ödüllerle karşılık bulmuştur. 2001’de Aydın Doğan Vakfı ödülü aldı. 2006 yılında İtalya Akdeniz Festivali’nde toplumsal ve kültür tarihi alanında verilen “Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio” ödülü aldı. Ulusal ve uluslararası pek çok hakemli dergide makaleleri yayınlanmıştır. 16. yüzyıl ve 19. yüzyıl arası Osmanlı ve Rus tarihi hakkındaki yayımları nedeniyle 2007 yılında Rusya tarafından Rus kültür ve dilini yayanlara verilen Puşkin Ödülü ile ödüllendirildi.

İlber Ortaylı Kitapları

İlber Ortaylı, kırkı aşkın kitaba, yüzlerce makaleye imza attı. Osmanlı Toplumunda Aile, Osmanlı Sarayında Hayat, Mekân ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı gibi bir olgu ya da mekân tarihini anlatan eserleri olduğu gibi yalnızca tarih yazımı ile ilgili Yakın Tarihin Gerçekleri, Tarihin İzinde, Tarihimiz ve Biz gibi kitapları da bulunuyor. Cumhuriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023, Osmanlı Mirasından Cumhuriyet Türkiye’sine adlı kitapları gibi yakın tarihle ilgili eserler de verdi. Eski Dünya Seyahatnamesi, Avrupa ve Biz, Batılılaşma Yolunda gibi Batı özelinde dünya ile ilişkilerimiz üzerine kitaplar kaleme aldı, İstanbul ve tarihi için İstanbul’dan Sayfalar’ı yazdı. Gençlere tavsiyelerde bulunduğu Bir Ömür Nasıl Yaşanır? 2019’da, İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? ise 2022’de yayımlandı.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç