Müslüman Dünyada Medeniyet Tartışmaları

Çağdaş Düşüncede İslam ve Modernite

3,0
1 değerlendirme
51,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 17,00 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 11-15 Ağustos

Kitap Hakkında

Doğuşundan bu yana Medeniyet kavramı "öteki" ile karşılaşma çerçevesinde tanımlandı. Karşı kavramlar olarak vahşilik ve barbarlık ise, diğer toplumları "uygarlaştırmak" için şiddet uygulamanın bir gerekçesine dönüştü. Müslüman toplumlarda medeniyet, zamanla sömürgecilerin ve onların yerel muadillerinin dayattığı bir hayat tarzı olan modernleşme ile eş anlamlı hale geldi. Bununla birlikte, bu eserde vurgulandığı gibi, Batılı olmayan toplumların moderniteye direnişi veya onu kabulü homojen olmamıştır ve "ötekileştirme" de tek yönlü değildir. Şarkiyatçı söylem İslami Doğu'yu egzotik, baştan çıkarıcı ve evcilleşmemiş bir "öteki" olarak tasvir etmişse de buna karşılık gelen garbiyatçılık da Batı'yı ruhsuz, mekanik bir "öteki" olarak klişeleştirmiştir.

Avrupalı düşünürler, ötekileştirme ekseninde medeniyetin sınırlarını sürekli tahkim etmiştir. Müslüman toplumların medeniyet düşüncesiyle karşılaşması da bu karşıtlık çerçevesinde gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Müslüman toplumlarda Batılı medeniyet kavramına karşı üç ana yaklaşım ortaya çıkmıştır: Medeniyeti tamamen reddeden tutucu yaklaşım, Batı medeniyetini sorgusuz sualsiz kabul eden modernist yaklaşım ve modernliği İslami mirasın eleştirel merceğinden geçirerek benimsemeyi amaçlayan ıslahçı yaklaşım. İslam medeniyetinin doğası, tarihi ve geleceği ile ilgili tartışmalar bu üç görüş bağlamında formüle edilmiştir. Bu bağlamda sosyal teorideki yerleşik önyargılara meydan okuyan bu kitapta, Avrupamerkezci medeniyet anlayışı sorgulanırken aynı zamanda modernleşme, küreselleşme ve medeniyet tartışmalarının geleceğine bir ışık tutulmaktadır.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  491
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  491,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786257312356
 • Basım tarihi
  Temmuz 2021
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • Deniz Aras

  27 Ekim 2021, Çarşamba

  1. Literatürün en sıkıcı konularından birinin incelendiği bir kitap. Neden geri kaldık, medeniyet nedir, kime göre medeniyet, öteki olmayı kim tanımlıyor, neye göre tanımlıyor… Bitmeyen sorular, 16. yüzyıldan beri bitmeyen bir tartışma bu. Her yazmaya başlayan yeni bir soluk getireceğine dair bir iddiayla yazmaya başlıyor ama tek bir yeni bir şey yok. Lütfi Sunar da tartışmaları yinelemenin ötesine geçememiş. Belli ki bu tartışmaların bir sonu yok, bir çözümü yok. Akışı okuyup buna göre vaziyet almak bazı bedeller gerektiriyor, herkes bir teori paketini sırtını yaslamış konuşuyor ama kimsenin bu bedelleri göze alacak cesareti yok. Hülasa mezkur teorik tartışmaların olduğu literatüre +1 olmaktan öteye gidemeyecek bir çalışma.

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç