95 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Bedava!

Osmanlı Askeri Tarihi

A Military History of the Ottomans from Osman to Ataturk

0,0
0 değerlendirme
27,30 TL Bu alışverişten kazancınız: 14,70 TL
Stoktan Hemen Teslim Standart Teslimat : 26-30 Mayıs
Babil’in Yorumu

Askeri tarih alanının en parlak isimlerinden ikisinin, Edward J. Erickson ve Mesut Uyar’ın incelikli ve yoğun çabasıyla ortaya çıkan Osmanlı Askeri Tarihi, dünya tarihine geçmiş bir ordunun altı yüz yıllık geçmişini her merhalesiyle aktarıyor okuruna. Yalnızca teşkilat düzeyindeki değişimlerle sınırlı kalmıyor eser; kıyaslar yapıyor, kurumsal yapının geçirdiği dönüşümlere eğiliyor ve böylece kayda değer bir katkı yapıyor alanına. Osmanlıların Orta Asya’daki atalarından kalan askeri mirasından bahisle açılan eser; Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetheden ordu düzeninden II. Viyana Kuşatması’na, 19. yüzyıl başındaki Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Çanakkale Zaferi’ne dek devasa bir alanı kat ediyor. Bu yönüyle Osmanlı tarihine, özellikle de modernleşme hikâyesine başka bir açıdan bakmaya olanak sağlıyor ve alanın ilgilileri için keyifle okunan bütünlüklü bir başvuru kaynağı olma özelliği taşıyor.

Kitap Hakkında

Modern dünya tarihinde, özellikle de Ortadoğu ve Avrupa söz konusu olduğunda, Osmanlı askeri gücü özel bir yer işgal eder. 14. yüzyılın başından 17. yüzyılın ortasına dek dünyadaki en yetkin askeri aygıt olan Osmanlı ordusu askeri kurumların, teşkilatlanma usullerinin, teknolojinin ve taktiklerin gelişiminde başı çekti. Bu tarihten sonra, Batı silahlı kuvvetlerinin üstünlüğü ele geçirmeleriyle önemi nispeten azalsa da, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıldığı 1918’e kadar güçler dengesinde hesaba katılması gereken ciddi bir kuvvet olmayı sürdürdü. Osmanlı askeriyesi, tipik bir göçebe fatihler topluluğu sıfatıyla atlı okçu kuvveti olarak başladığı uzun yaşamında sürekli bir gelişim ve değişim sergilemiştir.

Askeri tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınan iki önemli akademisyenin, Mesut Uyar ve Edward J. Erickson’ın da bu çalışması, Osmanlı ordusunun kuruluşundan dünyanın ilk profesyonel askeri kurumu haline dönüşümünü Osmanlıların perspektifinden takip ediyor. 14. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar ordunun geçirdiği gerek teşkilat düzeyindeki, gerekse entelektüel ve kurumsal değişimler bir bütün halinde incelenirken, ordunun giderek askeri çerçevenin dışına çıkan bir rol üstlenmesinin siyasi tarihi de modernleşme süreciyle birlikte incelemeye dahil ediliyor.

Osmanlı Askeri Tarihi Osman Bey’den Mustafa Kemal Atatürk’e kadar uzanan 600 yıllık bu öyküyü berrak ve açık bir üslup ile okuyucuya sunuyor. 50’yi aşkın resim ve harita da temel bir başvuru kaynağı olan metne eşlik ediyor.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  3
 • Sayfa sayısı
  673
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  673,00
 • Cilt durumu
  Ciltsiz
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786053322818
 • Basım tarihi
  Mart 2020
 • Boyutlar
  16,00cm x 24,00cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com