75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
OKUMA LİSTESİ Bugünün Şiirinin Çok Sesli Korosu

Daha fazla sesin duyulur hale gelmesi 2000’li yılların en belirgin özelliklerinden. İnternet çağının bir fırsatı olarak, şiirin de kendini okura ulaştırması daha kolay artık. Seslerin hep birlikte yükselmesinin bazı güçlükleri beraberinde getirdiği de aşikâr; çünkü çağın icatları şiiri işgal etti. Görsel-deneysel-işitsel-video şiir adı altında, tamamen yabancı olduğumuz şiir türleriyle tanıştık. Peki, tüm bu hengâme içerisinde bugünün şiirinin çok sesli korosunda kimler yer alıyor? Bu soruyu cevaplamak için, ilk kitabı 2005 ve sonrasında çıkan şairlerin dikkat çeken işlerini derledik.

Hazırlayan: Nergihan Yeşilyurt

15 Ürün Listeleniyor

 • Babil'in Yorumu Anarya

  Anarya, Aslı Serin’in bu benim.zip ile Dans Etmesek de Olur kitaplarının birlikte yeniden basılmış hali. bu benim.zip adlı ilk kitapta pek çok teknik deneyen şair, görsel imkânlardan da faydalanıyor. İkinci kitap ise teknik çeşitlilik açısından daha sade olmakla beraber her iki kitapta toplum karşısında kadın olmak, insani ilişkilerde kadın olmak zaman zaman ironiyle, sert eleştirilerle, güncel hayat içinden sahnelerle kurcalanıyor. İki kitap da “Aslı Taksimi” adlı şiir ile açılıyor. Kendi kendiyle konuşarak çıktığı şiir yolunda pek çok şeye dair sözü var Serin’in. Bu toplu kitap, Aslı Serin şiiriyle tanışmak isteyen okur için iyi bir fırsat.

 • Babil'in Yorumu Orada Merhamet Varmış

  Adapazarı doğumlu şair Zeynep Arkan’ın ikinci şiir kitabı Orada Merhamet Varmış, 2015 yılında yayınlandı. İlk şiirini Dergâh Dergisi’nde yayınlayan şair Heves, Öteki-siz, Kökler, Kırknar, avant gardé, Karagöz, Hece gibi Türk şiirinin nabzını tutan dergilerde şiir ve yazılar yayınladı. İlk kitabı İkrar’dan itibaren özgün bir dil inşâ eden Zeynep Arkan’ın bu kitabında da nahif görünümlü kelimelerinin ardındaki yüksek ve sert sesleri duyuyorsunuz; modern dünyanın huzursuz seslerini…

 • Babil'in Yorumu Eksikten, Oradan

  Şairin doğduğu toprakların sesiyle açılıyor Eksikten, Oradan. On altı şiirin yer aldığı kitapta İsmail Aslan farklı teknikler deniyor, kelime dışı öğelerden de faydalanıyor. Ölümden, taşradan, insanın iç dünyasına ait olan şeylerden bahsediyor. Şiirler insanın, toplumun, kültürün, kısacası insana dair şeylerin çarpık taraflarına dönüyor yüzünü. Bazen bir şiirin başlığında görünüyor o çıplak gerçeklik; “küçük bir ilçede Allah’ın büyüklüğüyle metropolde Allah’ın büyüklüğü arasındaki farklar” gibi.  Eksikten, Oradan, 1984 doğumlu şairin ikinci kitabı.

 • Babil'in Yorumu

  Bitkiben, Ömer Şişman’ın ikinci kitabı. İlk olarak 2010 yılında yayınlanan kitapta on altı şiir bulunuyor. Ömer Şişman denince akla şiirde kelimenin, mısranın, kalıpların sınırlarının zorlanması geliyor. Onun şiiri için deneysel gerçekçilik ifadesini kullanmak mümkün. İlk kitabı Hata Devam Ediyor’daki kadar teknik çeşitlilik görülmese de Bitkiben kitabında da kelime tekrarlarına ve dil deformasyonlarına başvuruyor şair. Ömer Şişman, bu kitabıyla günümüz Türk şiirinin deneysel ayağını tutmaya devam ediyor.

 • Babil'in Yorumu Lady Papa

  Lady Papa, Fatma Nur Türk’ün ikinci şiir kitabı. 88 sayfalık kitapta kırk üç şiir bulunuyor. Kitapta popüler kültüre mâl olmuş isimlerden, günlük siyasete kadar bugünün gündemini oluşturan temalardaki şiirler, konuşmaya yaslanan ve düz yazıya yaklaşan dil ile vücut buluyor. Türk, temadaki cümbüşü teknik ve biçim konusunda göstermiyor, ancak kitabın bir lûgatte bulanabilecek kadar sözcük ve anlam çeşitliliğine sahip olması şairin teknik deneylere ne kadar az ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

 • Babil'in Yorumu Bir Fil Müddeti

  Üçüncü kitabı Bir Fil Müddeti’nde Cihat Duman, iki kişi arasındaki ilişkiden kişinin toplumla olan ilişkisine kadar tüm bağlarla hesaplaşıyor. Bunu yaparken yer yer çileden çıkıyor, hedefine koyduğu meseleyi argoya, tekrara, gündelik konuşma diline yaslanarak ironik ve sert bir şekilde eleştiriyor. Kitapta hukukçu bir şair olmasının izlerini de görmek mümkün. İki bölüme ayrılmış kitapta toplam yirmi altı şiir bulunuyor. Duman, Bir Fil Müddeti’nde okurunu hem rahatsız ediyor hem gülümsetiyor, onunla hem kavga hem de sohbet ediyor.

 • Babil'in Yorumu Büyükşehir Kahve Molasında

  Büyükşehir Kahve Molasında, Enes Özel’in ilk şiir kitabı. 2012 yılının sonlarına doğru yayınlanan kitap, “Bir Çanta Dolusu Ağız” ve “Kırılmak Şenliği” adında iki bölüm ile 17 şiirden oluşuyor. 1988 doğumlu Enes Özel, bu kitabında mimari ögelerden, insan icadı nesnelerden bir şiir evreni kuruyor. Bardak, akvaryum, asansör, koridor, merdiven, pencere, vitrin, oturma grubu, apartman, masa… İmgelerinin insani boyutları Enes Özel’in şiir dilinin derinliklerine, felsefesine doğru inilmesini zorunlu kılıyor.

 • Babil'in Yorumu Adil Bir Akşam

  Adil Bir Akşam, 1990 doğumlu hukukçu ve şair Hasan Bozdaş’ın ilk kitabı. On dokuz şiirden oluşan Adil Bir Akşam, ödüllü bir ilk kitap, bir iç konuşma. Şairin toplumda adalet duygusunun yerini bulmasıyla ilgili bir derdi var. Ölümlülüğünü hiç unutmamış, ölümü hiç unutturmayan şiirler kırılgan ve mistik öğelerle bezeli. Sık sık lirizmin doruklarından gerçeğin kaldırımına çarpıyor okuru. Adil Bir Akşam şairin dünyaya karşı tavrını, yerleşik olamamasını, bazen ironik ve çoğunlukla sessiz bir isyanla dile getiriyor.

 • Babil'in Yorumu Dünya Ceket Günü

  Dünya Ceket Günü, Ertuğrul Rast’ın ilk şiir kitabı. 2021 Eylül’ünde yayımlanan kitap, Rast’ın yaklaşık 10 yıllık şiir serüvenini barındırıyor. Üçüncü Mevki fanzinini çıkaran Rast, Dünya Ceket Günü kitabında, endüstri 4.0 karşısında postmodern insanın konumunu, zamansızlık ve mekansızlıkla yüzleşmesini temel alan bir kompozisyon oluşturuyor. Yapay zekâ, transhümanizm ve dijitalleşme içerisinde insanı, devletle ilişkisini, toplumsal pozisyonunu ironik ve kimi zaman trajik temalar bağlamında ele alan Rast, insandan kopmayan bir şiir anlayışıyla kitabını okura sunuyor.

 • Babil'in Yorumu Mağara Vardır

  Selcan Peksan, 2015 yılında Mağara Vardır kitabıyla ilk defa okurla buluştu. Uzun bir sürecin mahsulü olan kitap üç bölümde toplanan elli şiirden oluşuyor. Kitapta tarihsel arka planlar eşliğinde dünya acısı karşısında insan; ülkeler, şehirler, rüyalar ve şairin çocukluğu görülüyor. Peksan’ın şiirleri iç dünyasıyla dış dünya arasında kurduğu bağlantıyla ritmik, lirik yer yer de eski şiire göndermeli tabirlerle ilerliyor. Şekiller ve simgelerle oluşturduğu şiirlerde deneysel şiirin izlerine rastlanıyor. Otobiyografik özellikteki bu kitap, Peksan’ın şiir diline dair pek çok ipucu barındırıyor.

 • Babil'in Yorumu Killer İnstinct Of Underdogs

  Japonya ve Hacı Şair dergilerinin kurucuları arasında yer alan Liman Mehmetcihat, Haplayın Şunu Feodal ve Yaya Baron’un ardından üçüncü kitabı Killer Instinct of Under Dogs’u 2021 Mart’ında çıkardı. İronik bir dili merkeze alan kitap, iyi-kötü ekseninde bir toplumsal gerçeklik eleştirisi ve şairin toplumsal sorgusunun şiirselleşmesiyle dikkat çekiyor. Manifestosuna dair önemli izler taşıyan düzyazı şiirlerinin de yer aldığı Killer Instinct of Under Dogs, çağa modern şiirin imkânlarıyla önemli bir bakış açısı sunuyor.

 • Babil'in Yorumu Kabahatler Kanunu

  2009 yılında yayımlanan Kabahatler Kanunu, Furkan Çalışkan’ın ilk şiir kitabı. Şiirini gelenek üzerine inşa eden Çalışkan, gündelik yaşantıyı bir kesit halinde şiirine yediriyor ve tanıdık imgeler çerçevesinde bir şiir dili oluşturuyor. Kitabın bütününde ortak bir hava hakîm, bu ahenk bir bütün şiir okuyormuş hissiyatı veriyor Kabahatler Kanunu'na. Modernizm eleştirisi, varoluş, inanç ve medeniyet köşe taşları üzerine kurulan şiiri, şairin poetikası ile paralel bir düzlemde ilerliyor.

 • Babil'in Yorumu Et Kısmı, Damgası

  Et Kısmı, Damgası, Nazmi Cihan Beken’in 2015 yılında yayınlanan ikinci kitabı. Japonya, Hacı Şair, Merkezkaç, Dünyadan Çıkış Yolları gibi pek çok derginin mutfağında da yer alan Nazmi Cihan Beken, gözlemlerini ustalıkla şiir diline yansıtıyor. Et Kısmı, Damgası kitabında, ansiklopedik bilgilerin incelikle işlendiği, bununla birlikte şairin kendi sesini ilk kitabından bu yana koruduğu görülüyor. Şiir görgüsü ona, kuşağı içerisinde önemli bir koruma alanı sağlıyor.

 • Babil'in Yorumu Planlı Yapılmadık

  Murat Çelik, genç kuşak içindeki en çalışkan şairlerden biri. Şiir dışında öyküyle de ilgilenen Çelik’in üçüncü şiir kitabı Planlı Yapılmadık. “Lir” adlı şiirle açılan kitabın ilk bölümü “Konuşma Çabası”ında şair, annesinden başlayarak birtakım kimse ve şeyler ile uzun bir monolog yürütüyor. “Devlet Şahsiyet Şiirleri” adlı ikinci bölümde sorgusunun muhatabı devlet ve iktidar oluyor. “Sololar” adlı üçüncü bölüm ise düzyazı şiirlerden oluşuyor. Kimi zaman açık kimi zaman örtük imge ile deneysel bazı sınırları yeniden çiziyor Murat Çelik.

 • Babil'in Yorumu Orkestra

  Rıdvan Gecü’nün ikinci şiir kitabı Orkestra, bir şiir kitabı, bir manzum anlatı, deneysel bir söylence kurma ihtiyacı duyan şairin iddialı girişimi. Orkestra, adından da tahmin edileceği üzere “yaylılar”, “vurmalılar”, “üflemeliler” ve “şef” adlı dört bölümden oluşuyor. Şiirler “İsmail” ile başlayıp “Rıdvan” ile biten kişilere dair kişisel tarihleri, hayata dair her türlü konuyu içine alıyor. Aileyi, aşkları, ihanetleri ve oldukça sıradan şeyleri ironik, muzip, karamsar, bazen de ağzı bozuk ve sert bir şekilde dile getiriyor Gecü Orkestra'sında.

Babil.com