Orta Çağ’ın Büyük Dâhisi: Cezeri

0,0
0 değerlendirme
66,00 TL Bu alışverişten kazancınız: 34,00 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 03-06 Aralık

Kitap Hakkında

BUNDAN TAM 800 YIL ÖNCE BU TOPRAKLARDA DÜNYANIN EN BÜYÜK DÂHİLERİNDEN BİRİNİN YAŞADIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Olağanüstü makineler icat eden bu adamın ismi Cezeri’ydi. Cezeri, geçmişin bilgisi ile geleceği inşa eden büyük bir mühendis, sanatçı, dâhi ve aydınlanma adamıydı. Görenleri hayrete düşüren insansı robotlar yaptı. Şifresi çözülemeyen kilitler tasarladı. Masal anlatan makineler, gökleri ayağımıza getiren muhteşem saatler üretti. Bugün kullandığımız pek çok teknolojinin temelini atan bu büyük dehâ, mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturdu. Peki, tüm bunları nasıl yaptı? Daha önemlisi, biz de böyle şeyler yapabilir miyiz? Tüm bu soruların cevabını, Cezeri’nin yaşamını, bilime katkısını ve felsefesini renkli ve masalsı bir dille anlatan bu kitapta bulacaksınız.

------

Kitap içeriğinden alıntı:

- Cezeri’nin saatleri hem zamanın ölçümü konusunda ileri bir teknikle çalışıyordu hem de üstün birer sanat eseriydi. Bu saatler sadece zamanın geçişini hassas bir şekilde göstermekle kalmıyor, hepsi birer hikâye anlatıyordu. Ünlü Filli Su Saati de bunlardan biriydi, âdeta bir masal anlatıyordu.

 

- Güneş, yıldızlar, gezegenler döner durur; Saatler, günler, yıllar geçer ve bizim gökyüzündeki güzel ve büyük saatimiz çalışır. Eskiden insanlar zamanı anlamak için gökyüzüne bakıyorlardı. Cezeri, yaptığı su saatleri ile zamanı Güneş’ten bağımsız olarak eşit saat biçiminde ölçmeyi başarmıştı fakat aklında bir şey daha vardı; Aynı zamanda güneş saatini de su ile ölçmek istiyordu.

 

- Binbir Gece Masalları’nı bilir misiniz? Cezeri’nin yaşadığı coğrafyada masallar çok önemliydi ve en çok da geceleri anlatılırdı. Cezeri masalcı bir mühendisti. Tabii insan masalı bu kadar sevince haliyle gecelere de âşık olur, değil mi? İşte onun gecelere ne kadar âşık olduğunu gösteren mumlu saatleri göreceğiz şimdi...

 

- Cezeri, hikâye anlatmayı sevdiği kadar insanları güldürmeyi ve şaşırtmayı da seviyordu. Tüm makinelerinde ince bir mizah anlayışı görebilirsiniz. Cezeri’nin Sultan’ın özel davetlerini daha görkemli kılmak için geliştirdiği makineler, mühendislik ve mizah bir araya geldiğinde dünyayı nasıl güzel bir sahneye çevirebileceğimizi gösteriyor.

 

- Cezeri etrafındaki her şeyin bir makine gibi çalıştığını anlamıştı. Ona göre insan da hareketlerini mekanik bilimine göre gerçekleştiren bir makineydi. Eğer insanlar makineler gibiyse, makineler de insanlar gibi olabilirdi. En azından benzeyebilirdi. İşte bir robot yapma fikri, Cezeri’nin zihninde böyle doğdu.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Sayfa sayısı
  152
 • Kağıt cinsi adı
  Kuşe
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Baskı sayısı
  1
 • Barkod
  9786057360069
 • Basım tarihi
  Kasım 2022
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  13,50cm x 21,00cm

Öne Çıkan Yorumlar

 • ali aydın

  17 Kasım 2022, Perşembe

  1. Bu kitapta açıklanan makine ve araçların her biri önemli bir icat olmakla birlikte, kitabın kendisi de sanat değeri olan renkli resimleri ve masalsı anlatım tarzıyla çocuklar için başlı başına önemli bir sanat eseri

  2. Devamını Oku
Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç