Filtrele
  1. Filtrele

“Stephen King” 97 Ürün Listeleniyor

Stephen King

Dünya yayıncılık sektörüne yön veren New York Bestseller listesinin daimi yazarı Stephen Edwin King, kurguladığı tüyler ürpertici ve fantastik eserleriyle bilinen bir yazar. Bu eserlerle yalnızca edebiyat dünyasını değil, sinema sektörünü de sallamış bir isim. Şüphesiz ki ortaya koyduğu yapıtlarla soyadının hakkını fazlasıyla vermektedir.

Stephen King Hayatı

Gerilim ve korku edebiyatının efsanevi ismi Stephen King, tam 74 yıl önce, 21 Eylül 1947’de Amerika Birleşik Devletlerinin Maine eyaletine bağlı Portland kentinde Donald ve Nellie King’in ikinci çocukları olarak dünyaya geldi. Anne ve babası, King henüz çok küçükken evliliklerini sonlandırdı ve böylece hayatı Indiana ve Connecticut arasında gidip gelen bir seyirde ilerlemeye başladı. Birkaç yılın ardından annesi ve kardeşi David’le beraber doğduğu yere, Maine’e döndü. 1966’da Lisbon Falls adlı liseden, 1970’te ise Maine Üniversitesinden mezun oldu. Üniversitede bir yandan okulun gazetesi için çalışırken bir yandan öğrenci senatosunda görev yapıyordu. Kendisi gibi yazar olan eşi Tabitha Spruce’le de burada tanışmıştı.

Stephen King Kimdir?

Yazarlık kariyerine lise yıllarında kısa öyküler yazarak başlayan King, hikâyelerini bir araya getirdiği ve bunları bir kitap hâlinde yayımladığında 20 yaşındaydı. Bir yandan kısa hikâyeler yazarken bir yandan da çeşitli ve geçici işlerde çalışarak iaşesini sağlıyordu. Hampden Akademisi’ndeki İngilizce öğretmenliğine dek pek çok işte çalıştı. Edebiyat fakültesindeki mezuniyetinden dört yıl sonra Göz (Carrie) adlı ilk romanını yazdı. Arkadaşlarına işkence ederek onlardan intikam alan genç bir kızı anlattığı bu romanla büyük bir başarı yakalamış ve kendisini tamamıyla yazmaya adayacak imkâna kavuşmuştu. Ona asıl ününü veren eser ise yaklaşık 23 yıl boyunca sürdürdüğü Kara Kule (The Dark Tower) adlı roman serisidir. Stephen King yazdığı eserlerle Bram Stoker ödülü, İngiliz Fantezi Topluluğu ödülü, PEN Amerikan Edebiyat ödülü gibi alanının en önemli ödüllerine sahiptir. Bu ödüllerin yanında Amerikan Harflerine Seçkin Katkı ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen Ulusal Sanat Madalyası gibi ödülleri de vardır. Richard Bachman ve John Swithen gibi takma isimlerle de eserler veren King, hâlen ailesiyle birlikte Maine’de yaşamaktadır. Oğulları Joe ve Owen King de tıpkı anne ve babaları gibi yazarlık yapmaktadır.

Stephen King Filmleri

Stephen King inanılması güç bir üretkenliğe sahip; şimdiye dek altmıştan fazla roman, yüzlerce hikâye ve az sayıda da olsa kurgu dışı eserler kaleme almış. Bu eserlerin onlarcası da filme uyarlanmış. Fantastik ve korku edebiyatının bu usta kaleminden çıkmış eserler, pek çok sinemaseverin kalbinde taht kurmuş Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), Cinnet (The Shining), 1408, O (It) gibi filmlerle beyaz perdeye aktarılmış. Zamanda yolculuğun konu edindiği ve ABD başkanı J. F. Kennedy suikastının engellenmeye çalışıldığı hikâye üzerine kurgulanan 11/22/63 adlı roman Stephen King’in diziye uyarlanmış eserleri arasında en bilinenlerinden biridir.

Stephen King Romanları

Tekinsiz, garip, doğaüstü ve çoğu zaman dehşetli atmosferlerin hâkim olduğu romanları arasında Hayvan Mezarlığı, kadim zamanlarda bir krallığın etrafında dönen taht oyunlarını anlattığı Ejderhanın Gözleri, bir İngilizce öğretmeninin işlediği sanılan cinayetin etrafında dönen gizemin aydınlatılmaya çalışıldığı Yabancı, baştan aşağı dehşet verici detaylarla bezenmiş ve bir kamp tatilinin tüyler ürperten dönüşümünü anlattığı Rüya Avcısı, birbirinden esrarengiz yirmi iki öyküyü bir araya getirdiği Sis, bir türlü geçmeyen korkularıyla yüzleşen yazarı hikâye ettiği Korku Ağı, serapa lanetli bir evde geçen Kemik Torbası ve doğaüstü yeteneklere sahip bir grup çocuğun hapsedilmesini konu alan son romanı Enstitü, Stephen King’in en bilinen ve etkileyici romanlarından bazılarıdır. Yazma Sanatı adlı eserinde ise anılarıyla birlikte, inşa ettiği yazarlık serüvenini, biçimini ve alışkanlıklarını anlatmıştır. Lise öğrencilerine burslar sağlayan, pek çok yardım kuruluşunda etkin rol oynayan Stephen King, yazdığı kısa hikâyelerin telif haklarını bağımsız film yapımcılarına çok cüzi bir miktara satarak, yardımseverliğiyle de okurlarının kalbinde özel bir yere sahiptir.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç