95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Jane Austen” 151 Ürün Listeleniyor

Jane Austen

Jane Austen, gelmiş geçmiş en popüler kadın yazarlardan. Bütün eserleri defalarca sinemaya, dizilere uyarlanan, bütün kitapları klasikler içinde yer edinmiş İngiliz yazarın bu kadar sevilmesinin nedeni; sade bir dille ve insanların zaaf ve zenginliklerini incelikli bir mizahla işleyebilmesinde yatıyor.

Jane Austen Hayatı

Jane Austen, 16 Aralık 1775 yılında Steventon’ın Hampshire kasabasında dünyaya geldi. İngiliz yazar, altısı erkek ikisi kız olan sekiz çocuklu bir ailenin ikinci kızıydı. Küçük yaştan itibaren bir köy papazı olan babası tarafından eğitilmeye başlanan Jane ve ablası Cassandra, daha sonra bir akrabasını sayesinde 1783’te Oxford’da okumaya gönderildiler, ancak ikisi de tifüs kaptıkları için Steventon’a geri gönderildiler. Austen 9 yaşında Reading’te kadınlar için bir okul olan Abbey’e gönderildi. Ancak bu okuldan da babası okulun ücretini karşılamadığı için kısa süre içinde geri dönmek zorunda kaldı. Jane Austen resmi olarak öğrenimini tamamlayamamasına rağmen evde çok iyi bir eğitim aldı, bu bakımdan döneminin pek çok kadınından daha şanslıydı. Henüz 12 yaşındayken yazmaya başlayan Austen, yazları babası ile evlerinin ahırını kısa tiyatro performansları sergileyebileceği bir sahneye çeviriyordu. Dramatik piyesler, parodiler, şiirler kaleme aldı İngiliz yazar.

Jane Austen Yazarlığı

Yirmili yaşlarda yazacağı romanların taslaklarını oluşturmaya başladı. 1801’de babası aileyi Bath’a taşındı, ancak Jane Austen bundan hiç memnun olmadı, Bath bir tatil yeriydi, yazları gelen zenginler yüzünden dedikodu kazanına dönüşüyordu. 1802’de bir evlilik teklifi aldıysa da kabul etmedi. 1805’te babasını vefatı nedeniyle Southampton’a kardeşinin yanına taşındı. Bu ev, Austen’in vefatından çok sonra müze haline getirildi.

Jane Austen’ın en yakın arkadaşı kendi gibi hiç evlenmeyen ablası Cassandra idi. Cassandra’dan sonra kendisine en çok benzetilen ağabeyi Henry ile arası iyiydi. Jane Austen’ın eserlerinin bugüne kalmasında ağabeyi Henry’nin rolü çok büyüktür.

Jane Austen 18 Haziran 1817’de, henüz 41 yaşında iken, nedeni kesin olarak bilinmeyen bir hastalıktan hayata gözlerini yumdu. Winchester Katedrali’ne gömüldü.

Jane Austen Kitapları

Jane Austen çok erken yaştan itibaren komik hikâyeler kaleme aldı. İlk olgun eseri Lady Susan isimli mektuplar şeklinde yazdığı uzun öyküsüdür.

Yirmili yaşların başında Sense and Sensibility (Akıl ve Tutku ismiyle Türkçeye çevrilmiştir) isimli romanını yazdı. Ardından en çok sevilen kitabı Gurur ve Önyargı’yı kaleme aldı, babası bu kitapların taslaklarını yayıncıya gönderdi, ancak pek çok yazarın başına geldiği gibi reddedildiler. Bu Jane Austen’ı durdurmadı, yazmaya devam etti. 1811’de Akıl ve Tutku, 1813’te Gurur ve Önyargı, 1814’te Mansfield Park ve 1815’te Emma adlı romanlarını yayınladı Jane Austen. Her kitabında önceki kitabına küçük atıflarda bulunan Austen, hayattayken kitaplarında kendi ismini kullanmamıştır.

Jane Austen Romanları

İkna ve Northanger Manastırı isimli romanları ölümünün hemen ardından ağabeyi Henry Austen tarafından yazarın biyografisi ile birlikte yayınlandı ve ilk kez önceki kitapları da onun yazdığı zikredilmiş oldu.

Austen insanlık zaaflarını ince bir dille, esprili ve sade bir şekilde anlatmış, roman türüne modern bir bakış açısı getirmiştir. Romanlarının konusu, Fransız İhtilali, Napolyon Savaşları gibi yaşadığı döneme damgasını vurmuş olaylar değil, daha çok sıradan insanların gündelik hayatları ve aşktır. Evliliklerin, kadınların toplumdaki statülerini belirlediği bir dönemde yaşayan Austen, orta sınıftan bir taşra ailesine mensuptur. Romanlarının kahramanları da tıpkı kendi gibi kadınlardır. Ancak kendisinin aksine bütün romanları mutlu evliliklerle son bulmuştur.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç