Kitap Hakkında

Türkiye’nin doğal taşa odaklanmış ilk yayınevi olan STONELINE Yayınları’nın ikinci kitabı Mimarlar İçin Doğal Taş Rehberi yayımlandı. 
Mimarlar İçin Doğal Taş Rehberi, doğal taşın yapıda kullanımına yönelik seçim kararıyla başlayan sürece ilişkin temel bilgiye ihtiyaç duyan mimarlar, içmimarlar, mühendisler, doğal taş uygulayıcıları, akademisyen ve öğrenciler için bir başvuru kılavuzu olma niteliği taşıyor. 
“Hangi doğal taş nerede kullanılmalı?” sorusuna doğru cevabı vermeyi hedefleyen Mimarlar İçin Doğal Taş Rehberi’nin her bir bölümü, konusunda deneyimli mimar, akademisyen ve sektör uzmanlarınca kaleme alındı.

Doğal taşlar; yapılarda başlıca strüktür, döşeme ve kaplama elemanı olarak antik dönemden günümüze dek yaygın şekilde tercih edilen ve kullanılan en önemli yapı malzemesidir. 
Doğal taşlar; sahip olduğu zengin tür, renk ve desen çeşitliliğinin yanında dayanıklılığı ve uzun servis ömürleri sayesinde yapıların mimari ve estetik kimliğine önemli değerler katmaktadır. Kitap, tarihten gelen referanslarla bir yapı malzemesi olarak doğal taşın mimarideki kullanımına yönelik ihtiyaç duyulacak temel bilgileri aktarmayı amaçlıyor.

Mimarlar İçin Doğal Taş Rehberi’nde doğal taşın bloktan kaplamaya değin oluşum, üretim ve işlenme süreci; mimarlık tarihinde iz bırakmış önemli yapılar ve doğal taşın mimarlık tarihindeki yeri ve önemi; mimaride doğal taş seçim kriterleri; konuttan kamusal alana iç ve dış mekânda kullanım alanları; tasarım yöntem ve yapım ilkeleri; bozulma, temizlik ve koruma ilkeleri; sürdürülebilirlik açısından değerlendirilme yöntemleri ve ülkemizin doğal taş kaynaklarına ilişkin sayısal veriler ve daha fazlası uzmanlarınca kaleme alınmış metinler eşliğinde sunuluyor. “Doğal Taş Türleri” bölümünde ise yaygın olarak kullanılan farklı tür ve kökendeki doğal taşların örnekleri teknik özellikleriyle birlikte yer alıyor. Kitabın sonunda ise doğal taşlar ile ilgili teknik terimlerin açıklamalarını içeren kapsamlı bir sözlük yer alıyor. 

Dr. O. Serkan Angı’nın editörlüğünü, Cem Günübek’in grafik tasarımını üstlendiği kitapta, doğal taşın seçiminden kullanımına dair süreci anlatan bilgiler Dr. O. Serkan Angı, Doç. Dr. Demet Arslan Dinçay, Prof. Dr. Genco Berkin, Doç. Dr. Deniz Aslan, Prof. Dr. A. Nil Türkeri, Y. Mimar Canan Baş, Prof. Dr. Seden Acun Özgünler tarafından kaleme alındı. STONELINE Yapı Ürünleri uzman ekibinden Evren İyigönül ve Nuray Saatçioğlu Uygur da uygulama deneyimlerini okuyucuyla paylaşıyor. Kitabın sonunda Prof. Dr. Emin Çiftçi’nin hazırladığı doğal taşlarla ilgili teknik terimlerin açıklamalarını içeren kapsamlı bir sözlük de yer alıyor. 

Genel Yayın Yönetmenliği Mimar Gülçin İpek tarafından yürütülen STONELINE Yayınları, Mimarlar İçin Doğal Taş Rehberi’ni konuya atılmış bir ilk adım olarak değerlendiriyor ve bu çalışmanın gelecek yeni baskılarında ihtiyaçlar ve öneriler doğrultusunda eklenecek yeni başlıklarla sürekli güncellenip geliştirilerek doğal taş literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmasını hedefliyor.

1.000’e yakın fotoğraf ve teknik detay çiziminin eşlik ettiği metinleriyle kitap, mimarlıkta doğal taş kullanımına ilişkin olarak okuyucuyu bilgilendiriyor.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Yayınlanma Tarihi
  3 / 2023
 • Yayınlanma Sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  406
 • Ağırlık
  406
 • Boyutlar
  15 x 19
 • Cilt Tipi
  Ciltli
 • Kağıt Cinsi
  1. Hamur
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlandığı Konum
  Türkiye
 • Barkod
  9786057344717
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç