Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar

0,0
0 değerlendirme
Tükendi
Babil’in Yorumu

Kitaplar, anlattıkları hikâyelerden çok daha fazlası aslına bakıldığında. Neticede kitap, üretilen, tüketilen ve dolayısıyla alınıp satılan bir meta. Yayıncılık da devasa bir piyasa bugün; kitapçılar bu piyasanın önemli bileşenlerinden biri. İsmail E. Erünsal, kitapçılığın, kitap ticaretinin geçmişine götürüyor okurunu Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar kitabıyla. Üç yüz yıla yayılan üç bin mahkeme defterini tarıyor; yüzlerce sahaf terekesine, arşiv belgelerine dayandırıyor araştırmasını ve kitabın, okurluğun, sahaflığın Osmanlı’daki öyküsünü anlatıyor. Osmanlı aydınlarının kütüphane kayıtlarına, hangi sahaflardan kitap satın aldıklarına ve çok daha fazlasına tanık oluyoruz kitap boyunca. Bir ömürlük emeğin neticesi olan bu çalışma, Osmanlı kültür tarihinin önemli ama az bilinen bir alanına yapılmış müthiş bir katkı.

Kitap Hakkında

Türkiye’de kültür ve edebiyat tarihi alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, çok uzun yıllar üzerinde çalıştığı bu eserinde, orijinal ve el değmemiş sayısız arşiv malzemesi kullanmıştır. 1604-1909 tarihleri arasında, başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Edirne’ye ait 3000 civarında mahkeme defterinin taranmasıyla elde edilen 200’e yakın sahaf terekesi yanında birçok arşiv vesikası da kullanılarak Osmanlı dönemindeki sahaflık ve kitap ticareti aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Osmanlı sahaflığının 16. yüzyıldan itibaren yaklaşık dört asırlık tarihini inceleyen bu eser, sahaflığın Ortaçağ İslâm dünyasındaki yerini ve Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşadığı gelişme sürecini derinlemesine inceleyen ilk monografik çalışmadır. Müstakil bir meslek grubu olarak sahaflığı ilk defa ele alan bu çalışma, bünyesinde bir meslek grubu için yapılan ilk indeks denemesini de barındırmaktadır.

Osmanlı kültür hayatında sahafların yeri, sahafların kitap temin etme süreçleri, zengin bir esnaf kolu olarak sahafların ekonomik durumları, sahafların müşterileri, kitap fiyatları, kitap müzayedeleri, kitap kültürünün oluşmasında ve yaygınlaşmasında sahafların yanı sıra hattat, müstensih ve mücellidlerin rolleri, yabancılara kitap satışı gibi konuları ele alan bu kitap, Osmanlı’nın 400 yıllık karanlık kitap tarihine ışık tutmuş, kültür tarihimizin çok önemli bir eksikliğini ortadan kaldırmıştır.

Osmanlılarda Sahaflık ve Sahaflar, kitap üretimi, kitap piyasası, kitap ticareti, ne tür kitaplar okunduğu, okuma kültürü, sahaflık mesleğini icra edenlerin ticari ve sosyal hayatları ile Osmanlı entelektüel tarihi hakkındaki sınırlı bilgilerimizi zenginleştirmiş, İslâm dünyası ve özellikle Osmanlı kültür tarihi alanında bugüne kadar bilinen birçok hükmün de değişmesini sağlamıştır. Osmanlıların okuma alışkanlıkları olmadığı, sahafların câhil ve kitaptan anlamayan kimseler oldukları ya da matbaaya karşı hattatların ciddi direniş gösterdikleri gibi peşin hükümlerin temelsiz olduğunu ortaya koymuştur.

Devamını oku

Ürün Özellikleri

 • Kitap Özellikleri
 • Baskı sayısı
  2
 • Sayfa sayısı
  581
 • Ağırlık bilgisi (gram)
  741,00
 • Cilt durumu
  Ciltli
 • Kağıt cinsi adı
  2. Hamur
 • Ürün formatı adı
  Kitap
 • Barkod
  9786050811803
 • Basım tarihi
  Aralık 2013
 • Basım yeri
  İstanbul / Türkiye
 • Boyutlar
  15,50cm x 24,50cm
 • Henüz bir değerlendirme bulunmamaktadır.

  Deneyimlerinizi binlerce babil.com kullanıcısı ile paylaşabilirsiniz.

Babil.com
Tarayıcı ile devam et veya Uygulamada Aç