95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
Filtrele
  1. Filtrele

“Nazan Bekiroğlu” 24 Ürün Listeleniyor

Nazan Bekiroğlu

Yazar, öykücü, akademisyen. 10’dan fazla eser kaleme alan Bekiroğlu, hatırı sayılır bir okur kitlesine sahiptir.

Nazan Bekiroğlu Kimdir?

Nazan Bekiroğlu, 3 Mayıs 1957’de, Sabri Karanis ve Nuran Karanis’in üçüncü çocukları olarak dünyaya geldi. Eğitimli ve tanınmış bir ailenin içine doğdu. Edebiyata ve tarihe oldukça ilgili olan babası, Trabzon’un yerel gazetelerinden Hedef’i çıkarmış, roman denemeleri yapmış ve şiirler yazmıştır. Annesi Azerbaycan kökenlidir. Küçük yaşta babasını kaybeden Bekiroğlu, 1968’de İskenderpaşa İlkokulundan, 1974’te ise Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini 1979’da, Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Dört yıl süreyle Trabzon Endüstri Meslek Lisesinde edebiyat öğretti. Bu sırada, lisans eğitimini tamamladığı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Ömer Seyfettin’in Hikâyelerinde Avrupa Ülkeleri ve Türkler” başlıklı yüksek lisansını başarıyla savundu.

Nazan Bekiroğlu Hayatı

1985’te Karadeniz Teknik Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmaya başladı. Bekiroğlu’nun ilk yazıları da bu yıllarda Bahattin Karakoç’un çıkardığı Dolunay adlı dergide yayınlanmaya başlamıştı. Kaleme aldığı yazılar Milli Kültür, Türk Edebiyatı, Yedi İklim, Milli Eğitim, Dergâh gibi dergilerde yayınlanmaya devam etti. Mustafa Kutlu’nun yönlendirmesiyle hikâye yazmaya ağırlık verdi. 1987’de, Orhan Okay’ın danışmanlığında “Halide Edip Adıvar’ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahlili” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Aynı yıl “Ruh Adam Romanı Hakkında Bir Tahlil Denemesi” başlıklı incelemesiyle Kayseri Kültür ve Turizm Derneği’nin organize ettiği Nihal Atsız konulu yarışmada mansiyon ödülüne değer görüldü. 1995’te şair Nigâr Hanım üzerine biyografik bir çalışma hazırladı; bununla da doçent oldu.

Nazan Bekiroğlu Eserleri

1997’de ilk öykü kitabı Nun Masalları’nı yayınladı; bu kitap onu edebiyat dünyasına tanıttı. Öykücülüğüyle Türk edebiyatında hatırı sayılır bir yer edinmiş olan Nazan Bekiroğlu, ilk romanı Yusuf ile Züleyha’yı 2000 yılında yayınladı; adından da anlaşılacağı üzere roman aynı adlı kıssa etrafında kurgulanmıştır. İki yıl sonra ikinci romanı İsimle Ateş Arasında okurla buluştu. 2003 yılında Cümle Kapısı adındaki deneme kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği Deneme Ödülü’nü, 2006’da ise Türk Edebiyatı dergisinde yayınlanan hikâyelerini derlediği ikinci öykü kitabı Cam Irmağı Taş Gemi ile Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü’nü aldı. Nun Masalları gibi bu kitabında da öykülerinin atmosferini masalsı bir edayla kurgulamıştır.

Nazan Bekiroğlu Kitapları

Tasavvufla bezeli olan üçüncü romanı Lâ: Sonsuzluk Hecesi’ni 2010’da, Osmanlı’nın son dönemlerinde, Balkan ve I. Dünya Savaşları arasında geçen bir aşk hikâyesini anlattığı dördüncü romanı Nar Ağacı’nı 2012’de, otobiyografik izlerin rahatça görünebildiği ve büyük ölçüde kadının değişen toplumsal hayattaki yeri üzerine düşündüğü beşinci romanı Mücellâ’yı ise 2015’te yayınladı. Yazarın son romanı Kehribar Geçidi 2021’de okurla buluştu. Karadeniz Teknik Üniversitesindeki görevine ve Trabzon’da yaşamaya devam eden Nazan Bekiroğlu’nun yukarıda bahsi geçen kitaplarının dışında, Halide Edip Adıvar (1999), Mor Mürekkep (2001), Mavi Lale (2001), Yol Hâli (2012), Mimoza Sürgünü (2013), Kelime Defteri (2014), Hikmet Aksoy Kitabı: Karınca İzleri (2015) ve Yerli Yersiz Cümleler (2017) adında eserleri de vardır.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç