95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
  1. Filtrele

“Ursula K. Le Guin” 55 Ürün Listeleniyor

Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin, 21 roman, 11 kısa öykü, 11 şiir, 13 çocuk kitabı, 5 deneme ve 4 çeviri esere imza atmış, Amerikan edebiyatının en parlak kalemlerinden biri. 88 yıllık hayatına 16 Nebula, 7 Hugo ödülü ile SFWA (Amerika Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği) Büyük Ustası, Pen/Malamud dâhil olmak üzere pek çok ödül sığdıran Ursula K. Le Guin, 2016’da henüz hayattayken Amerikan Harflerine Seçkin Katkı Madalyası’na layık görülmüştü.

Ursula K. Le Guin Kimdir?

Ursula Kroeber, 21 Ekim 1929 tarihinde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya geldi. Babası Alfred Kroeber Kaliforniya Üniversitesi-Berkeley'de Antropolog, annesi Theodora ise psikoloji mezunu bir yazardı. Ursula’nın kendisinden büyük üç abisi vardı, edebiyat bilimci Karl, Theodore ve Clifton. Ailenin çok geniş bir kütüphanesi vardı ve dört kardeş çok küçük yaşlardan itibaren bu kütüphanede vakit geçirmeye alışmış, okumaya meraklı çocuklardı. Ursula’nın bütün çocukluğu boyunca Kroeber ailesi çok kültürlü bir ortama sahipti, bir yerliden bir bilim adamına kadar çok fazla kültürden insanı ağırladılar. Aile okul zamanı Berkeley'de yazları ise Napa Vadisi'nde kalıyordu.

Ursula K. Le Guin Hayatı

Mitlere, efsanelere özellikle İskandinav mitolojisi ile Amerikan yerlilerinin efsanelerine düşkün olan yazar, ilk öyküsünü 9 yaşındayken kaleme aldı ve 11 yaşında okuduğu dergilerden biri olan Astounding Science Fiction dergisine gönderdi, öykü reddedildi. On yıl boyunca başka bir öykü yayınlamaya teşebbüs etmedi. Ursula Le Guin ilköğreniminden sonra Berkeley Lisesine gitti. 1951 yılında Radcliffe College’den Rönesans Fransızcası ve İtalyan edebiyatı üzerine “Bachelor of Arts” derecesi aldı. 1952 yılında “Fransa ve İtalya’da Orta Çağ ve Rönesans Dönemi Edebiyatı” konulu teziyle Columbia Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. Doktora çalışmalarına başladı, Fulbright bursu kazandı, çalışmalarına Fransa’da devam etmek üzere yola çıktı.

1953 yılında Queen Mary gemisiyle Fransa'ya giderken gemide tarihçi Charles Le Guin ile tanıştı. Paris’te 1953 yılının Aralık ayında evlendiler. Charles Georgia’da Emory Üniversitesi’nde sonra da İdaho Üniversitesi’nde doktorasını tamamlarken Ursula Le Guin de kızları Elisabeth’in doğumuna kadar Fransızca öğretti ve sekreter olarak çalıştı. 1959 yılında ikinci kızları Caroline doğdu. Aynı yıl eşi Charles Portland Eyalet Üniversitesi’nde tarih okutmanı oldu ve çift Portland, Oregon taşındı. 1964 yılında oğulları Theodore dünyaya geldi. Ursula Le Guin, daha sonra iki kere daha Londra’ya gitmek üzere Fulbright bursu aldı, ancak hayatının sonuna kadar Portland’da yaşadı.

Ursula K. Le Guin Kitapları

Ursula Le Guin’in yazma serüveni 1950'lerin sonlarına doğru başladı. Lisans öğrencilerine ders verirken bir taraftan da editör olarak çalıştı. Dergilerin yazı işlerinde yer aldı, eleştiriler yazdı. 1983 yılında Kaliforniya Oakland’da Mills Koleji'nin mezuniyet töreninde “Solak Mezuniyet Konuşması” başlıklı bir konuşma yaptı, American Rhetoric’in “Yirminci Yüzyılın 100 Konuşması” listesinde yer aldı bu konuşma.

Üç çocuk, dört torun sahibi olan Ursula Le Guin, 22 Ocak 2018 tarihinde Portland’daki evinde hayata gözlerini kapadı.

1959 yılında yayınladığı “Folksong from the Montayna Province” adlı şiiri Ursula Le Guin’in ilk yayınlanan çalışmasıdır. İlk öyküsü ise 1961’de yayınlanan “An die Musik” adlı öyküdür. Her iki eser de yazarın hayalî ülkesi Orsinya’da geçmektedir.

Ursula K. Le Guin Romanları

1951 ile 1961 yılları arasında tamamı Orsinya’da geçen beş kitap yazdı Le Guin, ancak bu romanların tamamı yayıncılar tarafından reddedildi. Bu dönemde yazdığı şiirlerin bir kısmı 1975 yılında yayınlanan Wild Angels içinde yer aldı. 1962 yılında Fantastic Science Fiction dergisinde “April in Paris” adlı bir öyküsü yayımlandı, bu öyküyü sonraki yıllar içinde yedi öykü daha takip etti. Böylelikle Le Guin kendinden az da olsa bahsettirmeye başlamıştı. Bu kısa öykülerin bir diğer özelliği de daha sonra yazacağı kitapların öncülü olmalarıydı.

Le Guin 1966 yılında Rocannon’un Dünyası adlı romanını yayınladı, bu kitap yazarın basılan ilk romanı olma özelliğini taşımaktadır. Daha sonra Hain Döngüsü’nde geçen Sürgün Gezegeni ve Hayaller Şehri isminde iki roman daha yayınladı,  bu romanlar Hain Üçlemesi olarak anıldılar. Bu romanlarla birlikte Ursula Le Guin eleştirmenlerin de ilgisini çekti, hakkında irili ufaklı yazılar çıktı.

Ursula K. Le Guin Eserleri

1968 yılında Yerdeniz Büyücüsü’nü yayınladı. Bu kitap başlangıçta ilk gençlik için yazılmış bir fantezi romanıydı. Ancak çok daha geniş bir kitle tarafından okunup sevildi. Kitap ilk yayınlandığı dönem, hem Amerika'da hem de İngiltere'de büyük ilgiyle karşılandı. Daha sonra insanların belirli cinsiyetlerinin olmadığı bir gezegende geçen cinsiyet ve cinsellik temalarını işleyen Karanlığın Sol Eli adlı romanını yayınladı. Bu kitap yazarın feminist tema üzerine yazdığı ilk romandır. Karanlığın Sol Eli, Le Guin’i en iyi roman dalında hem Hugo hem de Nebula ödülünü kazanan ilk kadın yazar yaptı. Ursula Le Guin, 1971 ve 1973 yıllarında yazdığı Yerdeniz serisinin diğer iki kitabı Atuan Mezarları ve En Uzak Sahil’de denge ve yetişkin olma temalarını işledi. 1973 yılında Vietnam Savaşı'yla ilgili duygularının açık bir şekilde görüldüğü, sömürgecilik ve militarizm konularını işlediği Dünyaya Orman Denir adlı romanını yayınladı, bu kitap da Le Guin’e Hugo Ödülü'nü kazandırdı. 1974 yılında Mülksüzler romanını yayınladı, bu kitap da Le Guin’e hem Hugo hem de Nebula ödülünü getirdi, böylece iki kitabı için bu iki ödülü kazanan ilk kişi oldu. Yine Hain Döngüsü’nde geçen Mülksüzler kitabında yazar anarşizm temasını işledi. Le Guin yetmişlerin ikinci yarısından itibaren Balıkçıl Gözü, Her Yerden Çok Uzakta, Orsinya Öyküleri, Malafrena isimli kitaplarını yazdı. 1994 yılında İçdeniz Balıkçısı'nı kaleme aldı. 1985 yılında deneysel bir eser olan Hep Yuvaya Dönmek’i yayınladı. 1979 ile 1994 yılları arasında Kanatlı Kediler Masalı serisi olmak üzere pek çok çocuk kitabı da kaleme aldı. 1992'de Yerdeniz’e geri döndü ve En Uzak Sahil’den 18 yıl sonra Tehanu’yu yayınladı.

Ursula K. Le Guin Öyküleri

2002 yılına kadar daha çok kurgu eserler veren Le Guin 2000 yılında Yerdeniz’in kitapları Öteki Rüzgâr ve Yerdeniz Öyküleri yayımlandı. 2002 yılında öykü derlemesi olan Dünyanın Doğum Günü isimli kitabını yayınladı. 2004 yılında yayınladığı Marifetler, 2006 yılında yayınladığı Sesler ve 2007 yılında yayınladığı Güçler romanları Batı Sahili Yılları Üçlemesi olarak anıldı. Güçler romanı 2009 yılında en iyi roman dalında Nebula kazandı. 2008 yılında Vergilius’un Aeneis destanından etkilenerek Lavinia isimli bir roman yazdı.

Le Guin hayatının son yıllarında şiire, denemeye ve çeviriye yöneldi. Şiirleri ve ondan kalan denemeler ölümünden sonra yayınlandı.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç