95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Lise Öğretmeni Pedersen’in Ülkemize Musallat Olan Büyük Siyasi Uyanışa Dair Anlatısı

0,0
0 değerlendirme
23,04 TL Bu alışverişten kazancınız: 12,96 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 05-06 Temmuz
Babil’in Yorumu

İskandinav ülkelerinin apolitikliği ve özgürlükçü atmosferleri öteden beri anlatılagelir. Bu sebeple, siyasi anlatıların edebiyatlarında yer tutmayacağı, tutsa bile okuru heyecanlandırmayacağı zannedilir. Dag Solstad, meselenin hiç de öyle olmadığını gösteriyor bu eseriyle. 1200’lerden beri Norveç’te herhangi bir iç savaşın yahut soykırımın yaşanmadığını, bu yönüyle de pek çok Avrupa ülkesinin yazgısını paylaşmadığını söyleyerek açtığı romanında, dünyanın en etkili siyasi ayaklanmalarından biri olan 68’ Hareketi’nin ve aynı dönemde Çin’de yaşanan siyasi uyanışın Norveç’te nasıl şaşırtıcı bir sonuç verdiğini kendi hâlinde bir lise öğretmeninin dönüşümüyle birlikte anlatıyor. Lise Öğretmeni Pedersen’in Ülkemize Musallat Olan Büyük Siyasi Uyanışa Dair Anlatısı, Solstad’ın keskin zekâsına eklemlenen gözlem yeteneği, okurunun merakına oynamasını bilen üslubu ve kendini sürekli hissettiren ironisiyle ilgiyi hak eden bir roman.

Kitap Hakkında

Çiçeği burnunda öğretmen Knut Pedersen ilk görev yeri olan taşra kasabasına geldiğinde, hayalleri aile kurmanın ve saygın bir öğretmen olarak sade bir hayat sürdürmenin ötesine uzanmaz. Ne var ki yıllardan 1968’dir ve dünyanın dört bir yanında esen değişim rüzgârı Norveç’in taşrasına da ulaşmıştır: Pedersen okulda yaşayacağı beklenmedik bir olaydan sonra gittikçe büyüyen bir siyasi harekete kapılacağından ve hayatını başka türlü amaçlara adayacağından habersizdir.
Dag Solstad Türkçedeki yolculuğuna Mahcubiyet ve Haysiyet’le unutulmaz bir başlangıç yapmış, okurlardan büyük ilgi görmüştü. Şimdiyse lise öğretmeni Pedersen’in şahsında bütün bir kuşağın hayallerini, dünyayı değiştirme arzusunu, mağlubiyetten sonraki şaşkınlığını ve iç hesaplaşmalarını bazen hüzün bazen mizahla, ama hep tutkuyla anlatıyor.

“Bütün söylentiler doğru çıktı: Solstad vazgeçilmez bir romancı.” - Charles Finch, New York Times Book Review

“Norveç’in tartışmasız en cesur ve en zeki yazarı.” - Per Petterson

“Solstad’ın dili, eski görünen yeni bir zarafetle parıldar ve taklit edilemeyen, enerji dolu, kendine özgü bir ışıltı yayar.” - Karl Ove Knausgaard

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  232
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Baskı sayısı
  2
 • Dil
  Türkçe
 • Barkod
  9789750846823
 • Basım tarihi
  Nisan 2022
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç