ÜYE OL        GİRİŞ   
Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sumer’deki Kökeni % 30indirim

Kur’an İncil ve Tevrat’ın Sumer’deki Kökeni

Muazzez İlmiye Çığ

Kaynak Yayınları

19,00 TL 13,30 TL
Stoktan Teslim

Muazzez İlmiye Çığ, 1914 yılında Bursa'da doğdu. 1931'de İlkokul öğretmeni oldu ve Eskişehir'de 4,5 yıl öğretmen olarak çalıştı.

1936'da, yeni açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi. Fakültenin Sumeroloji, Hititoloji ve Arkeoloji bölümlerindeki eğitimini 1940 yılında tamamlayan Çığ, İstanbul Arkeoloji Müzelerine Çiviyazıları uzmanı olarak atandı. Müzede bulunan Sumer, Akad, Hitit dillerinde yazılmış 74 bin çiviyazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda bilimsel kitabı, makalesi yayımlandı. Muazzez İlmiye Çığ, Sumer kültürü üzerindeki çalışmalarını bugünde sürdürüyor.

Yazar bu kitapta, Sumer dini ve edebiyatından Yahudilik, Hrsitiyanlık ve Müslümanlığa; bu dinlerin kutsal kitaplarına ulaşan etkileri ve konuları, belgeleriyle ve karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.

Sumerliler, bu dinlerin çıkışından yüzlerce hatta binlerce yıl önce, siyasal yaşamlarını yitirmişlerdi. Ancak, Sumerliler, icat ettikleri ve istenileni yazacak biçimde geliştirdikleri yazılarıyla, Ortadoğu kavimlerini etkileri altına almışlar ve bu etki Batı dünyasına kadar uzanmıştır.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2018
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 144
Barkod : 9786058110717
bir giriş denemesi

Konuşma diliyle yazılmış bir çalışma. Okunması ve anlaşılması kolay. Önemli bir birikime yaslandığı açık. Bu eserin bir kapıyı açış, giriş mahiyetinde görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha kapsamlı, derinlikli çalışmaların yayımlanması umuduyla...

B
Barış Akkurt  -   18.02.2018
İNANÇ SİSTEMİ

Bilgi ve belgelere dayanan inanç sistemini sümerler itibari ile anlaşılır bir dil ile özetlemiş. Kısa ve sıkıcı olmayan bir kitap.

O
Oflaz Ben  -   12.10.2016
Aksu

Bilimselliği günlük bir dille birleştirmiş, bilimsel referanslara boğulmadan anlatmış konuyu üstat. Dünyadaki bütün mitolojilerin birbirleri ile benzer yönlerine değişmiş ve bunların kuşaktan kuşağa temeli aynı kalarak nasıl dine dönüştüğünü anlatmış. Dinin kökeninin nerede aranmasını gerektiğini çarpıcı bulgular ile yüze vuruyor...

O
Okan Aksu  -   01.04.2016
Babil.com