Babil.com
Körlük % 35indirim

Körlük

1998 Nobel Edebiyat Ödülü

Jose Saramago

Can Yayınları

25,46 TL 16,55 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

'Körlük', 1998 yılı 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Portekizli yazar Jose Saramago'nun son yıllarda yazdığı en etkileyici kitap. Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşiyor. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır.

Bu körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm ahlaki değerleri yok etmeyi başarır. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Ayakta kalabilenler ancak güçlü olanlardır. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır.

Portekiz'in yaşayan en önemli yazarı olan Jose Saramago, bu çarpıcı romanında körlük olgusunu bir metafor olarak kullanmış, basit imgelere, sıradan sözcük oyunlarına başvurmadan, yoğun bir anlatımla, anlatıcının ve kahramanların konuşmalarını ortaklaşa bir monologa dönüştürerek, kurgunun evrenselleşebilmesi açısından kişilere ad vermeksizin liberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla yaratmıştır. Çağdaş dünya edebiyatının bu ünlü adının öteki yapıtlarını da yakında Can Yayınları arasında bulacaksınız.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2015
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 360
Barkod : 9789755109282

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Aykut Derman

Kapak Tasarım
Ayşe Çelem Design

Saramago'dan farklı bir kitap

saramago'nun doğanın kanunlarına meydan okuyan ve onların olmazsa olmaz şeylerden olduğunu gösteren kitaplarından biri daha. ya körlük bulaşıcı olsaydı ne olurdu, hiç düşündünüz mü? tavsiye ederim.

K
Kerim Azak  -   09.02.2016
:)

bu kitabı okurken çok midem bulandı açıkçası. ama cidden harika inşa edilmiş bir kitap kitaba alıştan sonra bırakmak zor oluyor.

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016
Mutlaka okunmalı

Saramago'yu Körlük ile tanıdım ve kalemine hayran kaldım. Müthiş bir edebi zekası olduğunu söyleyebilirim. Çünkü kitap çok ilginç ve bir o kadar da gizli pek çok ayrıntıya sahip. Örneğin 142. sayfanın son paragrafa geçmeden önceki cümlesine istemsiz bir şekilde takıldım ve bahsettiği tabloyu internetten araştırınca edindiğim bilgiler ışığında vardığım nokta şudur: Saramago tek seferde okunarak anlaşılacak bir yazar değil. Müthiş ustalıkla kurgulanmış bu eseri okumalısınız.

O
Osman Berat Kaya  -   02.02.2016
Saramago'dan alışıldık bir kitap

Kitapta büyük bir yenilik yok, her zamanki gibi harika. Saramago'dan müthiş bir hicivle sunulan harika tespitler var. Herkese gözüm kapalı tavsiye edeceğim gibi, "Görmek" adında ilişkili bir kitabın da olduğunu belirtmem gerek.

M
Mert Bahadır  -   23.06.2015
Babil.com  
ISEN