Filtrele
  1. Filtrele

“Murat Menteş” 14 Ürün Listeleniyor

Murat Menteş

Akıcı, mizah yüklü ve veciz romanlarıyla popüler edebiyatın yenilikçi isimlerinden olan Murat Menteş, henüz lise öğrencisiyken şiir yazmaya başladı. Çeşitli gazete, dergi ve yayınevlerinde birçok görevde bulunan Menteş, 2009’da yayımladığı Korkma Ben Varım adlı romanıyla Türkiye Yazarlar Birliği roman ödülünü kazandı.

Murat Menteş Kimdir?

21 Eylül 1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Murat Menteş, öğrenim hayatı boyunca amatör olarak boksla ilgilendi. Lise birinci sınıfa gelince edebiyata yönelen Menteş, şiirler yazmaya başladı. Edebiyata olan merakı günden güne katlanarak büyüyen yazar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yerleşti ama okulu tamamlamadı. Üniversite eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bir süre sahaflık yaptı. Dergi, gazete, yayınevi, televizyon gibi yayın kuruluşlarında çalıştı. Gerçek Hayat dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Samed Karagöz ile birlikte TVNET’te yayınlanan Klark adındaki kültür sanat programını hazırlayıp sundu. 2011 yılından itibaren Standart FM’de Nunchaku isimli programı sundu. 2012-2013 yılları arasında Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. afillifilintalar.com sitesinde yazılar yayınladı.

Murat Menteş Kitapları

İlk şiir kitabı Kuzgun’un Gölgesi 1999 yılında okurla buluştu. Ardından 2001 yılında deneme türündeki eseri Kaosa Mütevazı Bir Katkı’yı yayımladı. Bunu 2003 yılında Aynalı Barikatlar isimli deneme kitabı izledi. 2005 yılına geldiğimizde ise ilk romanı Dublörün Dilemması yayımladı ve büyük bir ilgi uyandırdı. Bu romanın ardından, 2009’da yayımlanan ikinci romanı Korkma Ben Varım’la Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Romanı Ödülü’”ne layık görüldü. 2009’dan itibaren, Alper Canıgüz, Onur Ünlü, Murat Uyurkulak, Emrah Serbes gibi yazarlarla birlikte Afili Filintalar adlı edebî hareket içinde yer aldı. Şiirleri, Garanti Karantina başlığıyla 2010 yılında yayımlandı. 2013 yılında yayımladığı Ruhi Mücerret, Murat Menteş’in romancı olarak Türk edebiyatında açtığı özgün alanı genişleten bir eser olarak kabul gördü. Evrensel sorunları Türk edebiyatına taşıma çabasının bir ürünü olan dördüncü romanı Antika Titanik 2018’de okurla buluştu. 2019’da çizer Hakan Karataş ile Derde Deva Randevu adlı, aralarında Fârâbî, Shakespeare, Dostoyevski, Hacı Bektaş-ı Veli’nin bulunduğu on bir yazarla hayali söyleşilerden oluşan bir kitap dizisi hazırlamaya başladı.

Murat Menteş Romanları

Romanlarında akıcı, mizah yüklü ve veciz bir anlatımı benimseyen Murat Menteş, enteresan konuların işlendiği, kurgu bakımından yetkin eserlerinde, edebi sanatları da ustalıkla kullanıyor. 21. yüzyıl Türk edebiyatının öncü ve yenilikçi yazarlarından Menteş, daha çok kara mizah ve ofansif mizah ögelerini sık sık kullanıyor. Kitaplarında çok ilginç benzetmelere, hiç duyulmadık isim kombinasyonlarına, tuhaf olaylara ve absürt durumlara yer veriyor. Kitaplarına ve roman kahramanlarına verdiği isimler de tekerlemeleri andırıyor. Nuh Tufan, Hayati Tehlike, Şebnem Şibumi, Nazlı Hilal ve Ruhi Mücerret bunlardan yalnızca birkaçı.

Evli ve iki çocuk babası olan Murat Menteş, hayatını İstanbul’da sürdürüyor ve yazı çalışmalarına devam ediyor.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç