Babil.com
Kitabı Mukaddes’i Kim Yazdı? % 25indirim

Kitabı Mukaddes’i Kim Yazdı?

Who Wrote The Bible

Richard Elliott Friedman

Kabalcı Yayınevi

23,15 TL 17,36 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

Hıristiyan geleneğinde Eski Ahit diye bilinen kitap Yahudiler için yegane Kitabı Mukaddes’tir ve ona Tanah denir. Tanah, Tora (yasa), Neviim (Peygamberler ) ve Ketuvim (Kitaplar) diye üç ana bölümden oluşur. Bu üç metnin ortaya çıkışı, bir araya gelişi, yapıları ve anlattıkları şeyleri niye anlattıkları tam bir muammadır. Tarihin labirenti içinde bir şekilde ortaya çıkmış ve geçen binyıllar içinde bir ülkenin, ama sonraları koca bir insanlık ailesinin kaderini etkiler hale gelmişlerdir.

Araştırmacılar yüzyıllardır bu kadim metinlerin satır aralarında dolaşıyor. Tarihin, arkeolojinin, dilbilimin ve edebiyatın yardımıyla çelişkiler, mucizeler, yasalar ve bir dönemin ve dünyanın hayatının tasvirinin görkemli birlikteliği olan bu kutsal kitabın yazarlarının tespiti için ip uçları topluyorlar. Kitabı Mukaddes’ i Kim Yazdı? İşte derlenen tüm kanıtların ve hummalı çalışmanın eksiksiz bir hikayesini sunmaktadır. Giz perdesi aralanacak; şaşırmış elyazmalarının üzerine hakikatin ışığı düşecek ve siz metinlerin ötesine geçecek, onların gerçekte anlattıkları şeylerin, sahiplerinin kim olduğunun, ne amaçla yazıldıklarının öyküsüne tanık olacaksınız... sanki bir gölge oyunu izler gibi!

İster vahiy, ister ilahi esin, isterse de dinsel – siyasi bir takım kaygılar sonucu olsun birilerinin bu metinleri kaleme aldığını ve birisinin de onları bir araya getirdiğini biliyoruz. Şimdiki biçimi içinde Kitabı Mukaddes teolojik bir tartışma nesnesi olmaktan öte siyasi bir metin, edebi bir başyapıt ya da insanlığın ilk tarih anlatısı olarak okunabilir. Yapılması gereken şey onun temelini oluşturan metinlerin içinden çıktıkları ortamı, koşulları, dinsel aşamayı ve çekişmeleri öğrenerek bu kitaba yalnızca kutsal bir kitap olmaktan fazlası olan hak ettiği değeri verebilmektir. Ve Kitabı Mukaddes’ i kim yazdı sorusunun yanıtı bir yandan da önemli olanın onu kimin okuduğudır!

 

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2005
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 371
Barkod : 9789759970192

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Muhammet Tarakçı

Hazırlayan
Seçkin Erdi

Babil.com  
ATES