Küçük Adam Ne Oldu Sana?

Tükendi
Babil’in Yorumu

Tarih, I. Dünya Savaşı’ndan sonraki kırılmayı, ikincisine çıkan o korkunç yolu bütün çıplaklığıyla ortaya koymayı amaç edinse de edebiyat kadar çarpıcı bir gerçeklik inşa edebilmiş sayılmaz. Küçük Adam Ne Oldu Sana? bu cüretkâr iddiayı ispat edebilecek kuvvette bir eser. Alman edebiyatının en güçlü isimlerinden biri olan Hans Fallada, Nazizm kâbusunun çökmeye başladığı yılların Almanya’sında derin yoksulluğun pençesinde kıvranan, umutları bir bir söndüren işsizliğin ahlaki çözülmeyi de beraberinde getirerek bunalımını artırdığı halkın insan kalabilmek için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Fallada, inşa ettiği aşılması güç gerçeklikle 1930’lar Almanyasını okurunun avuçlarına bırakıveriyor; sıradan olanın da büyüleyici bir hikâyeye sahip olabileceğini gösteriyor maharetle. Küçük Adam Ne Oldu Sana? hacmiyle okurlarına uzun bir yolculuk vadediyor gibi görünse de soluksuz okunarak bir çırpıda bitiveren eşsiz bir eser.

Kitap Hakkında

“Fallada, yaşananları bu derece gerçekçi ve doğru bir şekilde, böylesi hayata yakınlıkla aktardığı için övgülerin en büyüğünü hak ediyor.”

Hermann Hesse

20. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Hans Fallada’yı dünya çapında üne kavuşturan, beyazperdeye uyarlanan 1932 tarihli Küçük Adam, Ne Oldu Sana?, sansürsüz haliyle okurla buluşuyor. Bir süre önce, Fallada’nın el yazmaları incelenerek, romanda aktarılan gerçekleri ve sert siyasi saptamaları bu kadar açık ve ayrıntılı biçimde yayınlamaya çekinen yayıncısı tarafından metne sansür uygulandığı tespit edilmişti. Fallada’nın “Nazi karşıtı faaliyet” suçlamasıyla bir süre hapsedilmesine de neden olan başyapıtı, 85 yıl sonra özgün haliyle ilk kez yayınlanıyor.

Roman, 2. Dünya Savaşı öncesinde, ekonominin çöküşüyle yoksulluğun arttığı ve Nazi rejiminin güç kazanmaya başladığı günlerde geçer. 1930’ların Almanya’sında hayata tutunmaya çalışan milyonlarca “küçük adam”dan biri olan Johannes Pinneberg, üç kişilik ailesine onuruyla bakabilmek için var gücüyle çalışmaktadır.

Gün geçtikçe güçleşen yaşam koşulları, onları neredeyse açlık sınırına kadar götürür. Pinneberg, hayat mücadelesinde her gün umudunu biraz daha yitirecektir. Nazizmin ayak seslerinin yaklaştığı bu ortamda, içinde duyduğu büyük öf ke, çaresizlik ve haksızlıklara karşı sesini yükseltemeyen bütün toplumların ortak duygusu olarak tarihe geçecektir.

“Yaşanan gerçeklere sadakati inanılmaz… Uzun zamandır Küçük Adam, Ne Oldu Sana?

Kadar ilgi çekici bir kitap okumadım.”

Thomas Mann

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  550
 • Yayınlanma Sayısı
  1
 • Ağırlık
  550
 • Boyutlar
  14 x 20
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlanma Tarihi
  1 / 2018
 • Barkod
  9786051852300
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç