ÜYE OL        GİRİŞ   
Nesneler Sistemi % 45indirim

Nesneler Sistemi

Le Systeme Des Objets

Jean Baudrillard

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

23,15 TL 12,73 TL
Tükendi

İnsanlar her zaman satın almış, sahip olmuş, zevk almış ve para harcamışlardır. Ancak bütün bunları yaptıkları için "tüketici" olarak nitelendirilmemişlerdi. İlkel toplumlara özgü şölenler, feodal senyörün cömertliği, XIX. yüzyıl burjuvasının lüks harcamaları, tüketim denilen alanın dışında kalan konulardı. Tüketimin çağdaş toplum için geçerli bir terim olmasının nedeni, daha güzel ve daha çok yemek yememiz, daha çok imge görüp mesaj okumamız, daha çok ev eşyası ve ıvır zıvır sahibi olmamız değildir. Tüketim toplumunda tüketimin kendisi bizatihi bir gereksinim haline gelmiştir. İnsan artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor. Jean Baudrillard bu kitabında tüketim toplumunun mekanizmalarını ve onun nesneler sistemini çözümlemeye çalışıyor.

Jean Baudrillard (1929-2007) postyapısalcı felsefe ve postmodernizm üzerine çalışmalarıyla ünlenmiş bir düşünürdür. Sorbonne Üniversitesi'nde Almanca okudu. Mezun olduktan sonra bir süre eğitim kurumlarında Almanca öğretti. 1950-1960’lar arasındaki dönemde, Cezayir sorunu yaşamını ve düşüncesini fazlasıyla etkiledi. Almanca öğrettiği bu dönemde sosyoloji dalındaki doktora tezine de devam etti. 1966’da doktora tezini bitirdi. Eyül 1966’da Université de Paris-X Nanterre’de asistan oldu. 1968'deki öğrenci eylemlerinin etkisinde kaldı, Yapısal Marksizm ve medya teorileriyle ilgilendi. 1972’de aynı üniversitede profesör olarak sosyoloji öğretmeye başladı. 1987’den 1990’a kadar Université de Paris-IX Dauphine’de görev aldı. Çok sayıda önemli esere imza atmıştır.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2014
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Fransızca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 247
Barkod : 9786054238200

Katkıda Bulunanlar

Güzel ve faydalı bir kitap

Tüketimi fizyolojik olarak gerçekleştirmediğimiz gerçeği ile kitapta da söylendiği üzere insan artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor hale gelmiştir.

G
Gülnihal Topay  -   21.03.2016
Güzel ve faydalı bir kitap

Tüketimi fizyolojik olarak gerçekleştirmediğimiz gerçeği ile kitapta da söylendiği üzere insan artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor hale gelmiştir.

G
Gülnihal Topay  -   21.03.2016
Babil.com  
ISEN