158,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 42,00 TL
1 Günde Temin

Kitap Hakkında

Genco Berkin tarafından başta mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj tasarımı öğrencileri olmak üzere, meslek hayatına yeni adım atan tasarımcı ve uygulamacılar düşünülerek hazırlanan Mimarlıkta Malzeme ve Detay YEM Yayın tarafından yayımlandı.

Kitap, geçtiğimiz yıl yine Genco Berkin tarafından hazırlanan ve büyük ilgi görerek çok kısa bir sürede temel başvuru kaynakları arasında yer alan İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay ile birlikte, YEM Yayın’ın “Malzeme ve Detay Dizisi”ni oluşturuyor.

Mimarlıkta Malzeme ve Detay’da, mimari tasarıma yönelik 40 farklı tasarım öğesi, hammaddenin işlenişi, malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken konular ve şantiyede uygulanabilecek en uygun detay çözümlemesi bir araya getirilerek özgün çizimler eşliğinde aktarılıyor.

Konular işlenirken, malzemelerin doğalarına uygun ve konumlandırılacakları ortama göre biçimlendirilmelerini sağlayan yöntemler ele alınıyor. Bazı malzemelerde biçimlendirmenin yanında üretim yöntemleri de sunuluyor. Benzer şekilde, geçmişten günümüze yapılagelmiş projelerin yanı sıra pragmatik detay çözümlemeleri örnek olarak veriliyor. Böylece tasarımcının, seçilmiş örnekleri yorumlayıp geliştirerek kendine özgü yeni çözümler geliştirmesine rehberlik ediliyor.

Mimari tasarım için gerekli olduğu düşünülen tüm tasarım parametreleri YAPI YERİ | YÖNLENME | MALZEME SEÇİMİ, TEMELLER, DÖŞEMELER, DÜŞEY SİRKÜLASYON, DUVARLAR, PENCERELER VE KAPILAR, ÇATILAR, TAŞIYICI SİSTEMLER bölümleri altında yer seçiminden peyzaj tasarımına, betonarme sömelden çelik merdivene, dilatasyondan trombe duvarına, ekseninden kaçık kapıdan üzerinde gezilebilir terasa kadar uzanan çok geniş bir perspektifte ele alınıyor.

Mimarlıkta Malzeme ve Detay’da, özellikle genç tasarımcılara, detay ve malzeme ekseninde, tasarım sürecini destekleyecek eksiksiz bir donanım kazandırma hedefiyle bir mimarın, tasarımcının, tasarımdan uygulamaya ihtiyacı olan tüm veriler, özenle hazırlanmış çizimler aracılığıyla yalın ve kolay anlaşılabilir bir biçimde aktarılıyor.

Genco Berkin kitabı hazırlama gerekçesini ve çalışmanın içeriğini şöyle özetliyor:
“Mimari tasarımda malzeme ve detay ikilisi tüm projenin çözüm unsurlarını oluşturur. Tasarım problemleri ister işlevden (mimari programdan), ister yerden (arsa) kaynaklansın, mimar kullanacağı enstrümanlar ile değer üretebilecek bir çözüm getirmelidir. Mimari tasarımın kavramsal boyutunun malzemede veya detayda ortaya çıkması halinde mekân ile kurulan bağ daha da güçlenecek ve architectura magna gerçekleşecektir.
Her yapı, uyumlu bir şekilde düzenlenmiş ve yeteri kadar elemanın birleşmesiyle oluşan, parçalı bütünler sistemi olarak düşünülmelidir. Mimarlar, yapılarında uyguladıkları malzemeler ile fiziksel ve kimyasal oluşumları gözümüzün önüne sererken, detay çözümlemesi ile bu oluşumları bir arada tutmanın sürdürülebilirliğinin mücadelesini verirler. Uygulanan her işlem, yapı sistemini yapaylaşan çevre konumuna doğru yönlendirecektir ancak mimar bu noktada malzemenin doğasını en doğal haliyle ortaya koymak durumundadır. Unutulmamalıdır ki aslında yapılan her uygulama insanın konforunu artırma adınadır. Çünkü insan sağlığı yapay ortamlardan olumsuz etkilenmektedir…

Bu kitabın bölümleri bir mimarlık öğrencisi için temelden çatıya kadar uzanan geniş bir yelpazede malzeme seçimi ve detay tasarımında rehber oluşturacak nitelikte ve düzende kurgulanmıştır. Kitapta bir mimarlık öğrencisinin mutlak surette idrak etmesi gereken konuları, her bölümde açıklayıcı özgün çizimlerle anlatılan teorik bilgiler halinde düzenleyip yerleştirdik. Bununla birlikte, neredeyse her konuda, tipolojik çizimlerin yanı sıra bu anlatımı destekleyen ve uygulanmış örneklerden oluşan, öncü mimarların eserlerindeki detay çözümlemelerini ekledik. İzlenen yöntemde yapı elemanının en yalın hali ile ve bir mimar tarafından gerçek hayatta nasıl kullanıldığını gösteren görseller bir arada verilmeye çalışılmıştır. Böylece genç mimar adayı, mimarın iki ayrı yapı elemanını (örneğin: güneş kırıcı ve mulyon) birleştirmesi ile oluşan özel tasarımı daha kolay anlayacak ve bilgi dağarcığını bu doğrultuda geliştirecektir.

Mimarlık öğrencisi bu kitaptaki bilgilerle yetinmeyip farklı kaynaklardaki bilgileri de mutlaka dağarcığına dahil etmelidir. Mimar adayları öncelikle kendilerini hammaddenin temini, işlenmesi ve yapım (konstrüksiyon) konusunda geliştirmekle mükelleftirler. Bu bilgiler ışığında malzeme ve detay çözümlemeleri belli bir seviyeye ulaşabilir. Mimarlıktaki parametreler sürekli devingen olduğundan dolayı mimarlık öğrencileri araştırmacı bir ruh ile hareket etmek ve bilgilerini güncellemek durumundadırlar. Her gün yeni bir malzemenin kullanıma sunulduğu bir ortamda bu kitap da her basımda kendini yenileyecek ve çağa ayak uyduracaktır...”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  124
 • Ağırlık
  124
 • Boyutlar
  20 x 25
 • Cilt Tipi
  Ciltsiz
 • Kağıt Cinsi
  2. Hamur
 • Yayınlandığı Konum
 • Cep Boy
  Hayır
 • Yayınlanma Sayısı
  2
 • Yayınlanma Tarihi
  4 / 2023
 • Barkod
  9786257008150
   Babil.com
   Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç