95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Mezarımdan Yazıyorum

Memorias Postumas de Bras Cubas

0,0
0 değerlendirme
22,40 TL Bu alışverişten kazancınız: 17,60 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 26-28 Haziran
Babil’in Yorumu

Latin Amerika edebiyatı, yetiştirdiği büyük yazarlarla okurları her dönem etkilemeye devam etse de dünyanın geri kalanında derinlemesine keşfedilmiş sayılmaz. Machado De Assis gibi önemli isimler tam da bu yüzden yeterince tanınmıyor. Eserleriyle 19. yüzyılın ikinci yarısına damga vuran Brezilyalı romancının, anlatıcısı aracılığıyla “etini kemiren ilk kurda” ithaf ettiği Mezarımdan Yazıyorum, Assis’in başyapıtı şüphesiz. Kendisine âşık olan kadını reddeden, taparcasına sevdiği kadın tarafından da reddedilen Brás Cubas’ın “öldükten sonra” kaleme aldığı bir otobiyografi olan Mezarımdan Yazıyorum, şiirsel bir okuma keyfi vadediyor.

Kitap Hakkında

Her yaşam biriciktir. Her yaşam öyküsü de öyle... Brás Cubas'ınki ise biraz daha biriciktir.
Ne de olsa, Latin Amerika edebiyatının en iyi romanlarından birinin kahramanıdır. Üstelik kendi hayatını ölümünden sonra anlatan bir karakterdir Brás Cubas. Sıkıcılığı bu dünyada bırakmıştır. Kendi hayatını neşe kalemi ve hüzün mürekkebiyle yazar. Bazen okurdan içtenlikle özür diler, bazense onu erdem budalası olmakla suçlar. Bir yandan, hata bulmak için yanıp tutuşan eleştirmenle dalga geçer, diğer taraftan kendi kitabının -okurun pek de hoşuna gitmeyecek- kusurunu bizzat kendisi ifşa eder. Sadece öz yaşam öyküsü değil, "sahici bir öz yaşam öyküsü"dür anlatılan. Çünkü ölmüştür ve dünyevi küçük hesapları yoktur. Yaşarken geliştirdiği küçük fikirleri ve kuramları vardır: Hüzün giderici bir yakı, Pencerelerin Denkliği Yasası, Faydalar Kuramı, İnsan Basımları Kuramı, İnsan Sefaletinin Birliği, ruh jeolojisine bir nevi giriş, kadınların ve erkeklerin dalkavukluk etme biçimleri veya mezar taşı yazılarının felsefesi...

Kuşkusuz her klasik roman biriciktir. Latin Amerika edebiyatının başyapıtlarından Mezarımdan Yazıyorum ise biraz daha biriciktir.

"Ah benim patavatsız, kör cahil sevgilim, bizi dünyanın hâkimi kılan yeteneğimiz budur: Geçmişi yeniden kurmak. Böylece kanılarımızın değişkenliğini, sevgilerimizin beyhudeliğini kanıtlamış oluruz. Pascal, insanın düşünen bir kamış olduğunu söylemiş. Yanlış... İnsan düşünen bir dizgi hatasıdır. Hayatın her dönemi, bir öncekini düzelten yeni bir basımdır ve her dönem, bir sonraki tarafından düzeltilecektir; ta ki nihai basım yapılana kadar, ki yayımcı bu basımı kurtlara adamıştır."

"Assis, Latin Amerika'nın şimdiye dek çıkardığı en büyük yazar..."
-Susan Sontag

"Machado de Assis, bir çeşit mucize..."
-Harold Bloom

"Büyük bir ironi sanatçısı ve trajik bir komedyen..."
-Philip Roth

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  2
 • Sayfa sayısı
  269
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  229,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786056374326
 • Basım tarihi
  Ekim 2020
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 19,50cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç