95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Müziği Boğan Gürültü

İdeolojinin Kıskacında Musiki

0,0
0 değerlendirme
51,20 TL
2 iş gününde temin Standart Teslimat : 18-19 Mayıs
Babil’in Yorumu

Müzik sosyolojisi, Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmamış bir alan olsa da Güneş Ayas gibi sosyologlar bu eksikliği gidermek adına önemli çalışmalara imza atıyor. Müziği Boğan Gürültü de onlardan biri. Ayas’ın “İdeolojinin Kıskacındaki Musiki” alt başlığıyla kaleme aldığı kitap, Osmanlı döneminde toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren bir etken olan musikinin, Cumhuriyet’le birlikte ideolojik söylemin aracı haline getirildiğini iddia ediyor. Kültüre dair farklı yorumlarla birlikte giderek alevlenen musiki tartışmalarının bir özetini de sunan çalışma, güncel müzik tartışmalarının temelini anlamak adına da dikkat çekici.

Kitap Hakkında

Osmanlı'nın son döneminden günümüze “Türk musikisi” tartışmalarının zengin bir materyale dayanan geniş bir panoraması ve yorumu.

Tarihyazımında "uzun yüzyıl" kavramına aşinayız, ancak bu uzun yüzyılın  daha da uzun olabileceğini, bitmek bilmeyebileceğini bugünkü tartışmalarımızdan hareketle daha iyi anlıyoruz.
Güneş Ayas, Müziği Boğan Gürültü adlı çalışmasıyla, Osmanlı toplumunda geniş bir sosyal zemine yayılan ve çoğu zaman birleştirici bir vazife gören, hatta farklı dinlere mensup insanların birlikte icra ettiği “musiki”nin, özellikle Cumhuriyet’le birlikte ideolojik bir söylemin parçası haline geldiğini, yeniden tanımlama girişimleri arasında Doğu-Batı-Türklük üçgeninde kimliğini yitirdiğini, suların nispeten durulmasının ümit edildiği yıllarda ise Zeki Müren gibi ikonik bir ismin kariyerinin de gösterdiği gibi yüksek kültür-popüler kültür tartışmalarının ortasında kaldığını ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor.

"Şehrin kültür hayatının ayrılmaz bir parçası olan Osmanlı müziği, Osmanlı şehir toplumunu yatay ve dikey olarak birleştiren bir üst kültür diliyken, nasıl oldu da önce bir problem haline geldi, sonra da adım adım merkezdeki yerini kaybetti? Osmanlı-Türk müziği... çoğu zaman müziğin kendisiyle hiç ilgisi olmayan siyasal gündemlere hizmet eden bir ideolojik tartışma konusu haline geldi. Öyle dönemler oldu ki, bu müzik, icracıları ve dinleyicileriyle değil, savunucuları ve düşmanlarıyla anılır oldu... İdeolojinin kıskacında müziğin sesi duyulmaz oldu.”

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  1
 • Sayfa sayısı
  352
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  352,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786053758983
 • Basım tarihi
  Ocak 2019
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com