75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
OKUMA LİSTESİ Kitaplar Kitapları Anlatıyor

Tefeci bir kadını baltayla öldüren bir öğrenci, eve dönmeye çalışan antik bir savaşçı ve arkadaşının intiharından sonra kendine gelememiş biriyle aynı odada bulunma ihtimaliniz nedir? Sıkı bir kitap okuruysanız oldukça fazla, çünkü bu karakterlerin hikâyelerine onları anlatan kitaplarla ortak olabilirsiniz. Ya bizzat kitabın hikâyesi? Büyük yazarların okurluk deneyimleri? Nereden baksanız heyecan verici. İşte bu heyecanı paylaşmak için ilhamını kitaplardan, okuma deneyimlerinden ve kitabın tarihinden alan 12 kitap seçtik; bize başka dünyaların da mümkün olduğunu haber veren kitaplar hakkında 12 kitap.

Hazırlayan: Mehmet Can Sevinç

12 Ürün Listeleniyor

 • Babil'in Yorumu Okumadığımız Kitaplar Hakkında Nasıl Konuşuruz?

  Birkaç arkadaş bir araya gelip sohbet ediyorsunuz ve söz kitaplara geliyor; şanslı azınlıktansınız yani. Havada uçuşan kitap isimleri arasında yakalayamadıklarınız olduğunu görünce geriliyorsunuz; “Nasıl yani? Bunu okumamış olamazsın!” ha dendi ha denecek. Pierre Bayard, bu durumda kalmak istemeyenlere Okumadığımız Kitaplar Hakkında Nasıl Konuşuruz?’u uzatıyor yardım eli olarak. Bir kitap hakkında konuşmak için ille de onu okumamız gerekmez diyor heyecanla. Kitaplardan, yazarlardan örnekler vererek keyifle savunuyor iddiasını. Haksız da sayılmayabilir. Neticede kitapların bazısını okur, bazısını duyar, bazısına da yalnızca göz atmakla yetiniriz.

 • Babil'in Yorumu Kitapları Fazla Seven Adam

  İyi bir kitaba sahip olabilmek için en fazla ne yapardınız? Hapis yatmak, çoğumuz için göze alınacaklar arasında değildir muhtemelen. Allison Hoover Bartlett, bunu göze alan birinin hikâyesini; kitapların cazibesine ölesiye kapılmış, yalnızca kitaplara olan tutkusu yüzünden onları çalmaktan çekinmeyen gerçek bir kitap hırsızını anlatıyor Kitapları Fazla Seven Adam’da. Müzayedelerde, kitapçılarda, fuarlarda geçen soluksuz bir kovalamacadan bahsediyor. Kitapları yalnızca okumak isteyenleri değil, bir koleksiyoner refleksiyle onlara sahip olmaya çalışanları da anlatan bu öykü, aynı zamanda sıkı bir gazetecilik örneği.

 • Babil'in Yorumu Ben Buradan Okuyorum

  Hem iyi bir yazar hem de iyi bir okurla odanızda, balkonunuzda ya da evinizin verandasında sohbeti koyultmaya benziyor Ben Buradan Okuyorum’u okumak. Tim Parks, okurluk tecrübesini derinleştiren, kitaba dair algıların zeminini hareketlendiren çok güzel sorular soruyor, cevaplar veriyor, itirazlar ediyor kitap boyunca; kitabı, etrafında dönen dünyayla birlikte ele alıyor. Yazarın dünyasına da eğiliyor, onun piyasayla ilişkisini açık ediyor bir yazısında, bir diğerinde çeviriye sarıyor. Ustaca birbirine eklemlenen otuz yedi kısa yazının oluşturduğu zihin açıcı bir kitap Ben Buradan Okuyorum.

 • Babil'in Yorumu Kitap Evi

  Kocaman bir kütüphaneye atılan ilk adım, ertesinde buradaki kitaplara sahip olmanın hayalini getirmez mi çoğu zaman? İşte, bir anlığına bu hayalin gerçek olduğunu düşünün, on binlerce kitaba bir anda sahip olduğunuzu. Baş döndürücü bir duygu. Kitap Evi, yaşamını kitaplara, okumaya ve yazmaya hasreden Enis Batur’un tam da bu hayal üzerine kurduğu bir anlatı. Kütüphanelerden, yazarlardan, kitaplardan, kitaplardan ve yine kitaplardan bahsediyor Batur, okudukça büyüyen bir ateş yakıyor okurunun içinde.

 • Babil'in Yorumu Klasikleri Niçin Okumalı?

  Kitapları her seferinde okumak için satın almıyorsak da bir gün hepsini okuma hayali günün sonunda yine en büyük arzumuz oluyor. Yazık ki insan ömrü okunacak bunca kitabın yanında pek kısa. Klasikler, işte böyle zamanların kurtarıcısıdır; neticede edebiyat tarihine geçmişlerdir. Kötü eserler olmaları beklenmez. Bu da onları okumamız için bir sebep sözgelimi. Diğer sebepleri büyük usta Italo Calvino kendine has tarzıyla anlatıyor Klasikleri Niçin Okumalı?’da. Kimler yok ki Calvino’nun masasında: Homeros, Daniel Defoe, Stendhal, Tolstoy, Hemingway, Borges, Cesare Pavese ve daha niceleri.

 • Babil'in Yorumu Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti

  Yazarlığın dersleri var, öğretilebilen bir şey. Her yanda yaratıcı yazarlığa dair atölyeler bulmak da oldukça mümkün artık. Fakat iyi okurluk öteden beri otodidaktik bir mesele olageldi. Edebiyat tarihine geçmiş yazar ve eleştirmenlerin okurluk tecrübeleri bu yüzden bir hazineden farksız. Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti de Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi eşsiz hikâyelerin anlatıcısı Umberto Eco’nun Harvard Üniversitesi’nde verdiği altı konferans metninin bir araya getirilmiş hâli. Eco, Dönüşüm’den, Savaş ve Barış’tan, Kırmızı Şapkalı Kız’dan örneklerle romanda bakış açısı, zaman, gerçekçilik gibi meseleler üzerine düşünüyor ve metin, okur ile yazar arasında sessizce ve zımnen imzalanmış sözleşmeleri açık ediyor kitap boyunca.

 • Babil'in Yorumu Kağıt Ev

  Kitap sevgisinin boyutu kitaplardan bir ev inşa etmeye kadar varmış birinin yapamayacağı delilik yoktur. Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez’in Kâğıt Ev’i, Joseph Conrad’ın Gölge Hattı’nın peşinde kitap labirentinin dip köşelerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor okurunu. Sadece okumayı değil, kitaplara dair her şeyi seven tüm kitap âşıklarının elinden bırakamayacağı, birçok satırında kendi serüveninden izler bulacağı çılgın bir metin Kâğıt Ev.

 • Babil'in Yorumu Okuma Günlüğü

  İlgi çekici ve şenlikli bir fikrin doğurduğu bir eser bu. Alberto Manguel, öğrenince pek çoğumuzun yapmak isteyeceği şeyi yapıyor, okuduğu eserlerin bir günlüğünü tutuyor Okuma Günlüğü’nde. Ellisinden sonra karar veriyor ve ta çocukluğundan başlayarak yaşamında iz bırakmış kitapları yeniden okuyor, okuduğu zamanları da hatırlıyor bir anlamda; günlük olduğu kadar dünlük de denebilir bu yüzden. H.G Wells’ten Dr. Moreau’nun Adası’nı okuyor mesela, Don Quijote’yi, Tatar Çölü’nü, Yastıkname’yi okuyor ve bunlar hakkında yazıyor. Kitaplar, alıntılar, yazarlar ve hayat hakkında hoş bir sohbet bu, ayda bir kez Manguel’in kütüphanesinde gerçekleşen.

 • Babil'in Yorumu Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar

  Kitaplar, anlattıkları hikâyelerden çok daha fazlası aslına bakıldığında. Neticede kitap, üretilen, tüketilen ve dolayısıyla alınıp satılan bir meta. Yayıncılık da devasa bir piyasa bugün; kitapçılar bu piyasanın önemli bileşenlerinden biri. İsmail E. Erünsal, kitapçılığın, kitap ticaretinin geçmişine götürüyor okurunu Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar kitabıyla. Üç yüz yıla yayılan üç bin mahkeme defterini tarıyor; yüzlerce sahaf terekesine, arşiv belgelerine dayandırıyor araştırmasını ve kitabın, okurluğun, sahaflığın Osmanlı’daki öyküsünü anlatıyor. Osmanlı aydınlarının kütüphane kayıtlarına, hangi sahaflardan kitap satın aldıklarına ve çok daha fazlasına tanık oluyoruz kitap boyunca. Bir ömürlük emeğin neticesi olan bu çalışma, Osmanlı kültür tarihinin önemli ama az bilinen bir alanına yapılmış müthiş bir katkı.

 • Babil'in Yorumu Okuma Üzerine

  Proust tarafından kaleme alınan Kayıp Zamanın İzinde, edebiyat tarihinin en görkemli ve unutulmaz eserlerinin başında geliyor. Bu büyük klasiğin anlatıcısını bir okur olarak düşlemek bile başlı başına heyecan vericiyken onun okurluk deneyimini yine kendi kaleminden okumak ise bir edebiyatseverin kendisine vereceği en güzel hediyelerden biri. Okuma Üzerine, Marcel Proust’un insanın kitapla kurduğu ilişki üzerine düşündüğü kısacık bir metin, hatta karşılıklı bir sohbet. Bu büyük yazarın zihnine, kütüphanesine, çocukluğuna, okurluğuna tanık olmaksa bir ayrıcalık.

 • Babil'in Yorumu S / Z

  Balzac, insanlığa onlarca roman armağan etti. Bu romanlarla okurlarını yalnızca Fransız mahallelerine, evlerine, onların gündelik yaşamlarına götürmedi; iki binden fazla karakter de yarattı ki aralarında olmamız kaçınılmaz. Roland Barthes, bu bağlamda Balzac’ın Sarrasine’ini ele alıyor S/Z adlı eserinde. Fakat derinliki bir ele alış bu; Barthes yetmiş iki sayfalık eseri didik didik ediyor, altını üstüne getiriyor ve gerçek bir yakın okuma dersi veriyor.

 • Babil'in Yorumu Kağıt Yolunda

  Yüzlerce yıllık bir el yazmasını yahut tarihe geçmiş bir kitabın ilk baskısını -mesela Don Quijote’nin- elinizde tuttuğunuzu düşünün. Bir kitapsever için bu anın heyecanını tarif etmek hiç kolay değil. Çünkü iyi okur eşyanın hafızası olduğunu bilir; elinde tuttuğu baştan ayağa bir hikâyedir. Erik Orsenna da kâğıdın hikâyesini anlatıyor bize, onun insanlığın hafızasına nasıl ortak olduğundan bahsediyor. Bunu yaparken kupkuru bir tarih anlatısına maruz bırakmıyor okurunu, kâğıdın izinde bir dünya turuna çıkarıyor. Kâğıt, dolayısıyla kitap için minnetle çıkılmış bir geçmiş zaman yolculuğu Kâğıt Yolunda.

Babil.com