75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
OKUMA LİSTESİ Bir Mucizedir Sinema

Nitelikli sinema izleyicisi olmanın, izlenen filmlerden azami düzeyde verim alabilmenin bir yolu da okumaktan geçiyor şüphesiz. Bu gerçeğe hizmet eden ve sinemayı daha anlaşılabilir kılmayı amaçlayan; oyunculuktan senaryoya, yönetmenlikten yapım süreçlerine sinemanın hemen her alanını didik didik etmiş sayısız kitap var. Bu büyük literatüre ilgi duyan fakat nereden başlayacağına karar veremeyen sinemasever okurlar için “bunlara göz atmak isteyebilirsiniz” dediğimiz kısa bir okuma listesi hazırladık.

Hazırlayan: Z. Hülya Aytulum

14 Ürün Listeleniyor

 • Babil'in Yorumu Bir Film Nasıl Okunur?

  Sinema gibi çok boyutlu ve sürekli kendini yenileyen bir sanat biçiminin tarihsel gelişimini ve bugününü anlamak çok yönlü bir araştırmayı gerektiriyor. Yazar ve yapımcı James Monaco’nun büyük emek harcayarak kaleme aldığı Bir Film Nasıl Okunur?, mevzubahis “derinlikli araştırmayı” her yönüyle karşılayan bir çalışma. Sinemanın diğer sanatlarla ilişkisini, sanat- zanaat tartışmasını, sinema tekniğini, sinema nedir ne değildir sorusunu “estetik”, “teknoloji”, “gelenek”, “tarih” gibi bir dizi başlık altında inceleyen eser, sinemaya ilgi duyan ve bu büyülü dünyayı daha yakından tanımak isteyecek herkesin, özellikle de sinema öğrencilerinin başucu eseri olmayı hak ediyor.

 • Babil'in Yorumu Jet Rejisör Çetin İnanç

  Tarihin birçok noktasında başarılarıyla insanlığı her bakımdan ileriye taşımış değerli isimler var, fakat zamanın hoyratlığı onları acımasızca insanlık hafızasının ardına sürüklüyor. Pınar Öğünç, yaşadığı dönemde dünyaca ünlü bir yönetmen olan Çetin İnanç’ın hatırasını bu ihtimalden kurtararak onu okurlarına ve sinema severlere sunuyor. İnanç’ın kendi döneminin kısıtlı imkânları dahilinde elde ettiği başarı, Öğünç’ün bu değerli çalışmasıyla birlikte geleceğe bir tecrübe aktarımı ve yerli yönetmen adayları için özgüven vesilesi oluyor.

 • Babil'in Yorumu Evvel Zaman

  Kamuya mâl olan her eserin serencamı, çoğunlukla aktörüne hatıra kalır ve bizler bir filmi izlerken aslında uzun bir yolculuğun sonucunda dâhil oluruz hikâyeye. Ercan Kesal bu döngüyü kıran isimlerden biri oldu; Evvel Zaman’ı yazarak Bir Zamanlar Anadolu’da filminin izleyicisini filmin oluşumunu izlemeye davet etti. Yönetmenini büyük ödüle götüren bu film nasıl bir hikâyenin, ne tür yaşanmışlıkların ve bizi kendisinde durduran hangi tecrübelerin üzerinde çekildi? Bu sorulara verilen cevaplarla birlikte yürüyor Evvel Zaman okuru.

 • Babil'in Yorumu Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri

  Rüştünü tüm dünyaya ispat eden Hollywood sineması, yakaladığı başarıyla film izleyicisini kendine çekmiş, çektikçe de merakını arttırarak bağımlısı kılmış ve neredeyse bir ülke gibi yönetilecek denli büyümüş bir sektör. Syd Field, senaryo yazmanın iskeletini deşifre ettiği eseriyle bu merakın nispeten giderildiği bir hizmet sunuyor sinema okurlarına. Senaryo yazımına dair gerek teknik gerekse o tekniğe ruh kazandıran dokunuşların aydınlatıcı hikâyesini buluyoruz eserinde.

 • Babil'in Yorumu Sinema İçin Bunca Acıya Değer Mi?

  Ahmet Uluçay, çoğu sinemaseverin içi sızlamadan anmadığı bir isim. Sinemaya derinden duyduğu aşka rağmen sinema yapma imkânlarından yoksun bırakılan, buna rağmen ardında Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak gibi unutulmaz bir hatıra bırakan Uluçay, verdiği mücadeleden dolayı fiziken de ruhen de çok yorulmuştu. Yönetmenin 2000-2004 yıllarını kapsayan ve Sinema İçin Bunca Acıya Değer mi? başlığıyla ilk defa yayımlanan günlükleri, bu yorgunluğun altını kalın kalın çizen metinlerden oluşuyor. Kimi günler kendisiyle hesaplaşsa da çoğunlukla dünyaya karşı kırgınlık, isyan, öfke içeren duygularını bir edebiyatçı detaycılığıyla günlüğüne kaydeden Uluçay, hayattayken değeri bilinmemesine karşın yazdıklarıyla kendini hatırlatıyor.

 • Babil'in Yorumu Mühürlenmiş Zaman

  Andrey Tarkovski, sinemayla yakından ilgilenen hemen herkesin kaçınılmaz biçimde etkilendiği bir dâhi. Kendisinden önceki sinema birikimini temsil etmekle kalmayıp kendisinden sonra olup biten her şeyi etkilemeyi başaran, her büyük filmin bir yerinde mutlaka izleri görülen Rus yönetmen, Mühürlenmiş Zaman’da kendisini ve sinemasını izleyicisine bizzat anlatıyor. Tarkovsky gibi sıradışı bir yönetmeni yakından tanımak; sinemayla, yaşamla, hakikatle kurduğu ilişkiyi birinci ağızdan dinlemek için mutlaka okunması gereken, bulunmadığı kitaplığın eksik sayılacağı bir kitap Mühürlenmiş Zaman.

 • Babil'in Yorumu Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri

  Hemen hemen her film izleyicisi, kendisini hikâyesine daha fazla dâhil ettiği bir ya da birkaç yönetmenle duygusal bir bağ kurar. Ancak her ne kadar filmlerini izlediği yönetmenle senaryo üzerinden iletişim kursa da bu iletişim bir yorumsamadan öteye gitmez. Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, okurunu ilgi duyduğu yönetmenin zihnine ve film yapma reflekslerine yaklaştıran içeriğiyle bu engeli görece ortadan kaldırıyor. Her yönetmenin kendine özgü yaklaşımları olduğunu göstermesiyle de sinemanın bir veya birkaç teoriyle açıklanamayacak kadar zengin bir sanat olduğunun altını çiziyor.

 • Babil'in Yorumu Senaryo Anatomisi

  John Truby, ne tek başına teknik ne de tek başına edebi bir açılım içeren, bunların çok ötesine geçmiş bir eserle karşımızda. Yazar, film yazarken ihtiyaç duyulan teknik bilgiyi alıp okurun duygu ve düşünce dünyasına dâhil edebileceği estetik dokunuşların, özgün kombinasyonların ilişkisini tarif ediyor Senaryo Anatomisi’nde. Senaryo yazımına dair karakteristik bir dokunuş kazanmak ve bu tecrübeyi dünyaca ünlü bir senaryo doktorunun öğretmenliğinde edinmek isteyen okurlar için oldukça nitelikli bir çalışma Senaryo Anatomisi.

 • Babil'in Yorumu Kurbağa Yağı Satıcısı

  Sinemadaki tüm başarısını, kendisini o başarıya götüren yolu ve o yolda yürürken duyumsadığı tüm hislerini bir metaforun gölgesinde anlatıyor Akira Kurosawa. Ne tek başına bir tecrübe aktarımı, ne de tek başına bir hayat hikâyesi diyebileceğimiz Kurbağa Yağı Satıcısı, hem öğreten hem güldüren bir ayna tutuyor okuruna. Ünlü Japon yönetmen, yaşadığı tarihin içinde büyüttüğü sinemayı ve onun gölgesinde yekindirdiği birikimini oldukça keyifli bir şekilde hafızalara kazıyor.

 • Babil'in Yorumu Film Senaryosu Yazmak

  Bir filmin iskeleti ne kadar kaliteli bir yere çekilirse çekilsin, günün sonunda en büyük eleştiri noktası senaryo oluyor. En büyük ihtimamı her şeyden önce kendisinde yoğunlaştıran senaryo, filmin sinema tarihi ve evrensel hafızasındaki yerini güçlendiriyor. Bu farkındalıkla Dmytryk, bir yönetmene senaryo yazımı noktasındaki altın pratikleri anlattığı bu kitabı yazıyor; tek başına teorik bir anlatı olmayı aşarak sanatsal bir gerçekliğe götürüyor okurunu.

 • Babil'in Yorumu Sinema ve Televizyonda Görüntü Kurgusu

  Sokolov’un kaleme aldığı Sinema ve Televizyonda Görüntü Kurgusu, felsefenin “düşünmek üzerine düşünmek” mottosuyla aynı hissi veren bir eser. Kitabında sinema üzerine sinema inşa ediyor Sokolov; selefi olan büyük Rus yönetmenlerinin kurguyla kurdukları ilişkiyi izliyor ve gördüklerini sinemanın gelecekteki takipçilerine aktararak Sovyet sinemasını tabiri caizse ölümsüzlüğe yaklaştırıyor. “Kurgu, sinemanın ne kadarıdır?” sorusuna tarihin derinliklerinden cevaplar getiren bir eser Sinema ve Televizyonda Görüntü Kurgusu.

 • Babil'in Yorumu Sinema Sanatına Giriş

  Tarihini bilmediği hikâyenin ya yabancısı ya da misafiri oluyor insan. Bu sebeple, bir öğrenme sürecine başlamadan önce ilk durağa daima tarih konulur. Öğrenilecek hikâyenin geçmişiyle tanıştıktan sonra onun yabancısı olmadan devam ederiz ilişkimize. Sinemayla gerek entelektüel gerek profesyonel bir şekilde ilgilenecek insanların, bu tanışıklığını oldukça kaliteli hale getiren ürünlerden biri Sinema Sanatına Giriş. Nijat Özön, ansiklopedik tarzda yazdığı kitabıyla okuru misafir olmaktan alıp sinemanın yerlisi olmaya çağırıyor.

 • Babil'in Yorumu Sinema Kuramları 1

  Başladığı tarihten çok kısa bir süre sonra, tek başına entelektüel bir ilgi alanı olmanın oldukça ilerisine giden sinema sanatı, profesyonel bir inceleme alanı olarak da üniversitelerde yerini aldı. Bu profesyonelleşme süreci, sinemaya dair çeşitli kuramlar oluştururken zamanla kendi ekollerini de yarattı. İlgilisinin bu ekol ve kuramları bir arada bulabileceği bilimsel bir çalışma olan Sinema Kuramları, okurunu rafine bir sinema bilgisine ulaştırıyor.

Babil.com