ÜYE OL        GİRİŞ   

Mai ve Siyah (Günümüz Türkçesiyle) % 40indirim

Mai ve Siyah (Günümüz Türkçesiyle)

Ahmet İhsan'ın Sunuşuyla

Halid Ziya Uşaklıgil

Can Yayınları

14,35 TL 8,61 TL
10 iş gününde temin

Halid Ziya’ya kadar, romancı muhayyilesiyle doğmuş tek muharririmiz yoktur. Hepsi roman veya hikaye yazmaya hevesli insanlardır.

- Ahmet Hamdi Tanpınar

Tereddütsüz söyleyeceğim ki yazdıklarımın hiçbirisini yazmamış olmak ihtimalini o kadar büyük bir hüzün duymayarak düşünebiliyorum. Fakat Mai ve Siyah için böyle değil! Onu yazmış olmak isterdim. Ve pek iyi etmişim ki yazmışım. Onun için, eksiklikten arınmıştır, baştan ayağa meziyettir demiyorum. Fakat onda hemen bütün ben varım, benim bir daha geri gelmeyecek olan emellerle, hülyalarla ve onların yanı başında hüsranlarla, elemlerle dolu olan gençliğim var. Hatta yalnız benim değil… Bütün gençler var... Memleketimin bedbaht gençliği var. Sizler varsınız...

- Halid Ziya Uşaklıgil

Kitap olarak ilk defa 1898’de basılan Mai ve Siyah’ın bu baskısı hazırlanırken Halid Ziya’nın romandaki düzenlemelerini de içeren 1938 baskısı esas alındı. Bu iki baskı karşılaştırılıp yıllardır süregelen hatalar tek tek saptandı. Açıklamalı notlarla ve ilk baskıdan görsellerle zenginleştirilen roman, yazarın üslubuna müdahale edilmeden günümüz Türkçesine uyarlandı. İlk defa okuyucuyla buluşmasının üzerinden yüz yılı aşkın zaman geçse de bu başyapıt, hala tefrikasına başlanıldığı günkü kadar yeni. O günden bugüne, ülkenin bütün kuşaklarınca okundu, tartışıldı, tekrar tekrar yorumlandı. Daha önemlisi, hep sevildi. Çünkü Mai ve Siyah, bizim romanımız.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Kasım 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 14,00 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 336
Barkod : 9789750731792

Kategoriler

Halid Ziya'nın "Mai"leri ve "Siyah"ları

Türk edebiyatının roman babası olarak bilinen Halid Ziya'nın Türk edebiyatındaki ilk teknik açıdan başarılı kitap olan Mai ve Siyah, Can Yayınları'nın "Günümüz Türkçesi" ile basılmasıyla daha bir anlaşılır ve sade hale gelmiş. Kitap hakkındaki görüşlerim ve önerilerim şunlar: Öneririm: -Halid Ziya'ya "Romanın Babası" denmesinin sebebini kitabı okurken anlıyorsunuz. Teknik açıdan başarılı ilk kitap olsa bile kendinden öncekilere romanlara göre çok başarılı. -Halid Ziya, betimleme yapmadığı bölümlerde olayı çarpıtmadan yalın ve doğru biçimde ilerliyor. Başarlı bir karakter hikayesi, Ahmet Cemil'in karakterine gerçekten başlanıyor ve onun düşüncelerine ortak olabiliyorsunuz. -"Günümüz Türkçe" adı altında orijinalden sapma gibi durumlar bu kitapta yok. Gayet güzel sadeleştirilmiş. Ve basılmış. Önermem: -Servet-i Fünun döneminin genel roman özelliklerine tam olarak uyduğu için Servet-i Fünun dönemi romanlarının genel özelliklerini bilenler veya o döneme ait başka kitap okumuş kişiler kolaylıkla sonunu tahmin edebilecektir. - Türk edebiyatından çok kitap okumayan kişiler bu kitabın yaptığı fazlaca uzun betimlemeler ve yeri yerine bir paragraf uzunluğundaki cümlelerden sıkılabilir.

B
Burak Ayyıldız  -   29.03.2018
Babil.com  
ISEN