Filtrele
  1. Filtrele

“Oğuz Atay” 7 Ürün Listeleniyor

Oğuz Atay

“Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” diyerek okuruna seslenen Oğuz Atay, kaleme aldığı eserlerle sesine milyonlarca karşılık bulan, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Her ne kadar ömrü görmeye vefa etmese de kitapları her yıl yeniden basılır Atay’ın. Kuşkusuz Türk edebiyatına da yepyeni bir soluk getirmiştir.

Oğuz Atay Hayatı

Oğuz Atay 1934 Ekiminin 12. gününde, 1939-1950 yılları arasında CHP’nin Sinop ve Kastamonu milletvekili olarak Meclis’te görev yapmış ağır ceza hukukçusu Cemil Atay ve Muazzez Atay’ın çocukları olarak Kastamonu’da dünyaya geldi. 1936’da babasının görevi dolayısıyla geldiği Ankara’dan 1950’lerin başlarında, üniversite eğitimi için İstanbul’a gitmek üzere ayrılacaktı. Bu süre içerisinde ilkokul eğitimini Devrim adlı bir okulda, lise eğitimini ise Ankara Maarif Koleji’nde tamamlamıştı. Babasının yönlendirmesiyle, içinde daima taşıyacağı sanat sevgisiyle birlikte, İstanbul Teknik Üniversitesinin İnşaat Fakültesine kaydoldu. İstanbul, Atay’ın edebiyat dünyasını şekillendirecek yeni dostluklar anlamına geliyordu. 1957’deki mezuniyetinden sonra bir süreliğine mühendis olarak çalışan, sonra da ‘59’a dek sürecek askerlik görevini ifa eden Atay, İstanbul’un ünlü edebiyat mahfillerinden Baylan Pastanesini sık sık ziyaret edecek ve burada Türk edebiyatı için önemleri su götürmez gerçeklikte olan Demir Özlü, Onat Kutlar, Hilmi Yavuz ve Ferit Edgü gibi isimlerle dostluk kuracaktır. Askerlik yıllarının Ankara’da geçen zamanlarında ise Ece Ayhan, Vüs’at O. Bener ve Cevat Çapan gibi hem Atay’ın edebiyat anlayışını hem de onun kişisel dünyasını etkileyecek isimlerle tanışmıştır.

Oğuz Atay Kimdir?

Askerliğinin ertesinde bir süre daha mühendislik yapmaya devam etmiştir. 1961’de ise altı yıl süreyle evli kalacağı Fikriye Gürbüz ile tanışacaktır. Kısa ömürlü bir inşaat şirketi de kuran Atay, bu sırada şimdiki adı Yıldız Teknik Üniversitesi olan İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinde dersler vermeye başlamıştır. Bir süre sonra mühendislikten istifa ederek öğretim üyeliği görevine ve yazarlığına odaklanır. Bir yandan 12 cilt olarak yayınlanan Meydan Larousse adlı ansiklopedinin redaktörlüğünü de üstlenmiştir. Yine bu ansiklopedinin yayıncıları tarafından hazırlanan Türkiye Ansiklopedisi’nde de maddeler yazmıştır. 41 yaşında da, sanat dünyasının içinden gelen muhabir Pakize Kutlu ile bir evlilik daha yapacaktır. Evliliğinden bir yıl sonra doçent unvanını alan Atay, 43 yaşında beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da dünyadan çekildi. 13 Aralık 1977’den beri, Annesi Muazzez Hanım’la birlikte Edirnekapı Şehitliği’nde yatıyor.

Oğuz Atay Kitapları

Oğuz Atay, mühendis ve hoca kimliğinin yanı sıra çocukluğuyla beraberinde gelen atletizm ve sanat ilgileriyle de bilinen bir isim. Küçük yaşlarda geçirdiği zatürre atletizmle arasına girse de kalem oynamaktan geri durmamıştır. Lise yıllarında resimle ama özellikle karikatürle ilgilenmiş, arkadaşlarıyla bir de kısa film çekmiştir. Adı İkinci Yeni’yle birlikte anılan Pazar Postası’nda yazılar yazmış ve bu derginin mutfağında da yer almıştır. Yayınlandığı dönem epeyce tartışılmış ve son zamanların en çok okunan eserlerinden olan Tutunamayanlar romanıyla 1970’te TRT’nin verdiği roman ödülünü kazanmıştır. Eserin modernist-postmodernist edebiyat anlayışlarıyla olan ilişkisi hâlâ süren tartışmalardan biridir.

Oğuz Atay Romanları

Bu abidevi eserinden üç yıl sonra ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar ve tiyatro oyunu olan Oyunlarla Yaşayanlar, 1975’te hikâyelerini bir araya getirdiği Korkuyu Beklerken ve yine aynı yıl İTÜ’den hocası Mustafa İnan’ın hayat hikâyesini anlattığı Bir Bilim Adamının Romanı yayınlanmıştır. Bu yıllarda Topoğrafya adını verdiği bir de meslek kitabı kaleme almıştır. Oğuz Atay’ın tuttuğu günlükler Günlük adıyla 1987’de, tamamlamaya ömrünün yetmediği, öncesinde Günlük’e eklenerek yayımlanan romanı Eylembilim ise 1998’de müstakil bir kitap olarak yayınlanmıştır. Türkiye’nin Ruhu adında, Türk toplumunun içtimai hayatı etrafında şekillendirmek istediği fakat yarıda kalan bir eseri daha vardır. Dostoyevski ve Kafka’dan oldukça etkilenmiş, eserlerinde babasının da mensubu olduğu Cumhuriyet’in ilk kuşağının bunalımlarını anlatmıştır; umutsuzluk, anlamsızlık, yalnızlık, yabancılaşma gibi izlekler “oyuncu” üslubuyla birleşerek eserlerinin hâkim atmosferini yaratır. Korkuyu Beklerken, Tehlikeli Oyunlar ve Bir Bilim Adamının Romanı adlı eserleri de sonradan tiyatroya uyarlanmış ve sahnelenmiştir. Kastamonu Valiliği de Oğuz Atay adına roman ve hikâye ödülleri vermektedir.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç