Babil.com
Kitleler Psikolojisi % 45indirim

Kitleler Psikolojisi

Gustave le Bon

Beyazıt Kitabevi Yayınları

11,11 TL 6,11 TL
 
0/5 (0 kişi)
5 iş gününde temin

Tartışmalar yaratmaya devam eden ve günümüzdeki olaylar üzerinde bile yorumlar yapabilmemize yardımcı olan bir kitap "Kitleler Psikolojisi".

İnsanlığın 19. yüzyıldan bu yana geçirmekte olduğu evreler düşünülürse bu kitabın yerinden de pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

Gustave Le Bon, kitleleri oluşturan bireylerin davranışlarındaki değişiklikleri ele alarak başladığı kitabında tümüyle bir toplumun içinde mevcut bulunan çeşitli kitle davranışlarını inceliyor.

"Le Bon kitlelerin yalnızca baskıcılığa ve güce taptığına; özgürlüğe burun kıvırdıklarına inanırdı. Haklı olup olmadığını öğreneceğimiz bir süreçten geçiyoruz."

- Sam Gerrans, RT News Op-Edge-Kasım 2015

"Gustave Le Bon'un 19. yüzyıldaki çetelerin çılgınlıklarını betimleyen teorisi, Fransız Devrimi'nden oldukça etkilenmişse de; günümüzde hala kalabalıkların davranışlarını en iyi anlatan görüş olarak saygı görmekte."

- Michael Bond, Slate Magazine-Mart 2015

"Bir psikolojik kitlenin en göze çarpan niteliği şudur:

Kitleyi oluşturan bireyler kimler olursa olsun, onların yaşama şekilleri, iş güçleri, karakterleri veyahut zekaları ister benzer, ister farklı olsun, kalabalık haline gelmiş olmaları onlara bir çeşit kolektif ruh aşılar. Aşılanan bu ruh onları, her biri tek başına bulunduklarında duyacaklarından, düşüneceklerinden, yapacaklarından tamamıyla başka şekilde hissettirir, düşündürür ve yaptırır.

Bazı düşünceler, bazı hisler ancak yığın halinde bireylerde kendini gösterir veya eylem alanına çıkar.

Psikolojik kitle, bir anlığına birbirleriyle kaynaşmış, değişik (hetetrojen) bileşenlerden toplanarak oluşmuş, geçici bir yaratık gibidir. Tıpkı vücur hücrelerinin birleşerek, bu hücrelerden her birinin sahip olduğu niteliklerden çok daha farklı nitelikler kazanmış canlı bir varlık meydana getirmesi gibi."

- Gustave Le Bon

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2016
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 179
Barkod : 9786058393424

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Ayşegül Yetik

Editör
Ahmet Caner Sönmez

Genel Yayın Yönetmeni
Aydın Yetik

Babil.com  
SU