ÜYE OL        GİRİŞ   
Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet % 40indirim

Osmanlı'da Devlet, Hukuk ve Adalet

Halil İnalcık

Kronik Kitap

28,00 TL 16,80 TL
Stoktan Teslim

Milletleri millet yapan tarihleri ve kültürleridir. Tarihsiz bir millet, kişiliğini kaybetmiş bireye benzer. Bu kitabı okuyanlar umuyoruz ki, Osmanlı Devlet-i ‘Aliyye’sinin (İmparatorluğunun) birçok millet ve dini, altı yüz yıl nasıl bir arada tuttuğunu ve nasıl idare ettiğini öğrenmiş olacaklar. Halil İnalcık Altı asır boyunca egemenliğini devlet, hukuk, adalet anlayışıyla sağlayan Osmanlılar, iktidarlarını ise kanun ile ahlak dengesiyle ayakta tutmuşlardır. Batı kaynaklarında Osmanlı halkından herhangi bir kimsenin hükümdarı bile dava edebileceğinden övgüyle bahsedilmiştir. Öte yandan bürokratlar ise hükümdarın asli prensipleri ezip geçmesi karşısında onu tahtından edebilmişlerdir. Hem Osmanlıları "Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye" yapan hem de "Devlet-i Ebed-müddet" sözünü slogan olmaktan kalıcı bir mekanizma haline getiren düşünce, din ve devletin selameti adına devlet-hukuk-adalet güçlerinin bir direnç unsuru olarak daima bir arada yaşamış ve yaşatılmış olmasıdır. Tarih yazıcılığında çığır açmış olan Halil İnalcık, Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adâlet kitabında devlet anlayışı, kanun rejimi, kanunların uygulanış biçimi ve adalet yöntemleri üzerine araştırmalarını bir araya getiriyor. Okuyucular kitabı bitirdiklerinde, Osmanlı Devleti’nin birçok millet ve dini altı asır nasıl bir arada tutup idare ettiğini en orijinal bilgiler eşliğinde öğrenmiş olacaklar.

Kitap Özellikleri

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 288
Barkod : 9786058301122
Bir başyapıt

Halil İnalcık'ın yazdığı metinlerin akıcılığı ve anlaşılırlığı ile okunması en kolay kitaplarından biridir. Çok önemli, kaynak niteliğinde bir eser. İnalcık hoca bu kitabında Osmanlı İmparatorluğu'nun başarısının ardındaki neden konusundaki, en önemli teorilerden birini ortaya çıkarmış. Aynı zamanda eleştiri muhakeme de söz konusu..

A
Ahmet Çağıran  -   17.08.2017
Beğenmedim

Her ne kadar Hukuk Fakültesi öğrencisi olsam, Tarih'e Osmanlı'ya ilgi duysam da kitabı başarısız buldum. Kendi görüşlerini destekleme gayesinde. Kitabın dili de çok sıkıcı.

A
Ali Okur  -   08.02.2017
Babil.com