Babil.com
Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti % 40indirim

Kütüb-i Sitte’den Örneklerle Zayıf Hadis Rivayeti

Metodolojik Anlam ve Yorum

Ayşe Esra Ağırakça Şahyar

Akdem Yayınları

30,00 TL 18,00 TL
 
0/5 (0 kişi)
2 iş gününde temin

Pek çok kimse, ilk dönemlerden itibaren hadisçilerin zayıf hadisleri hemen imha etmek sureti ile sadece sahih hadisler ile uğraşmaları gerektiğini ileri sürmekte hadis kaynaklarında zayıf rivayetlerin yer almış olmasını hadis ilmi açısından karışıklığa neden olan bir problem olarak tasavvur etmektedir.

Bu çalışmada da 'hadisçilerin zayıf rivayetleri nakletmeleri' olgusunu tartışmak, bu sahada bir usulün mevcut olup olmadığını, varsa mahiyetini ve hadis usulünün genel amacına yani sahih hadisi belirlemeye katkısını tespit etmek hedeflemiştir. Bu bağlamda hadis imamlarının zayıf hadisleri rivayet edişi ile ilgili sebepler, amaçlar ve şartların tespiti esas alınmıştır. Bu tespitler esnasında da özellikle Kütüb-i sitte imamlarının konu ile ilgili yaklaşımları ve eserlerinde zayıf hadis nakletme yöntemleri üzerinde durulmuştur.

Zayıf hadis rivayet usulleri ile ilgili olarak belirlenenler göstermiştir ki, hadislerin çok sayıda tariki ile birlikte zayıf tariklerinin de toplanması veya rivayet edilmesi başarılı bir hadis münekkidi olmak için gerekli teknik donanımın bir parçasını oluşturmakta dolayısıyla yalnızca ehil olan kimsenin yapabileceği belirli amaçları ve şartları bulunan akademik bir faaliyet görüntüsü arz etmektedir.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2011
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 312
Barkod : 9786056194528

Katkıda Bulunanlar

Katkıda Bulunan (İçerik)
Ahmet Ağırakça

Babil.com  
ANDUIN