1. Filtrele

“J. K. Rowling” 34 Ürün Listeleniyor

J. K. Rowling

Joanne Kathleen Rowling, kadın olduğu anlaşılmasın diye yayıncısının kısalttığı ve hepimizin bildiği ismiyle J. K. Rowling, dünyada yoksul olarak başladığı hayatını bir seri kitapla milyarder olarak devam ettiren bir yazar. Küçük bir çocuk ve işsizlik maaşı ile başlayan yazarlık serüveni onu dünyanın en tanınan kadın yazarları arasına soktu.

J. K. Rowling Hayatı

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965’te, Bristol’ün hemen dışında bulunan bir hastanede doğdu. Çocukluğu Gloucestershire, Chepstow, Gwent ve Galler’in güneydoğusunda geçti. Doğum adı Joanne olmasına rağmen büyük annesini onurlandırmak için Kathleen ismini kullandı. Babası uçak mühendisi, annesi kimya teknisyeni idi. Kitaplar ile tanışması ile birlikte yazar olmak istediğinin de farkına vardı küçük Joanne. Altı yaşındayken Tavşan isimli ilk hikâyesini yazdı. On bir yaşına geldiğinde ise, yedi lanetli elmasa sahip olan insanlarla ilgili bir kitap yazdı. J. R. Rowling, on sekiz yaşında Exeter Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı okumak için evden ayrıldı. Eğitimi sırasında bir yıl Paris’te yaşadı. Okuldan sonra Londra’ya yerleşti. Bir süre İnsan Hakları Örgütü’nde sekreterlik yaptı. Latin dili ve edebiyatına okul zamanından beri ilgiliydi. Daha sonra Harry Potter’daki büyüleri bu dilden esinlenerek yazdı.

J. K. Rowling ve Harry Potter

İlk olarak 1990 yılında Manchester’dan Londra King’s Cross istasyonuna giden bir trende otururken Harry Potter fikri aklına geldi. Ancak Harry Potter’ın tasarlanması beş yıl sürdü, kitabı tasarlarken el yazısıyla pek çok not aldı. Portekiz’in kuzeyine İngilizce öğretmek için taşındı. Burada Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes’le 1992’de evlendi. 27 Temmuz 1993’te ilk çocuğu Jessica doğdu. 1995 yılında eşinden ayrılıp kız kardeşinin yanına, Edinburgh’a taşındı. Portekiz dönüşü, kızı ile Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk üç bölümü yanındaydı. Devlet okullarında öğretmenlik yaptığı esnada yayınevlerine Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk üç bölümünü içeren dosyasını göndermeye devam etti. On bir yayınevi tarafından reddedilen kitap ilk defa 1997 yılında yayınlandı. Takip eden yıl Amerika’da ve dünyada yayınlanarak satış rekorları kırdı. Rowling, 1996’da Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Harry Potter serisinin kitaplarını yayınlamaya devam etti. 2001 yılında doktor Neil Murray ile evlendi, bu evlilikten de David ve Mackenzie adında iki çocuğu oldu. Yazar, hâlâ Edinburgh’ta yaşamaktadır.

Rowling, pek çok yardım derneğini desteklemesiyle de tanınan bir yazar. PEN Kulübü’ne (Uluslararası Yazarlar Birliği) yüklü bağışlar yapmıştır. Harry Potter’da geçen ve “ışık” anlamına gelen Lumos adlı uluslararası çocuk derneğinin kurucusu ve başkanıdır. Ayrıca annesini kaybettiği hastalık olan MS yani Multiple Sclerosis ile ilgili bilimsel çalışmaları kurduğu Rowling Rejeneratif Nöroloji Kliniği ile desteklemektedir. Kanser hastalarına yardım eden Maggie’s Centre for Cancer Care isimli kanser vakfını da birkaç yıldır yönetmektedir.

J. K. Rowling Kitapları

Rowling, kitap yazarak milyarder olan ilk yazardır. Birleşik Krallık’ın en zengin kadını unvanını da kalemiyle kazanır. Harry Potter serisinin bütün kitapları çok satanlar raflarını uzun süre meşgul eder. J. K. Rowling ayrıca, Prince of Asturias Concord Ödülü, Fransız Legion d’Honneur nişanı ve Hans Christian Andersen Ödülü gibi pek çok önemli ödül alır. 2011 yılında Rowling’in yaşam öyküsü, Magic Beyond Words: The JK Rowling Story ismiyle sinemaya uyarlanır.

İlk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı 1997’de yayınlanmasıyla başlayan başarı hikâyesi devam eden kitaplarda da sürer. 1998’de Harry Potter ve Sırlar Odası, 1999’da Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, 2000 yılında Harry Potter ve Ateş Kadehi, 2003’te Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, 2005’te Harry Potter ve Melez Prens ve 2007’de Harry Potter ve Ölüm Yadigârları kitapları yayınlanır ve Harry Potter serisi tamamlanır. Harry Potter serisinin yedi kitabı sekiz film halinde sinemaya uyarlanır. Filmlerin senaryo aşamasında da yer alan Rowling, oyuncuların tamamının İngiliz olmasını ister. Harry Potter serisinin ilk kitabı Ülkü Tamer tarafından Türkçeye kazandırılır. İkinci kitabını Sevin Okyay, sonraki kitapları ise Sevin Okyay ile Kutlukhan Kutlu Türkçeye çevirir. Rowling, 2015 yılında sekizinci Harry Potter hikâyesi olan, Harry Potter ve Lanetli Çocuk isimli iki perdelik bir oyun kaleme alır. 2016 yılında Harry Potter serisi ile bağlantılı olan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar? filminin senaryosunu yazar. Bu film, büyücülük dünyasında Potter döneminden önceki bir zamanda geçer.

J. K. Rowling Romanları

Rowling, 2001 yılında yayınladığı, Potter serisinin yan kitabı olan Çağlar Boyu Quidditch’in gelirini Comic Relief isimli hayır kurumunu bağışlar. Rowling, 2007’de yine gelirini bağışladığı, Ozan Beedle’nin Hikâyeleri isimli bir ek kitap daha çıkarır, bu kitapta büyücüler ve cadılar için yazılmış öyküler bulunur. Rowling, kitabını kahramanlarından Hermione Granger eski yazı dilinden çevirmiş gibi kurgular.

Rowling, 2012 yılında ilk defa yetişkinler için bir kitap yayınlar. İsmi Boş Koltuk’tur. Ertesi yıl, Guguk Kuşu isimli romanı Robert Galbraith mahlasıyla yayınlar. Galbraith’in aslında Rowling olduğu bir gazetenin iddiası üzerine keşfedilir. 2014-15 yıllarında Cormoran Strike serisinden iki kitap yayınlar. Dedektiflik maceralarını konu alan hikâyeler İpek Böceği ve Kötülüğün Gözü yine Robert Galbraith imzalıdır.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç