75 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!
OKUMA LİSTESİ Saz Çalmayan Tel Kadrini Ne Bilir

“İnsan ıstırabını dindirmek, bir şarkıyı kullanabilme olanağıyla bağlantılıdır” der bir Yunan atasözü. İlk çağlardan beri müziğin ruhun gıdası olduğuna inanıyoruz. Hatta fiziksel hastalıklar için bile asırlarca notalarda, makamlarda şifa aradık. Tüm bu tarihsel tecrübeden anlaşıldığı üzere, yaşamımızın temel parçalarından biri de müzik. Müziğin icrası kadar kökeni, metotları, türleri, sosyolojisi ve müzisyenlerin yaşamları üzerine ciddi bir literatür var. Dolayısıyla, nitelikli bir müzik dinleyicisi olmanın yolu biraz da kitaplardan geçiyor.

Hazırlayan: Harun Karaburç

9 Ürün Listeleniyor

 • Babil'in Yorumu Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıki Makamları

  Osmanlı-Türk musikisine mahsus ilk müzik teorisi kitabı olma özelliği taşıyan Kitabu‘ilmi’l-mûsıki ‘alâ vechi’l-hurûfât’ın şerh edildiği Kan Dolaşımı, Ameliyat ve Musıkî Makamları, klasik Türk müziğinin köklerini keşfetmek adına benzersiz bir kılavuz. Bu alandaki önemli ve özgün çalışmalarda imzası bulunan Prof. Dr. Cem Behar, Osmanlı-Türk musikisinin oluşum dönemine belgeler eşliğinde ışık tutan eseriyle, tarihte “Kantemiroğlu” olarak bilinen Demetrius Cantemir’in musiki dünyasına yaptığı eşsiz katkıyı da hatırlatıyor.

 • Babil'in Yorumu Müziği Boğan Gürültü

  Müzik sosyolojisi, Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmamış bir alan olsa da Güneş Ayas gibi sosyologlar bu eksikliği gidermek adına önemli çalışmalara imza atıyor. Müziği Boğan Gürültü de onlardan biri. Ayas’ın “İdeolojinin Kıskacındaki Musiki” alt başlığıyla kaleme aldığı kitap, Osmanlı döneminde toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren bir etken olan musikinin, Cumhuriyet’le birlikte ideolojik söylemin aracı haline getirildiğini iddia ediyor. Kültüre dair farklı yorumlarla birlikte giderek alevlenen musiki tartışmalarının bir özetini de sunan çalışma, güncel müzik tartışmalarının temelini anlamak adına da dikkat çekici.

 • Babil'in Yorumu Neşriyat-ı Musiki: Osmanlı Müziğini Okumak 1 - 2

  Klasik Türk müziği dinlerken aldığı keyfi onu okurken de yakalamak isteyenlerin başucu kitabı olabilecek nitelikteki Neşriyât-ı Mûsıki: Osmanlı Müziğini Okumak, bu müziğin geçmişteki izlerini takip ediyor. Gönül Paçacı Tunçay’ın uzun uğraşlar ve büyük bir özveriyle hazırladığı iki ciltlik eser; el yazması ve matbu notalara, güfte mecmualarına, biyografilere, konser programlarına varıncaya kadar her türlü malzemeyi muhteva ediyor. Yalnızca türün ilgililerinin değil, kültür tarihi meraklılarının da ilgiyle okuyacağı bir eser karşımızdaki.

 • Babil'in Yorumu Mozart in the Jungle

  Mozart in the Jungle için “klasik müzik dünyasının Gossip Girl’ü” demek yanlış olmaz. Kitap, isminden dolayı başta Mozart’la ilgili zannedilse de Amerikalı obua sanatçısı Blair Tindall’ın anılarından oluşuyor. Tindall, klasik müzik endüstrisinde yaşadıklarını cömertçe ortalığa saçarken, senfoni orkestralarında görev alan son derece şık giyimli hanım ve beylerin kirli çamaşırlarını da gün yüzüne çıkıyor. Müzik üzerine yazılmış kitapların genel çerçevesi düşünüldüğünde oldukça ayrıksı duran eser, bu özelliğiyle rakiplerinden rol çalmayı başarıyor.

 • Babil'in Yorumu Beethoven

  Ludwig van Beethoven, müzik tarihinin gelmiş geçmiş en etkileyici isimlerinden biri şüphesiz. Yaşamı da neredeyse eserleri kadar sıra dışı olan Alman bestecinin biyografisi bu yüzden ilgiyi hak ediyor. Aydın Büke’nin büyük bir emekle hazırladığı Beethoven, okura onun kişiliği hakkında detaylı bilgiler vermekle kalmıyor; dönemin koşullarını, çevresinde yaşanan olayları ve etrafındaki insanların da portrelerini çiziyor. Beethoven bilgimizin sadece 9. Senfoni’yle sınırlı kalmaması adına dikkate değer bir çalışma.

 • Babil'in Yorumu Antik Çağlardan Günümüze Müziğin Öyküsü

  Maria Lord ve John Snelson’ın ortaklaşa kaleme aldığı Antik Çağlardan Günümüze Müziğin Öyküsü’nü “müzikli bir zaman makinesi” olarak tarif etmek mümkün. Kitap, okurunu eski zamanlar ve coğrafyalar üzerinde gezintiye çıkarırken, kulağına hoş notalar fısıldamaktan da geri durmuyor. Tarihin büyük bestecileri, teorisyenleri, akımları hakkında geniş bilgi aktaran çalışma, müziğe ve müzik tarihine ilgisini ilerletmek isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir.

 • Babil'in Yorumu Makamdan Makama Geçki Örnekleri

  Günümüz Türk musikisinin duayen bestekârlarından Erol Deran, Makamdan Makama Geçki Örnekleri ile bu sanata gönül vermiş genç kuşak bestecilere çok değerli bir kılavuz armağan ediyor. Bu özel eseri okudukça, örnekleri dinledikçe ve notaların içinde gezindikçe Klasik Türk müziğinin yeni ufuk ve imkânlarını keşfediyorsunuz. Deran’ın geniş birikiminden süzülen çalışma, içeriğiyle bir nazariyat kitabının da ötesine geçerek müzik kitaplıklarının vazgeçilmezlerinden birine dönüşüyor.

 • Babil'in Yorumu Müzik Notları

  Araştırmacı yazar ve müzikolog Yalçın Çetinkaya, müziğin müzikten ibaret olmayan dünyasını anlatmak konusunda mahir bir isim. Çetinkaya’nın bu çerçevedeki yazılarından oluşan Müzik Notları da yazarının geniş perspektifinden dolayı okuruna farklı ufuklar çiziyor. Bu ufuklar bazen kadim geleneklere, bazen Osmanlı müziğine, bazen Batı tarihine, bazen Anadolu türkülerine, bazen de günümüzdeki hadiselere uzanıyor. Çetinkaya’nın müziğe dair fikirlerini duru bir üslupla yansıtan bu yazılar, yeni ve farklı bir müzik düşüncesinin inşasına katkı sunacak nitelikteler.

Babil.com