Babil.com
Markethink Ya Da Farkethink % 35indirim

Markethink Ya Da Farkethink

Deneyimsel Pazarlama ve Duygusal Markalama

Uğur Batı

Kitap Kulübü

30,00 TL 19,50 TL
 
0/5 (0 kişi)
Tükendi

“Beylerbeyi’nin teşrifatından, Kuzguncuk’un haşeratından, Çengelköy’ün zerzevatından Allah korusun.”

Uğur Batı’nın çok satan Markethink ya da Farkethink kitabı, Kitap Kulübü sayesinde yeniden hayat buluyor. Ders kitabı haline gelen, birçok pazarlamacının başucu kitabı olan bu kitap, Kitap Kulübü farkıyla sizlerle.

Eski İstanbul’un bu çok bilinen sözünün bir hikayesi var. Eskilerden beri anlatıla gelir. Çengelköy hıyarı, boğazda birçok durağa uğrayarak giden Şirket-i Hayriye vapurlarının gecikmesine sebep olan zerzevat çeşidi olarak bilinirmiş.

Vapur, Beylerbeyi’ne gelince iskeledeki muhabbet şu şekilde olurmuş:
- Efendim buyurunuz!
- Amman efenim, siz buyurun!
- Kat’iyyen olmaz, önce siz!
- Peki, öyle olsun bu seferlik!

Derken, Çengelköy’e gelince, vapur hızla boşalır, vapur ahalisi meşhur Çengelköy hıyarından bir kilo almak için birbiriyle yarışırmış. Kuzguncuk’ta ise Beylerbeyi’nin tam aksine “önce sen bindin, ben bindim” gibi meselelerden doğan meydan kavgalarından vapur gecikirmiş. Sözün nedeni de buymuş.

Çengelköy hıyarı körpecik, çok lezzetli, enfes kokulu, diğer hıyarlara oranla boyu daha kısa olan, sert, tuza batırılıp çerez niyetine atıştırılan, harika bir sebzedir. Hıyarı enlemesine soyabilirsiniz ya da çizgili (pijamalı) olarak soyarsınız. Nasıl soyarsanız soyun, ısırdığınızda kütür kütür bir ses çıkmıyorsa, yolu Çengelköy’den geçmeyen bir hıyar satın almışsınızdır. Ayrıca Çengelköy hıyarı Haziranın 20’sinden Temmuzun 10’una kadar çıkar. Bu tarihler dışında Çengelköy’den geldi denilirse yine inanmamalısınız. Bir başka söylenti de bugün tek gerçek Çengelköy hıyarını, Hıyarcı Mustafa’nın yetiştirdiğine dairdir.

Çengelköy hıyarı gibi aynı zamanda tarihi ve popüler olan kaç tane sebze var ki ayrıca? Sadece saray sofralarında yer almakla kalmamış, Osmanlı padişahları da Çengelköy hıyarı gibi burunları olmasından gurur duyarlarmış. Biz onu ayrıca Banker Bilo filminde İlyas Salman tarafından övünerek satılıp, zabıta memuruna da bir tane ikram edilen hıyar çeşidi olarak tanıdık.

Kabakgiller familyasından tek yıllık bitki olan, 90 cins ve 750 türle, sebzeler içinde önemli bir yere sahip olan hıyar sebzesi, bir emtia olarak karşılık bulurken, Çengelköy hıyarının rahatlıkla deneyimsel bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Bu onu daha tercih edilen, yüksek parayla satın alınabilen, sadakati yüksek bir ürün haline getirmektedir. Çünkü bir deneyimden; tarihi, kökeni, yaşanmışlıkları ve hikâyesi olan bir nesneden bahsediyoruz. İstanbul’un efsaneleşmiş salatalığı, nam-ı diğer Çengelköy Bademi, tarihi bir semte adını veren gerçek bir değerdir. Her an global olmayı beklemektedir.

Düz hıyar 1TL, Çengelköy hıyarı 3TL. Sizce niçin daha fazla ödüyorsunuz?

Deneyim, pazarlama, perakendecilik ve trendler üzerine eşsiz bir okuma deneyimi!

- Harvard Business Review Türkiye

Deneyimsel pazarlama, duyusal markalama ve müşteri deneyiminin kusursuz birleşimi!

- The Bloomberg Businessweek Türkiye

Müşteri bilimi ve müşteri deneyimi hakkında ilham verici bir kitap mı arıyorsunuz?

- Grafik Tasarım

Deneyim tasarımı, yönetimi ve müşteri hakkında yenidünya tasarımı!

- Brand Map

 

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 16,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 340
Barkod : 9786056728501
Babil.com  
TOPRAK